کد خبر: ۵۱۴۲۱۵
زمان انتشار: ۱۲:۳۲     ۲۷ شهريور ۱۴۰۱
تراژدی ژینا
رئیس‌جمهور که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای به ازبکستان رفته بود، خطاب به وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای مهسا امینی، دستور پیگیری و بررسی صادر کرد.
به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه 598، پیکر مهسا امینی صبح دیروز با حضور مردم سقز در آرامستان آیچی این شهر تشییع و خاکسپاری شد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ بر اساس نتایج به دست آمده و بازبینی دوربین‌های مداربسته، مهسا امینی روز سه‌شنبه ۲۲ شهریورماه جاری به همراه تعدادی از افراد توسط مأموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ به علت پوشش نامناسب برای اخذ تعهد و توجیه به یکی از مقرهای پلیس هدایت شدند که وی در جمع سایر مراجعه‌کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شد و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل شد اما متأسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد. تصاویر ضبط شده دوربین‌های مداربسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رؤیت خانواده‌اش رسیده است. گفتنی است همزمان با این مساله مسؤولان کشور از جمله رئیس‌جمهور و دستگاه قضا نسبت به بررسی دقیق و فوری دلایل حادثه دستوراتی را صادر کرده‌اند. یک منبع آگاه درباره علت فوت مهسا امینی به فارس گفت: مهسا امینی به دنبال ایست قلبی توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد و پس از احیا در فاصله ۲ ساعت، ۲ مرتبه دیگر نیز ایست قلبی کرده که مجددا احیا شده بود. در سی‌تی‌اسکن مغزی علائمی مبنی بر هیدروسفال بودن (عارضه قبلی) گزارش شده است. وی در 5 سالگی هم تومور مغزی عمل کرده و مبتلا به بیماری صرع و دیابت نوع یک بوده است. خانم امینی مجددا بعدازظهر روز جمعه ایست قلبی می‌کند و در نهایت پس از ۴۵ دقیقه عملیات احیای قلبی CPR، به علت ایست قلبی ریوی فوت می‌کند. پیش از این رسانه‌های ضدانقلاب علت فوت را ضرب و جرح توسط پلیس اعلام کرده بودند اما پلیس ویدئویی از دوربین مداربسته در لحظه از حال رفتن وی منتشر کرد که نشان می‌دهد هیچ برخورد فیزیکی با او انجام نشده است.
 
دستور رئیس جمهور برای پیگیری و بررسی حادثه مهسا امینی
رئیس‌جمهور نیز که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای به ازبکستان رفته بود، خطاب به وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای مهسا امینی، دستور پیگیری و بررسی صادر کرد.
 
وزیر کشور نیز در پی دستور رئیس‌جمهوری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور را مسؤول رسیدگی به حادثه فوت «مهسا امینی» کرد و خطاب به سیدمجید میراحمدی تاکید کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهوری درباره حادثه پدید آمده برای خانم مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید. 
 
ضرب‌الاجل القاصی به وزارت کشور و پزشکی قانونی در پرونده مهسا امینی
رئیس کل دادگستری تهران از نماینده ویژه وزیر کشور و پزشکی قانونی خواست هرچه سریع‌تر گزارش‌های خود را به قوه‌ قضائیه ارسال کنند تا روند بررسی پرونده مهسا امینی تسریع شود. به گزارش مرکز رسانه قوه ‌قضائیه، علی القاصی پس از صدور دستور بررسی پرونده علت فوت مهسا امینی در هیأت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی، از نماینده تعیین‌شده وزیر کشور و کارگروه مربوط در پزشکی قانونی خواست در اسرع وقت گزارش‌ها و جمع‌بندی‌های خود را به قوه‌ قضائیه ارسال کنند. بر اساس این گزارش، رئیس کل دادگستری تهران تاکید کرده روند بررسی‌های دقیق قضایی از همان ساعات اولیه وقوع این اتفاق آغاز شده است. القاصی همچنین تصریح کرد: نتیجه بررسی‌ها در مراحل مختلف اطلاع‌رسانی خواهد شد و مردم شریف مطمئن باشند قوه‌ قضائیه و مدعی‌العموم پیگیر این موضوع هستند و این پرونده به صورت ویژه، سریع و دقیق مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
 
نمونه‌برداری از بافت‌های داخلی «مهسا امینی» و ارسال به آزمایشگاه‌های تخصصی
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: نمونه‌های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن مهسا امینی برداشته شد و نسبت به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های تخصصی اقدام شد. مهدی فروزش درباره روند رسیدگی به پرونده مهسا امینی بیان کرد: کمیسیون ویژه بررسی تخصصی علت فوت خانم مهسا امینی در نخستین فرصت بعد از دستور ویژه دادستان تهران تشکیل و اقدامات اولیه جهت معاینه مصدوم قبل از فوت انجام شد.
 
وی ادامه داد: همه معیارها و شاخص‌هایی که باید در معاینه ظاهری نامبرده در زمان حیات انجام می‌شد، صورت گرفت و بررسی‌های تکمیلی در حال انجام بود که متاسفانه منتهی به فوت وی شد. فروزش بیان کرد: با اطلاع از فوت وی، اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در پی دستور مقام قضایی با تشکیل یک تیم مجرب از کادر متخصصان و با انتقال پیکر فوت شده به سالن تشریح مرکز تشخیص آزمایشگاهی استان تهران اقدام به معاینه ظاهری و کالبدگشایی پیکر متوفی کردند. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: تیم پزشکی قانونی با بررسی دقیق و کامل با اعمال دقت مضاعف در معاینه و کالبدگشایی و بررسی همه معیارها و شاخص‌های تعیین علت فوت به لحاظ ظاهری و اعضای داخلی اقدام کردند. فروزش اظهار کرد: نمونه‌های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن متوفی برداشته شد و نسبت به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های تخصصی اقدام شد.
 
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: به محض حصول نتایج آزمایش‌های ارسالی با در نظر گرفتن نتایج معاینه و کالبدگشایی، آزمایش‌های انجام شده، مندرجات پرونده بیمارستانی و سوابق پزشکی نامبرده و همچنین اخذ نظریه تخصصی رشته‌های مورد نظر در قالب کمیسیون پزشکی ویژه‌ای که به دستور دادستان در اداره کل پزشکی قانونی استان تهران تشکیل شده، متعاقبا نسبت به تعیین علت فوت اقدام و به مقام قضایی ارسال خواهد شد.
 
در همین ارتباط وزیر کشور عصر دیروز اعلام کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر ضرب‌وجرح مهسا امینی، از طرف دستگاه‌های نظارتی به ما ارائه نشده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها