کد خبر: ۵۰۳۳۳۱
زمان انتشار: ۱۰:۲۴     ۲۵ اسفند ۱۴۰۰
رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که دستیابی به یک توافق با ایران در مذاکرات وین نزدیک است.

به گزارش پایگاه 598، گروسی در مصاحبه با این شبکه در ارتباط با وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین مدعی شد: من فکر می‌کنم مشکلی که در روزهای گذشته پیش آمد، در نتیجه محدودیت‌ها و تحریم‌های معرفی شده به دلیل وضعیت در اوکراین بود. در نتیجه این تحریم‌ها، برخی از اقدامات و تمهیدات درنظر گرفته شده در برجام در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

دبیر کل آژانس اتمی ادامه داد: برجام یک وسیله پیچیده است که مجموعه‌ای از محدودیت‌ها را برای ایران درنظر گرفته است و در همین حال مشوق‌ها، همکاری‌های فنی و پروژه‌ها را ارائه می‌دهد. البته این همکاری‌ها تحت نظارت آژانس انرژی اتمی انجام می‌شوند و شامل فعالیت تجاری مانند خریداری تجهیزات از سوی کشورها از جمله چین و روسیه می‌شود. این بخش ناگهان دچار ابهام شد و در مذاکرات وقفه ایجاد کرد و مذاکره کنندگان را به پایتخت‌ها فرستاد.

گروسی در پایان گفت: من از اظهارات سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مورد دریافت تضمین‌های کتبی از آمریکا خوشحال هستم و امیدوارم به زودی به این توافق دست یابیم.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مسکو به خبرنگاران گفت: ما تضمین‌های کتبی دریافت کرده‌ایم و آن‌ها در متن توافق در مورد از سرگیری برنامه جامع اقدام مشترک در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران گنجانده شده است.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین که ریاست هیات روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها را برعهده دارد، روز سه‌شنبه در توئیتی نوشت: ما گمانه‌زنی‌های زیادی را در مورد «خواسته‌های لحظه آخری روسیه در مرحله پایانی مذاکرات وین» که ظاهرا توافق وین را مسدود می‌کند مشاهده می‌کنیم. وی با بیان اینکه «همانطور که در هفته گذشته چندین بار توییت کردم که این یک دروغ است، افزود که برخی از خواسته‌های روسیه پذیرفته شده است.»

مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین جمعه گذشته به پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌ها بازگشتند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: علت بازگشت مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌ها، یک تنفس و توقف کوتاه است. برخی از بن‌بست یا اتمام مذاکرات نام بردند که توضیح داده شد این توقف تنفسی به درخواست هماهنگ کننده کمیسیون مشترک و هماهنگ کننده برجام بوده است.

درحالی که برخی رسانه‌های غربی تضامین مورد نظر روسیه را عامل وقفه در مذاکرات عنوان کرده‌اند، خطیب زاده گفت: فروکاستن آنچه که در وین اتفاق می‌افتد به یک یا دو عامل، روشن کننده وضعیت نیست. چند موضوع کلی و البته محدود باقی مانده که تصمیمات آن باید در واشنگتن اتخاذ شود.
وی با بیان اینکه ما در نقطه‌ای قرار داریم که به وین بر می‌گردیم و دور نهایی و رسیدن به یک توافق خوب و پایدار را برگزار می‌کنیم، گفت: الان منتظر پاسخ آمریکا هستیم. البته رایزنی‌ها در سطوح مختلف ادامه دارد و وزرای امور خارجه کشورها مدام با هم در ارتباط هستند و مذاکره کنندگان ارشد نیز با هم در ارتباط هستند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها