کد خبر: ۵۰۹۰۷۵
زمان انتشار: ۱۴:۱۹     ۱۸ تير ۱۴۰۱
اگر شما در روز های گرم تابستانی رانندگی کرده باشید به احتمال زیاد با جوش آوردن خودرو مواجه شده اید. یکی از نشانه های جوش آوردن خودرو بیرون آمدن بخار آب از اطراف درب موتور و بالا آمدن آمپر است.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از مشرق، از دلایلی که میتوان به آن در مرحله اول اشاره کرد فن رادیاتور است رادیاتور از مهمترین اجزا در خنک کردن موتور خودرو میباشد فن رادیاتور به طور مداوم در جلو خودرو کار میکند  مادامی که در حال حرکت و جرخش میباشد خنک کردن موتور را نیز به همراه دارد اما بلافاصله پس از خرابی آن و از حرکت ایستادنش دمای موتور بالا می رود و به اصطلاح جوش می آورد اگر به تازکی تصادفی از قسمت قدامی خودرو داشته باشید ممکن است در اثر ضربه فن دچار مشکل شده باشد اما گاهی ممکن است لوازم یدکی خودرو که مربوط بخش برقی خودرو می شود دچار سوختگی شده باشد مبتوان از این موارد به فیوز و یا رله فن اشاره کرد .

از موارد دیگر میتوان به روغن موتور اشاره کرد

روغن موتور از اصلی ترین لوازم مصرفی خودرو اشاره کرد چک کردن هروز روغن موتور از واجب ترین کارها میباشد . حتی گاهی ممکن است چراغ روغن خودرو شما سوخته باشد و شما در صورت چک نکردن مداوم روغن موتور متوجه کم شدن آن نشده باشید . اگر روغن موتور کم شده باشد و یا مدت زیادی از عدم تعویض آن گذشته باشد  موتور بشدت داغ می شود و جوش می آورد .

مورد بعدی پمپ آب است  وظیفه ی آب رسانی به سیستم خنک کننده موتور را بر عهده دارد علاوه بر مواردی که هروز باید چک شود آب موجود در قمقمه خودرو میباشد گاهی گرم بودن هوا ، نشتی از درب قمقمه و یاحتی بخشی از رادیاتور خودرو ممکن است آب موجود در قمقمه را کم کند هیچ چیز غیر ممکن نیست پس با این خیال که به تازگی آب خودرو چک شده است مسافت طولانی را با خودرو طی نکنید و حتی اگر در متوجه بالا رفتن درجه آب شدید قبل از به مرحله جوش آمدن خودرو را خاموش کنید. فراموش نکنید که اگر پمپ آب وظیفه خود را به‌ درستی انجام ندهد، سریعا دمای موتور بالا می‌رود و موتور جوش می‌آورد.

اگر یکی از لوازم یدکی مانند هوزینگ ترموستات ، واشر سرسیلندر و یا رادیاتور دچار نشتی آب شوند موتور شما جوش می آورد اگر در هر کدام از قطعات خودرو خود دچار مشکل شدید میتوانید از سایت خودرو آیدی میتوانید قطعات اورجینال تهیه کنید .

یکی از مواردی که شاید هرکسی به آن توجه نکند رسوب املاح آب در بخش های مختلف میباشد برای مثال شیلنگ هایی که وظیفه حمل آب را دارند با این گردش آب باعث خنک شدن بخش های مختلف می شوند در صورت رسوب املاح در بخش های مختلف باعث گرفتگی شوند و کار را برای شما دشوار کنند .

حال فرض بر این است که به دلایل مختلف خودرو شما جوش آورده است و شما در حال حاضر باید تصمیم بگیرید که در اسرع وقت چه کاری انجام دهید

اولین موردی که بسیار باید به آن توجه کرد آن است که به هیچ عنوان خودرویی که جوش آورده و دمای بالایی دارد درب رادیاتور را باز نکنید با باز کردن درب رادیاتور در هنگام جوش آوردن درب رادباتور به بالا پرتاب شده و آب جوش داخل رادیاتور با بالا پرتاب می شود که ممکن است با صورت شما برخورد کند یا روی صورت اطرافیان شما پرتاب شود

مورد بعدی آن است که میتوانید کاپوت خوردو را بالا داده تا گردش هوای خنک داخل کاپوت موجب خنک شدن شود پس از گذشت مدتی میتوانید روی رادیاتور و موتور  آب بریزید تا زمان خنک شدن موتور و پایین آمدن درجه آب نباید ماشین را روشن کرد در کنار تمام موارد بالا باید توجه داشت که اولین نکته پس از جوش آوردن خودرو مخصوصا در هوای گرم تابستان که ممکن است کولر خودرو روشن باشد اتفاق بیافتد پس در اولین قدم کولر خودرو را خاموش کنید نکته ای که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند و حتی ممکن است افراد حرفه ای و صاحب نظر آن را عنوان نکنند آن است که استفاده مداوم از کولر باعث کوتاه شدن عمر باطری خودرو شود پس همیشه در استفاده از کولر خودرو محتاط عمل کنید در مواردی که در سفر به سر می برید باید بدانید که مسیر هایی با شیب زیاد به طور مداوم و ترمز کردن های زیاد نیز باعث داغ کردن موتور خودرو می شود در بعضی از موارد در مسیرهای طولانی سعی کنید با دنده خلاص حرکت کنید البته باید توجه کرد خلاص حرکت کردن در مسیر طولانی یا شیبدار بسیار خطرناک است .

با روشن کردن بخاری خودرو می توانید کمک بزرگی به موتور خوردو کنید و این گرمای موجود در موتور خودرو را به جان بخرید روشن کردن بخاری می تواند گرمای موتور را به بیرون انتقال دهد شاید روشن کردن بخاری در گرمای تابستان زیاد جذاب نباشد ولی کمک شایانی به خودرو شما می کند

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها