کد خبر: ۵۰۳۱۷۲
زمان انتشار: ۰۹:۲۴     ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
متخصص کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به خطر بلع مواد سوزاننده در کودکان، گفت: بلع مواد سوزاننده در اکثر موارد به صورت ناآگاهانه و بی احتیاطی والدین توسط کودکان استفاده می شود.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از جام جم آنلاین، دکترهادی جعفری تبار با اشاره به این که مواد سوزاننده در واقع به دو صورت اسیدی و بازی است اظهار کرد: به طور کلی بازها از اسیدها خطرناک ترند و این مواد در منازل به عنوان لوله باز کن، جرم گیر، جوهر نمک و غیره استفاده می شود.

وی افزود: بازها به طور کلی خطر ناک تر از اسیدها هستند چرا که اولا اسید بسیار تند و بد بو است و کودک مقدار کمتری از آن را می خورد، ولی بازها را به میزان بیشتری می خورند و ثانیا اسید نکروز انعقادی ایجاد می کند که کمتر در بافت نفوذ می کند ولی باز ها نکروز میعانی ایجاد می کنند و تا عمق بیشتری در بافت نفوذ می کنند.

دکتر جعفری تباربا اشاره به این که کودکان زیر ۵ سال به شدت نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو هستند اظهار کرد: کودکان سعی دارند با اجسام پیرامون خود بازی و یا آن را در دهان خود بگذارند، بنابراین والدین باید هوشیار باشند و برای پیشگیری از بروز برخی آسیب‌ها و حوادث احتمالی محیط امنی برای کودک مهیا کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: متاسفانه گاهی سهل انگاری والدین و افزایش کنجکاوی کودکان موجب بروز مسائلی از قبیل سوختگی از طریق مصرف مواد قلیایی و اسیدی می‌شود.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که ارتباط دقیق بین میزان آسیب دهان و آسیب مری وجود ندارد یعنی اینکه ممکن است دهان سالم باشد و یا آسیب کمی دیده باشد ولی مری، معده و یا دستگاه گوارش آسیب جدی دیده باشد.

دکتر جعفری تبار درباره داروهای پیلینگ، میخچه و شوینده ها ی سبزی به والدین هشدار داد: این داروها را دسترس کودکان قرار ندهید چرا که این مواد دارای ترکیبات شیمیایی هستند و سوزاندگی شدیدی ایجاد می کنند.

وی به والدین توصیه کرد: زمانی که متوجه مصرف مواد قلیایی و اسیدی توسط کودکان شدید سریعا کودک را به مراکز درمان ارجاع دهد و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید زیرا هر گونه اقدام اضافی می‌تواند آسیب بیشتری را بر جای بگذارد.

بلع برخی اجسام خارجی عوارض جدی ایجاد خواهد کرد

دکتر جعفری تبار ضمن بررسی شیوع و عوارض ناشی از بلع اجسام خارجی در کودکان خاطرنشان کرد: انواع و اقسام اجسام خارجی وجود دارند که کودکان با توجه به سن و شرایط سنی خود آنها را بلع می کنند.

وی درباره بلع اجسام خارجی توسط کودکان اظهار داشت: اجسام خارجی که توسط کودکان بلع می‌شوند معمولاً انواع سکه‌ها، قطعات اسباب‌بازی، تیله‌ها و هسته میوه‌ها هستند.

متخصص گوارش کودکان با بیان اینکه سن شایع کودکانی که اجسام خارجی را می‌بلعند ۶ ماهگی تا ۳ سالگی و در موارد کمتری ۵ سالگی است، اظهار داشت: کودکانی که دچار مشکلات تکاملی و عصبی هستند نیز ممکن است اجسام خارجی را بیشتر از همسالانشان ببلعند.

وی ادامه داد: بلع برخی اجسام خارجی خطرناک است مثلا باطری‌های کوچک سکه‌ای که در اسباب‌بازی‌ها و چراغ قوه‌ها گذاشته می‌شوند می‌تواند در مری گیر کرده و کمتر از یک ساعت باعث سوراخ شدن آن و عوارض جدی برای کودک شود.

متخصص گوارش کودکان توصیه کرد: نباید اسباب‌بازی‌ها، ساعت‌های مچی و وسایلی که از این باطری‌ها دارند را در دسترس کودکان سنین پایین قرار داد زیرا در صورت بلعیده شدن نیاز به آندوسکوپی دارد بنابراین اگر والدین نسبت به این موضوع شک کردند باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند.

دکتر جعفری تبار تصریح کرد: آهن‌ربا یکی دیگر از اجسام خارجی خطرناک است که در صورتی که توسط کودکان بلعیده شود می‌تواند موجب گیر کردن قسمتی از روده یا معده توسط آن شود که در نهایت سوراخ شدن روده یا معده را در پی دارد و باید با عمل جراحی سنگین خارج شود در این مورد نیز توصیه می‌شود کودکان زیر ۴ سال به آهن‌ربا دست نزنند.

وی بلعیدن اجسام نوک تیز مانند سوزن، سوزن ته‌گرد و سنجاق قفلی را عاملی برای سوراخ شدن مری، معده و روده دانست که باید جهت درمان کودک را آندوسکوپی کرد.

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر جعفری تبار در ادامه به امکانات تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان کودکان مفید اشاره کرد و گفت: بیمارستان کودکان مفید با در اختیار داشتن اعضای هیات علمی برجسته و تجهیزات و امکانات پیشرفته خدمات منحصر به فردی ارایه می دهد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها