کد خبر: ۵۱۴۱۵۹
زمان انتشار: ۱۰:۰۶     ۲۷ شهريور ۱۴۰۱
دیدار از پیش برنامه‌ریزی شده میان نخست‌وزیر جدید انگلیس و جو بایدن در لندن لغو شد اما این درحالیست که گفت‌وگو این نخست‌وزیر با محمد بن سلمان و دیگر رهبران جهان پیش از تشییع جنازه ملکه الیزابت در روز دوشنبه همچنان پابرجا باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از راشا تودی، الیزابت دوم، ملکه انگلیس در تاریخ ۸ سپتامبر درگذشت و اکنون سفر گروهی از رهبران جهان به مراسم تشییع جنازه او فرصتی را برای لیز تراس، نخست‌وزیر جدید انگلیس ایجاد کرده است تا از نظر دیپلماسی امتیاز ویژه‌ای به‌دست آورد.

با این حال، دفتر لیز تراس روز شنبه اعلام کرد که گفت‌وگو از پیش‌ برنامه‌ریزی شده روز یکشنبه میان این نخست‌وزیر جدید انگلیس و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا لغو شده است.

"داونینگ استریت" هیچ توضیحی درخصوص لغو این دیدار حضوری ارائه نداد. تراس و بایدن قصد دارند "یک جلسه کامل دوجانبه" را روز چهارشنبه – هنگامی که هر دو برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور خواهند داشت – برگزار کنند. مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت هم برای روز دوشنبه برنامه‌ریزی شده است.

بایدن، از اولین رهبرانی که حضورش در مراسم تشییع جنازه ملکه را تایید کرد، بعد از ظهر روز شنبه کاخ سفید را به مقصد لندن ترک کرد. مشخص نیست که چه کسی گفت‌وگو میان بایدن و لیز تراس را لغو کرد اما گزارش شد که هنگام اعلام این خبر، جو بایدن سوار ایر فورس وان (هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا) شده بود.

لیز تراس پیشتر با آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند گفت‌وگو کرده است. وی همچنین با محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات گفت‌وگو کرد و همچنین عصر شنبه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت‌وگوی تلفنی داشت. دیدارهای لیز تراس با مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان نیز طبق برنامه پیش رفتند.

جو بایدن در پیام تبریکش به مناسبت انتصاب لیز تراس به عنوان نخست‌وزیری جدید انگلیس در ۶ سپتامبر گفته بود که به دنبال تعمیق "روابط ویژه" میان ایالات متحده و انگلیس است و مشتاق است تا با همکاری یکدیگر بر روی "چالش‌های جهانی" از جمله "حمایت اوکراین در برابر روسیه" فعالیت کنند. تراس هم در پاسخ از روابط میان ایالات متحده – انگلیس به عنوان "رابطه‌ای ویژه اما نه اختصاصی" یاد کرد.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها