کد خبر: ۵۱۵۵۶۷
زمان انتشار: ۱۴:۳۲     ۲۱ مهر ۱۴۰۱
در حاشیه اجلاس «سیکا»
رئیس جمهور ایران با همتای آذربایجانی خود در حاشیه ششمین اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس «سیکا» در آستانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایرنا، ششمین نشست سران کشورهای عضو کنفرانس «سیکا»، صبح امروز پنجشنبه به ریاست رئیس جمهور قزاقستان و با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و ۱۰ تن دیگر از سران و روسای کشورهای عضو، آغاز به کار کرد.

آیت الله رئیسی در این اجلاس سخنرانی و در کنار آن با برخی مقامات دیدار و گفتگو کرد.

محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور پیش از عزیمت آیت الله رئیسی به قزاقستان به خبرنگار ایرنا گفته بود که درخواست‌های زیادی از مقامات و سران کشورهای عضو برای ملاقات با رئیس‌جمهور کشورمان داشته‌ایم که به دلیل نبود فرصت اولویت با مقاماتی است که تاکنون دیداری با آنان انجام نشده است.

به همین منظور امروز آیت الله رئیسی با الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس‌جمهور کشورمان پیشتر با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به طور خصوصی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ششمین نشست سران کنفرانس سیکا، پیشنهاد تبدیل آن به یک سازمان بین‌المللی از سوی قزاقستان مطرح و با توجه به توافقات صورت گرفته میان اعضا، به تصویب سران و نمایندگان کشورهای حاضر در اجلاس خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، «کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی آسیا» (CICA) یک مجمع بین المللی برای تقویت همکاری با هدف تضمین صلح، امنیت و ثبات در آسیا است.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در اکتبر ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد. نشست سران سیکا هر ۴ سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود.

اکنون این سازمان ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکا است.

نخستین و دومین اجلاس سران سیکا در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس چهارم در سال ۲۰۱۴ در شانگهای چین و پنجمین دور آن در خرداد ۱۳۹۸ در دوشنبه تاجیکستان برگزار شد.

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سازمان سیکا هستند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها