کد خبر: ۵۱۱۷۳۰
زمان انتشار: ۰۹:۳۹     ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
طبق آمار اوپک و اظهارات وزیر نفت، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه گذشته میلادی حداقل 1.067 میلیون بشکه در روز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طبق گزارش جدید سازمان اوپک در ماه اگوست، تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی 2.558 میلیون بشکه در روز بوده است که این رقم نسبت به ماه ژوِئن 11 هزار بشکه کاهش داشته است (تصویر 1).

تصویر 1

طبق آخرین گزارش سالیانه اوپک، ظرفیت پالایشی ایران معادل 1.691 میلیون بشکه در روز بوده است (تصویر 2).

 

تصویر 2

در نتیجه با تفریق ظرفیت پالایشی کشور از عدد تولید، رقم صادرات نفت خام ایران در ماه جولای (ماه گذشته میلادی) محاسبه می‌شود که این رقم معادل 867 هزار بشکه در روز است.

البته باید توجه داشت که آمار اوپک صرفا مربوط به تولید نفت خام بدون احتساب میعانات گازی است. طبق آخرین اظهار نظر جواد اوجی، وزیر نفت، صادرات میعانات گازی ایران حدود 200 هزار بشکه در روز است که حدود 67 هزار بشکه آن فقط به ونزوئلا صادر می‌شود.

در نتیجه طبق برآورد اوپک، مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه جولای حدود 1 میلیون و 67 هزار بشکه در روز بوده است.

البته با توجه به محرمانه بودن رقم صادرات نفت ایران در شرایط تحریم، آمار اوپک دقیق نبوده و به طور کلی رقم اوپک کوچکتر مساوی رقم واقعی صادرات نفت ایران است.

به بیان دیگر صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه گذشته میلادی حداقل 1.067 میلیون بشکه در روز بوده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها