کد خبر: ۵۱۵۰۱۶
زمان انتشار: ۱۲:۵۱     ۱۲ مهر ۱۴۰۱
نخستین جلسه شورای عالی سینما به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

 به گزارش پایگاه خبری 598 به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، نخستین جلسه شورای عالی سینما صبح روز دوشنبه ۱۱ مهرماه به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

در این جلسه که با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روسای سازمان صداوسیما و تبلیغات اسلامی و همچنین سایر اعضای حقوقی و حقیقی این شورا از اهالی سینما برگزار شد، محمد مخبر هنر و به ویژه سینما را به عنوان مهم‌ترین عامل اثرگذار بر ابعاد مختلف زندگی انسان دانست و تاکید کرد صنعت سینما نقش بسزایی در توسعه کشور حتی در زمینه‌های زیربنایی و اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی دارد.

معاون اول رییس جمهور سیاست‌گذاری و ریل گذاری برای چشم انداز سینمای کشور را از اهداف تشکیل شورای عالی سینما در دولت سیزدهم برشمرد و تصریح کرد: در کنار توجه به امکانات زیرساختی باید برنامه‌ریزی برای تولید محتوا متناسب با ارزش‌های ملی، دینی و انقلابی در دستور کار شورای عالی سینما قرار گیرد.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تمدن سازی و افزایش تبادلات فرهنگی و هنری افزود: سینما یکی از مهم‌ترین ابزارها برای ترویج و تبیین آموزه‌های دینی و ارزش‌های انقلابی در بین جوانان ایران، منطقه و حتی جهان است و باید با افزایش و تقویت تولیدات مشترک سینمایی با کشورهای منطقه یک حس مشترک و نیاز بین فرهنگ جمهوری اسلامی با هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری کشورهای همسایه، اسلامی و حوزه مقاومت شکل گیرد. در سال‌های گذشته ساخت پروژه‌های مختلف فیلمسازی با کشورهای حوزه تمدنی غفلت شده است و علی‌رغم تربیت متخصصان فیلمسازی از سایر کشورها در ایران هنوز نتوانسته‌ایم به یک زبان و محصولات مشترک فیلمسازی و اکران آنها در این کشورها برسیم که شورای عالی سینما می‌تواند با پیگیری مصوبات این شورا یک اقدام مهم و چشمگیر در این راستا انجام دهد.

وی همچنین به سیاست خارجی دولت سیزدهم در راستای ارتقای همه جانبه روابط با کشورهای همسایه اشاره و تاکید کرد: با تلاش‌های دولت سیزدهم و تعامل گسترده در یک سال گذشته یک ظرفیت برای تعامل با دولت و ملت‌های همسایگان جمهوری اسلامی ایران به‌وجود آمده است که در این راستا دیپلماسی فرهنگی و هنری با کمک سینماگران و اهالی فرهنگ و هنر می‌تواند زمینه ساز افزایش مبادلات و مراودات بین مردم و دولت ایران با منطقه شود. باید یک برنامه عملیاتی و مشخص برای ماموریت‌های دستگاه‌های مسئول در حوزه دیپلماسی فرهنگی و هنری و همچنین تولید فیلم های مختلف تهیه و تدوین شود.

همچنین مخبر با تشکر و تجلیل از تلاش‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشکیل شورای عالی سینما در دولت سیزدهم گفت: مصوبات شورای عالی سینما باید به نقطه‌ای برسد که با تغییرات حاکمیتی در دولت، صدا و سیما و سایر ارکان فرهنگی خدشه‌ای به تصمیم های این شورا وارد نشود تا بتواند یک هدف گذاری و ریل گذاری برای ارتقای سینمای ایران در سطح منطقه و جهان داشته باشد.

در ادامه این جلسه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاریخچه شکل گیری شورای عالی سینما و توقف کار این شورا در سال‌های گذشته به دلیل برخی ایرادهای قانونی و آیین نامه‌های تشکیل این شورا گفت: در دولت سیزدهم و با پیشنهاد سازمان سینمایی و پیگیری‌های رییس جمهوری مقرر شد شورای عالی سینما با رفع ابهامات قانونی شکل گیرد.

وی به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت سیزدهم در راستای عدالت فرهنگی اشاره کرد و گفت: با تشکیل قرارگاه محرومیت زدایی در حوزه فرهنگ در وزارت ارشاد توانستیم امکانات و زیرساخت‌های فرهنگی برای ۴۰ هزار نفر در ۷۲ شهر محروم کشور فراهم کنیم و در کنار این مهم توجه به فعالیت سینماگران جوان و فعالان فرهنگی و هنری در شهرستان‌های کشور نیز از دیگر اقدامات این وزارتخانه در راستای برقراری عدالت فرهنگی در کشور بوده است. تعاملات فرهنگی با کشورهای منطقه نیز از مهمترین اقدامات دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی فرهنگی است که تاکنون تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی با وزرای فرهنگ کشورهای منطقه به امضا رسیده است و همچنین پس از عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای توسعه روابط در حوزه مسائل فرهنگی و هنری دیده شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها