کد خبر: ۵۰۳۰۱۴
زمان انتشار: ۱۰:۰۰     ۲۱ اسفند ۱۴۰۰
البته در دیدار اخیر با رئیس فرودگاه نجف ایشان قول مساعدت دادند تا هزینه ها برای زائران ایرانی تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، دکتر سید صادق حسینی در شبکه قرآن و معارف سیما درباره جایگاه و سهم زیارت در زندگی اسلامی گفت: انسان دارای دو بعد معنوی و مادی است؛ شاخص‌هایی همانند تمکن مالی، ثروت و ... ارزشگذاری مادی یک فرد محسوب می‌شوند اما در زمینه ابعاد روحانی و معنوی ارزشگذاری متفاوت است یعنی به میزانی که انسان به خالق هستی اتصال یابد ارزش انسان و شکوه او افزایش وارتقاء می‌یابد.

تاثیر زیارت در ابعاد معنوی انسان
وی افزود: در معارف اسلامی نیز سه شاخص ارزش گذاری در بعد معنوی وجود دارد که شامل تقوا، ایمان و عمل صالح و ارتباط پیوسته با ائمه اطهار و پیامبر (ص) است ؛ پیامبر(ص) و معصومین واسطه الهی و منبع نور هستند. بنابراین اگر کسی محبت این عزیزان را که به واسطه زیارت بدست آورد، عظمت و رفعت می‌یابد.

حسینی با بیان اینکه زیارت و اتصال به منبع نور که همانا اهل بیت عصمت
و طهارت و پیامبر علیهم‌السلام هستند موجب ارزش بخشی به انسان می شود، تصریح کرد: مفهوم بخشی راه زندگی و دستیابی به اوج معارف به واسطه زیارت ایجاد می شود زیرا معصومین متصل به سرچشمه نور هستند.

زیارت به انسان رنگ خدایی می بخشد
وی افزود: با محبت اهل بیت عصمت و طهارت است که انسان به خداوند اتصال می یابد و ارزشها و معارف به ما آموخته می شود. به واسطه زیارت است که امور دنیایی اصلاح می شود و حتی شرط قبولی طاعت محسوب می شود و انسان رنگ خدایی می یابد.
وی اشاره کرد: زیارت موجب رشد فرهنگی فرد و جامعه می شود و بالندگی را به دنبال دارد ؛ زیارت نوعی بیعت با معصوم است و بیعت با معصوم نیز بیعت با خداوند محسوب می شود.

آخرین اقدامات حوزه حج وزیارت برای رفع موانع
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه زیارت در سازمان متبوع خود گفت: در طی یک ماه حضور در سازمان حج وزیارت سعی کرده ایم موانع لازم برای متقاضیان سفرهای زیارتی را برداشته یا آن را کاهش دهیم. ضمن اینکه در صدد فراهم آوری تسهیلات لازم برای کمک به زائران و متقاضیان سفر زیارتی هستیم.

وی، عمده هزینه های سفرهای زیارتی اعتاب مقدسه را ناشی از هزینه‌های پروازی و هتلی دانست و تصریح کرد: 60 درصد هزینه ها به واسطه پرواز و حمل و نقل و پیش بینی هتل ها در هزینه های بعدی نقش مهمی را ایفا می کنند.

حسینی با بیان مهمترین اقدامات، دریافت مجوزهای لازم برای تسهیل امور زیارتی زایران را منوط به تایید و تصویب شورای عالی حج دانست و تصریح کرد؛ با انجام پیگیری هی صورت گرفته امیدواریم این شورا با ریاست رییس جمهوری محترم تا پایان سال برگزار شود. تمام تلاش خود را برای بهبود امر زیارت و کاهش هزینه های سفرهای زیارتی انجام خواهیم داد.

پروازهای چارتر عتبات در اختیار سازمان حج وزیارت نیست
به گفته حسینی، در بسیاری سفرهای سیاحتی به کشورهای دنیا پروازها به صورت چارتری صورت می گیرد یا اینکه هتل ها از سوی بخش خصوصی اجاره می شود واین موضوعات موجب شکسته شدن و کاهش قیمت ها می شود در صورتی که در سفر به عتبات عالیات عراق اینگونه نیست و پروازهای چارتر در اختیار سازمان حج و زیارت قرار ندارد و ما به عنوان سازمان حج و زیارت بدنبال تسهیل این مهم هستیم.

لزوم ورود بخش خصوصی به اجاره هتل های عتبات
وی درباره اجاره هتل ها و تاثیر آن در شکسته شدن قیمت ها نیز گفت: در حال رایزنی و تعامل با بخش خصوصی هستیم که در زمینه اجاره بلند مدت هتل ها ورود پیدا کنند و اگر این امکان صورت پذیرد، شاهد کاهش هزینه های هتلی خواهیم بود. طبعا این مهم هم به نفع زائران‌ و هم به نفع هتل‌داران کشور میزبان خواهد بود که در این زمینه رایزنی شده است؛ در صورت فراهم شدن شرایط ذکر شده شامل دریافت چارتر پروازهای هوایی و همچنین ورود بخش خصوصی به موضوع هتل ها شاهد کاهش 20 تا 25 درصدی هزینه های سفرهای هوایی به عتبات عالیات خواهیم بود . همچنین در صورت راه اندازی سفرهای زمینی، هزینه کاهش 50 درصدی را شاهد خواهیم بود.

قول مساعدت رییس فرودگاه نجف به زایران ایرانی
رییس سازمان حج وزیارت با بیان این مطلب که یکی از عمده دلایل بالا بودن قیمت پروازهای عتبات عالیات به نسبت سایر کشورها، بالا بودن قیمت فرودگاه نجف است اظهار داشت : در دیداری که اخیرا با رییس سازمان هواپیمایی داشتیم به موضوع گران بودن سفر هوایی به عتبات به نسبت سایر سفرهای سیاحتی به دیگر کشورها، به گران بودن فرودگاه نجف اشاره گردید.

حسینی با بیان اینکه فرودگاه نجف در اختیار بخش خصوصی است و دلیل گرانی آن همین موضوع است، گفت: البته در دیدار اخیر با رئیس فرودگاه نجف ایشان قول مساعدت دادند تا هزینه ها برای زائران ایرانی تا 50 درصد کاهش یابد.

پیش بینی ها برای کاهش هزینه های 20 تا 25 درصدی سفرهای هوایی
وی افزود: البته هزینه هایی همانند لغو روادید و همچنین دریافت تست پی سی آر زائران در داخل کشور که قبلاً در عراق انجام می گرفت، موجب شکسته شدن برخی هزینه ها شده است اما همچنان نیازمند شرایط ذکر شده برای پروازهای چارتر، هتل ها و ..... هستیم تا کاهش 20 تا 25 درصدی هزینه های سفرهای هوایی محقق شود.

وی در خصوص آزمایش پی سی آر و واکسن نیز گفت: تست منفی پی سی آر باید 72 ساعت قبل از پرواز دریافت شود ضمن اینکه تزریق دو دوز واکسن نیز الزامی می باشد.

تاثیر سفرهای ریلی در کاهش هزینه های سفر به عتبات
رییس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص تحقق سفرهای ریلی به عراق و تاثیر آن در کاهش هزینه ها گفت: در این خصوص تفاهم نامه ای میان وزیرمحترم راه و طرف عراقی به امضا رسیده و اقداماتی مدنظر است که ان شاالله در صورت تحقق این موضع شاهد افزایش اعزام ها و کاهش هزینه ها خواهیم بود. البته موضوع سرعت گرفتن سفرهای ریلی و فراهم شدن زیرساخت های لازم آن را در شورای عالی حج و زیارت مطرح خواهیم کرد.

حسینی با بیان اینکه سازمان حج وزیارت تمام تلاش خود را برای اعزام زائران در کمال امنیت و عزت و کرامت انجام می دهد گفت: موضوع امنیت غذایی و فراهم شدن شرایط مناسب سفر و اسکان از جمله اقدامات مهم محسوب می شود.

تسهیلات کم بهره برای 18 هزار نفر از زایران عتبات
وی در خصوص تلاش های صورت گرفته برای دریافت تسهیلات کم بهره برای زائران عتبات عالیات اعلام کرد: رایزنی‌های لازم با بانک‌های عامل ملی، ملت و شهر صورت گرفته و طبق توافقات بعمل آمده 18 هزار نفر از زائران در ایام نوروز و بعد از آن از تسهیلات 5 میلیون تومانی قرض الحسنه که تقریبا نیمی از هزینه های سفر است، بهره مند می شوند؛ زائران بعد از نام نویسی نهایی در کاروان می توانند در صورت تمایل برگه مربوط به تسهیلات را از دفاتر زیارتی دریافت نموده و به بانک های عامل معرفی شده مراجعه نمایند.

مشتاقان زیارت تا اطلاع رسانی رسمی سازمان به مرزهای زمینی مراجعه نکنند
وی در خصوص اعزام های زمینی به عتبات عالیات تاکید کرد: در خصوص بازگشایی مرز زمینی نیز تا این لحظه اعلام رسمی از سوی مقامات عراقی صورت نگرفته است؛ متاسفانه این روزها برخی هموطنان و مشتاقان زیارت به صورت زمینی به مرزها مراجعه می کنند که با عدم خروج مواجه می شوند و مشکلاتی برای آنها ایجاد می گردد. در صورتی موافقت برای بازگشایی مرزهای زمینی از سوی کشور میزبان، اطلاع رسانی خواهد شد فلذا خواهش می کنیم عزیزان متقاضی به مرزها مراجعه نکنند.

منتظر عربستان برای تعیین تکلیف حج تمتع هستیم
رییس سازمان حج و زیارت درباره سفر حج تمتع و عمره نیز گفت: ما منتظر اقدامات و تصمیمات وزارت حج عربستان برای حج تمتع هستیم ؛ معمولا 6 ماه قبل از حج تمتع از کشورها برای انعقاد تفاهمنامه دعوت به عمل می آمد که هنوز این اقدام از سوی کشور میزبان انجام نشده و ما نیز در صورت اعلام عربستان برای تخصیص سهمیه و پذیرش هر تعداد از حجاج حج تمتع ، برنامه ها و اقدامات را عملیاتی خواهیم کرد و برنامه ریزی لازم را انجام می دهیم.

وی افزود: در حال حاضر نیز عربستان عمره را برای عمره گزاران بدون محدودیت های فاصله گذاری، تست "پی سی آر" و الزامی نبودن ماسک انجام می دهد و ما نیز منتظر نظر کشور میزبان برای حج تمتع هستیم.

راه اندازی عمره منوط به تحقق شرایط مطرح شده است
رئیس سازمان حج وزیارت درباره عمره نیز گفت: 5 میلیون و 800 هزار نفر در نوبت عمره قرار دارند که این سفرها از 94 انجام نمی‌گیرد. ما نیز شرایطی برای از سرگیری عمره مطرح کرده ایم که حمایت کنسولی از زایران مهمترین آن است.

وی افزود: دفاتر رسمی سازمان در مکه و مدینه ‌و جده نیز تعطیل است و در صورتی که دفاتر راه اندازی شود و همچنین شرایط خدمات کنسولی فراهم شود شرایط برای از سرگیری اعزام های عمره فراهم می شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها