کد خبر: ۵۰۹۶۵۷
زمان انتشار: ۱۱:۴۰     ۲۶ تير ۱۴۰۱
میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به ۷ میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴ درصد کاهش داشته است.

بدهی خارجی ایران 14 درصد کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از خبرگزاری تسنیم، براساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان اردیبهشت ماه 1401 براساس سررسید اولیه بدهی‌ها 7 میلیارد و 451 میلیون دلار است که 5 میلیارد و 666 میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و 785 میلیون دلار از این میزان، بدهی‌های کوتاه مدت است.

این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر 7 میلیارد و 54 میلیون یورو محاسبه شده که 5 میلیارد و 364 میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و 690 میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

حجم بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفندماه سال 1400 معادل 8 میلیارد و 675 میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در دو ماهه سال 1401 دارد.

لازم به ذکر است که نسبت بدهی‌های خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی رقم پایینی به شمار می‌رود و مقایسه شاخص نسبت بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی با سایر کشور‌ها نشان می‌دهد که ایران در زمره کشور‌هایی است که کمترین میزان بدهی خارجی را در جهان دارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها