أمیرالمؤمنین علی علیه السلام: اِعلَموا أنَّ الأمَلَ یُسهی العَقلَ و یُنسی الذِّکرَ ***بدانید که آرزو خرد را دچار غفلت می سازد و یاد خدا را به فراموشی می سپارد. ***

امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام: منْ أَحَدَّ سِنَانَ الْغَضَبِ لِلَّهِ، قَوِيَ عَلَى قَتْلِ أَشِدَّاءِ الْبَاطِلِ. *** هر كه سر نيزه خشم خود را بخاطر خدا تيز كند، در نابود كردن سخت ترين باطلها توانا بود.

      
کد خبر: ۵۱۰۱۷۳
زمان انتشار: ۱۲:۰۱     ۰۱ مرداد ۱۴۰۱
احیای امیدها برای احیای دریاچه در سایه مدیریت جدید؛
وزیر نیرو صبح امروز از دریاچه ارومیه بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت احیای این دریاچه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، «علی‌اکبر محرابیان» در ساعات اولیه صبح امروز شنبه به صورت هوایی از دریاچه ارومیه و تونل انتقال آب زاب بازدید کرده و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت احیای این دریاچه قرار گرفت.

در این بازدید استاندار آذربایجان غربی و مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه، وزیر نیرو را همراهی می‌کرد.

احیای امیدها برای احیای دریاچه ارومیه در سایه مدیریت جدید

اخبار روزهای اخیر از انتصابات جدید در ستاد احیای دریاچه ارومیه، امیدها را برای تغییر رویکردهای ناکارآمد گذشته و حیات دوباره دریاچه زنده کرده است.

 دریاچه ارومیه که در روزگاری نه چندان دور نشانه حیات و سرزندگی شمال غرب کشورمان بود، چند دهه‌ای است که در معرض خشکسالی قرار گرفته و در سال‌های گذشته نیز علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت و تشکیل ستاد احیا برای نجات این دریاچه، همچنان شرایط نگران کننده‌ای دارد.

​بررسی‌ها نشان می‌دهد که چیزی حدود 50 درصد از مساحت دریاچه ارومیه تا سال ۱۳۹۳ از دست رفته بود؛ اتفاقی که کارشناسان در مورد چرایی آن دلایلی مثل خشکسالی، احداث بزرگراه روی دریاچه، استفاده بی‌رویه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه، افت بارش‌های برف و باران در سال‌های اخیر و احداث سد روی رودخانه‌های حوضه‌های آبریز را مطرح می‌کردند.

با این وجود و در سال ۱۳۹۳ با دستور مستقیم رئیس جمهور وقت، ستادی تحت عنوان ستاد احیای دریاچه ارومیه برای نجات این دریاچه از خشکسالی آغاز به کار کرد و با توجه به نگاه ویژه دولت به این بحران زیست محیطی، امیدها را برای احیای دریاچه افزایش داد.

کارگروه و ستادی که البته در مقاطعی از فعالیت با دستاوردهای قابل ذکری نیز رو به رو شد و برنامه داشت تا سال ۱۴۰۲ تراز دریاچه را که در سال ۹۳، ۱۲۷۱ متر بود به ۱۲۷۴ متر، یعنی تراز اکولوژیک برساند، اما اکنون و در کمتر از یک سال مانده به پایان برنامه نه تنها توفیق قابل توجهی حاصل نکرده، بلکه تراز دریاچه از تراز سال ۱۳۹۳ نیز پائین تر‌ آمده است.

دولت بنا دارد با رویکردی جدید در مسیر نجات این دریاچه از خشکی گام بردارد

به دنبال عدم تحقق وعده‌ها برای احیای دریاچه ارومیه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم آن هم علی‌رغم صرف هزینه ای نزدیک به ۱۱ هزارمیلیارد تومان، حالا دولت سیزدهم با تغییر کادر مدیریتی ستاد احیاء بنا دارد تا با رویکردی جدید در مسیر نجات این دریاچه از خشکی گام بردارد.

رویکردی که مبتنی بر واقعیت‌ها و بهره مندی از حداکثر ظرفیت‌های محلی و ملی است و امید می رود تا با اصلاح اشتباهات و نیز بهره‌گیری از تجربیات مثبت گذشته سرنوشت شیرینی را برای دریاچه ارومیه رقم بزند.

در همین راستا و در روزهای گذشته خبر رسید بر اساس مصوبه هیأَت دولت عیسی کلانتری – مدیر اجرایی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه از سمت خود عزل و محمد صادق معتمدیان- استاندار فعلی استان آذربایجان غربی به جای او منصوب شده است.

همچنین به موجب این خبر اعلام شد که زین‌العابدین رضوی خرم- استاندار آذربایجان شرقی نیز به عنوان عضو کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه منصوب شده است تا در کنار استاندار آذربایجان غربی و با بکارگیری حداکثر ظرفیت‌های منطقه برای نجات دریاچه ارومیه اقدام کنند.

تغییر در بدنه مدیریتی ستاد احیای دریاچه ارومیه و انتخاب مدیرانی که علاوه بر اشراف مدیریتی بر وضعیت شمالغرب کشور، از اختیارات اجرایی نیز برخوردار هستند و نیز توجه ویژه هیأت دولت و شخص ریاست محترم جمهور به وضعیت دریاچه ارومیه، امیدها را برای تغییر رویکردهای گذشته و رقم خوردن اتفاق‌های خوب برای این دریاچه افزایش داده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها