کد خبر: ۵۰۳۲۱۷
زمان انتشار: ۱۲:۱۲     ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سرعت اینترنت همراه در کشور توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی برای افزودن به ظرفیت پهنای باند نداریم، گفت: سرعت و کیفیت اینترنت در ۶ ماه گذشته روند صعودی را طی کرده است. در این مدت سرعت ۲۵.۱۸ مگابیت بر ثانیه را در اینترنت سیار تجربه کرده‌ایم که فاصله زیادی با میانگین جهانی (۲۹.۶) ندارد.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به شرح جزییات این سوال که آیا واقعا اینترنت کند است یا نه و چه اقداماتی باید برای رضایت بیشتر کاربران نسبت به دسترسی به فضای مجازی انجام داد، پرداخت و گفت: ما هیچ مشکلی برای افزودن به ظرفیت پهنای باند بین‌الملل نداریم. رییس‌جمهور نیز دستور دادند، هر نیازمندی که در حوزه افزایش پهنای باند وجود دارد، مرتفع شود و ما نیز در حال تامین ظرفیت مناسب هستیم. وی در پاسخ به این سوال که برخی اعتقاد دارند، شورای عالی فضای مجازی مجوز افزایش پهنای باند بین‌الملل را صادر نمی‌کند، خاطرنشان کرد: اگر مجوزی در این ماه‌ها صادر نمی‌شد و ظرفیت پهنای باند افزایش نمی‌یافت، اکنون وضعیت شبکه اینچنین نبود.

وضعیت شبکه اینترنت ما الان وضعیت به نسبت مناسبی دارد. زارع‌پور خاطرنشان کرد: زمانی که ما از کندی یا تندی سرعت اینترنت صحبت می‌کنیم، باید یک پارامتر را به عنوان مبنا داشته باشیم. اکنون سایت «اسپید تست» به عنوان منبعی برای سنجش سرعت و کیفیت اینترنت است. البته شیوه جمع‌آوری داده‌های این سامانه خیلی قابل اتکا نیست اما از آن‌جایی که بیشتر کشورها با همین داده‌ها سنجیده می‌شوند، همین الان از روی همین سایت وضعیت اینترنت را بررسی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات در ادامه به شرح وضعیت اینترنت ثابت و سیار ایران پرداخت و گفت: این سایت، کشورها را از نظر سرعت اینترنت رتبه‌بندی کرده است. شهریور امسال که من وزارت ارتباطات را تحویل گرفتم، سرعت اینترنت سیار ایران، ۲۱.۸ مگابیت بر ثانیه بود و در این ماه به سرعت ۲۳.۱ مگابیت بر ثانیه رسیده است که روند صعودی را نشان می‌دهد.
   
هدف ما  سرعت‌های چند ۱۰۰ مگابیتی است
زارع‌پور عنوان کرد: ما حتی در ماه‌های قبل در حوزه اینترنت سیار، سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه را نیز تجربه کرده‌ایم. از ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) تا مارچ ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) رتبه ایران از ۷۹ به ۷۷ رسیده است و در این فاصله زمانی حتی به رتبه ۷۰ نیز دست پیدا کردیم. بهترین رتبه‌ها (۷۰-۷۳) را در یک سال گذشته و در دولت سیزدهم داشته‌ایم. وی تاکید کرد: برخی پوستر درست می‌کنند و ایران را هم رده با کشورهایی مانند افغانستان قرار می‌دهند؛ در حالی که ماجرا چنین نیست.

من بارها اعلام کرده‌ام که کیفیت اینترنت ثابت ما مطلوب نیست اما کندی و تندی سرعت باید معیار داشته باشد. یکی از معیارها همین اسپید تست است. در شاخص‌های دیگر شبکه مانند جیتر (jitter) تفاوت زمانی است که بسته اطلاعاتی ما از لحظه ارسال در شبکه تا زمان رسیدن به مقصد سپری می‌کند و لیتنسی (مدت زمانی که طول می‌کشد تا داده‌ها از نقطه‌ای از شبکه به نقطه دیگر منتقل شوند) نیز کاهش چشمگیری نداشته‌ایم.

زارع‌پور در اسپید تست وضعیت اینترنت ثابت را نیز به صورت آنلاین بررسی کرد: زمان ورود من به وزارت ارتباطات سرعت اینترنت ثابت ۹.۲۷ مگابیت بر ثانیه بوده و اکنون ۱۰.۳۹ مگابیت بر ثانیه است. رتبه ایران ۲ پله بالاتر آمده است. این مشاهدات نشان می‌دهد در ۶ ماه گذشته روند سرعت و کیفیت اینترنت، صعودی بوده است.

البته این سرعت با سرعتی که شایسته مردم ایران است، فاصله بسیار زیادی دارد.

اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت در دنیا ۶۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت ایران ۱۰.۳۹ است که تقریبا یک دهم میانگین جهانی است. این عدد و رتبه شایسته مردم ایران نیست.گلوگاه تمام مشکلات در شبکه اینترنت ثابت، توسعه نامتوازن ارتباطات ثابت و سیار در کشور است.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته مصرف اینترنت کاربران در محل کار و خانه از ارتباطات ثابت است و بخش اندکی از دسترسی آنها به اینترنت از طریق تلفن همراه انجام می‌شود. هیچ کجای دنیا نیز کل نیاز مردم به شبکه، وابسته به اینترنت همراه نیست.

نسخه شفابخش حل مشکل اینترنت کشور ما توسعه ارتباطات ثابت است که برای آن برنامه‌های بلندمدت، میان مدت و کوتاه‌مدت درنظر گرفته‌ایم.

زارع‌پور در خصوص برنامه‌هایی که وزارت ارتباطات برای توسعه اینترنت ثابت دارد، افزود: شبکه ارتباطات ثابت وضعیت خوبی نداشته، توسعه پیدا نکرده و ظرفیت آن اشباع شده است. شبکه انتقال مخابرات در برخی استان‌ها فرسوده شده و سال‌هاست در این حوزه سرمایه‌گذاری نشده است. اکنون بیش از ۶۰ درصد ارتباطات کل کشور (سیار و ثابت) وابسته به شبکه شرکت مخابرات است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: اگر در شبکه شرکت مخابرات مشکل داشته باشیم، این مشکل به بقیه بخش‌ها تسری پیدا می‌کند. ما در کوتاه‌مدت تلاش کردیم مشکلات فوری شرکت مخابرات را حل کنیم، به افزایش لینک‌های این شرکت به سمت شرکت ارتباطات زیرساخت کمک کردیم، از محل منابع خودمان تجهیزات لازم را برای‌ آنها فراهم کردیم، رقمی را از تبصره بودجه ۱۴۰۰ برای شرکت مخابرات مصوب کردیم تا برای ارتقاس شبکه انتقال داخل شهری در اختیارشان قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: پروژه اصلی برای توسعه ارتباطات ثابت، پروژه FTTH است که دهه فجر امسال، با بهره‌برداری از نیم‌ میلیون پورت فیبرنوری رسما رونمایی شد. به دنبال این هستیم تا پایان دولت سیزدهم، ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری را در کشور راه‌اندازی کرده و در اختیار مردم قرار بدهیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها