کد خبر: ۵۱۹۱۷۲
زمان انتشار: ۱۳:۲۴     ۲۹ آذر ۱۴۰۱
رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران مطرح کرد؛
رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران از شناسایی ۷ شبه شبکه اخذ رشوه در شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، داوود گودرزی امروز در جریان یکصد و شانزدهمین جلسه شورای شهر تهران ضمن ارائه گزارشی در حوزه ارتقاء سلامت اداری با تأکید بر اهمیت تحول درون‌زا برای تبدیل شهرداری به نهاد خدمتگزار کارآمد، اظهار کرد: شناسایی گلوگاه‌های فساد ذیل این ابرپروژه تحول پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به رویکرد نظام‌مند مبارزه با فساد گفت: ما از این پس را درست خواهیم کرد اما به معنای بی‌توجهی و رها کردن گذشته نیست؛ باید هوشمندانه عمل کنیم که از این پس فسادی شکل نگیرد.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران افزود: ما تجربیات سالیان گذشته کشورهای مختلف را بررسی کردیم که ببینیم چگونه توانستند بر فساد فائق شوند. مسئله مدیریت و انتخاب مدیران به عنوان یک نکته اصلی در مبارزه با فساد مدنظر است.

گودرزی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از سالم‌سازی محیط انتخاب مدیران است، گفت: مسئله تعارض منافع در حال پیاده‌شدن در شهرداری است و فرآیند الکترونیکی شدن امور نیز تا جایی که ممکن است در حال پیگیری است و اپلیکیشنی در شهرداری در حال تهیه است تا تمام امور مرتبط با مدیریت شهری برای دسترسی شهروندان تعریف شود و به دنبال آن امکان تخلف از بین برود.

وی با بیان اینکه در برخی موارد دستورالعمل‌ها دست و پاگیر شده است، گفت: کشف تخلف و نحوه رسیدگی و مباحث فرهنگی و سازمانی نیز در مبارزه با فساد مؤثر است. اگر بتوانیم شفافیت را به سطح حداکثری برسانیم می‌توانیم محیط سالم‌تری را مقابل شهروندان قرار دهیم.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران با بیان اینکه شناسایی و اجرای مقررات دیربازده است، یادآور شد: این در حالی است که اگر اقدامات اجرایی شود، فساد بسیار محدود خواهد شد. ما در این راستا اسناد را مورد مطالعه قرار دادیم و جلسات نخبگانی در همین راستا برگزار کردیم. در نهایت 113 چالش احصا شد و برای سالم‌سازی باید در این زمینه وارد شویم. مشخص شده که هریک از این چالش‌ها و گلوگاه‌ها در چه بخشی‌هایی متمرکز شده است. ما 19 محور را برای اصلاح روندها دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: پیگیری خزانه‌داری واحد و تجمیع هزار و 200 واحد در 31 حساب، خرید مصالح مورد نیاز شهرداری از طریق بورس، تمرکز پرداخت حقوق‌ها توسط معاونت مالی و 190 میلیارد تومان صرفه‌جویی در 4 ماهه انتهایی سال 1400، اصلاح مقررات دارای تزاحم در حوزه‌های تخصصی شهرداری تهران، اصلاح فرآیند مناقصه، مزایده و پیمانکاری، اجرای مصوبه تعارض منافع و پیاده‌سازی راهکارهای مقابله با تعارض منافع از جمله اقداماتی بود که مورد توجه قرار گرفت.

گودرزی با بیان اینکه اگر بتوانیم صورت وضعیت‌ها را به سرانجام برسانیم اتفاقات خوبی خواهد افتاد، گفت: به‌روزرسانی سایت شفاف مورد توجه قرار گرفت؛ چراکه 77 بند مصوبه وجود دارد که باید در سایت شفاف ارائه شود. لایحه‌ای در حال تنظیم است که بر اساس آن باید بخشی از این 77 بند اصلاح شود. از این تعداد 35 بند به‌روزرسانی شده و بخشی از آن که نیاز به اصلاح دارد. در حال بررسی است.

وی همچنین تصریح کرد: شفافیت ناقص فهمیده شده و اجرا می شود. باید مشخص شود که چه چیزی را برای چه کسی و چگونه شفاف‌سازی کنیم؟

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران با اشاره به اصلاح فرآیند تصمیم‌گیری در شوراهای داخلی و معماری مناطق و استقرار مدل اصلاحی فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی خاطرنشان کرد: شهرداران مناطق باید اختیار داشته باشند که بتوانند تصمیم‌گیری کنند و از طرفی نباید ولنگاری ایجاد شود.

گودرزی تأکید کرد: ما به دنبال این هستیم که فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی را کاهش دهیم که در برخی مناطق به کمتر از 2 ماه کاهش یافته است. اتصال به سامانه پنجره واحد دولت نیز پیگیری شده که اتفاق خوبی بوده و همچنان ادامه دارد. در 20 مورد تلاش کردیم که به پنجره واحد متصل شویم. تمام این موارد به کاهش پرونده‌های تخلف کمک می کند.

وی با بیان اینکه اصلاح فرآیند ارائه خدمات در دفاتر خدمات الکترونیک نیز مورد توجه قرار گرفت، یادآور شد: یکی از نکات اصلاح حکمرانی این است که بین نهادهای حاکمیتی، عمومی، تعاونی و بخش خصوصی، مباحث را به درستی مشخص کنیم. دفاتر خدمات الکترونیک وظیفه مشخصی ندارند و نباید کار شهرسازی انجام دهند.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران با اشاره به اصلاح فرآیندهای سازمان املاک و مستغلات، خاطرنشان کرد: هزاران ملک ما مشخص نیست در چه وضعیتی قرار دارند؛ ما سعی کردیم در بورس اقداماتی را در این راستا انجام دهیم و املاک را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه مسئله داشبورد دعاوی حقوقی بسیار مهم است، تصریح کرد: 25 هزار پرونده حقوقی از سال‌های گذشته در شهرداری وجود دارد که بخشی از آن اصلاح شده تا به داشبورد تبدیل شود و مراحل پیگیری این پرونده‌ها در این داشبورد درج شده است.

گودرزی با تأکید بر اینکه در مجموعه بوستان‌ها، غرفه‌ها و مجموعه‌هایی که می‌توانستیم اجاره دهیم بیش از آن چیزی است که شهرداری از آن استفاده می‌کند، یادآور شد: شفاف‌سازی مطالبات و بدهی‌ها در شهرداری در حال انجام است. علاوه بر این مساله خرید را نیز باید کنترل کنیم.

وی تأکید کرد: در مواجهه با گذشته رویکردها و سیاست‌های ما مشخص شده و در این زمینه آبروی افراد، آرامش روانی مجموعه، عدالت و قاطعیت برای ما مهم است. ما نگاه حزبی و سیاسی نداریم و این مهم نیست که در چه دوره ای و چه حزبی فساد صورت گرفته است. اگر به فساد برسیم آن را به خوب و بد تبدیل نخواهیم کرد و برخورد قاطع انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران با بیان اینکه در برخی موارد ترک فعل صورت گرفته و یا اقدامات بر اساس قانون انجام نشده اما دست‌اندازی در بیت‌المال نبوده است، گفت: ماده 12 به پنج نفر از شهرداران تفویض شده است. در این موارد با ماده 12 در قالب تذکر و توبیخ حداقلی اقدام می کنیم که همین موضوع پرونده تخلفات را کاهش داده است.

گودرزی با تأکید بر مردمی سازی و بهره‌گیری از ظرفیت نظارت مردمی، تصریح کرد: هر هشت معاونت و هر 22 منطقه جلسات ارتباط مستقیم با مردم داشتند؛ تمام مباحث مطرح شده ضبط شده و موارد پیگیری و نتایج آن مشخص شده است.

وی ادامه داد: شبکه ناظرین مردمی که رها شده بود، مجدداً راه‌اندازی شد و مردم موارد مختلف را در این قالب به ما اطلاع داده و می دهند. در همین راستا جشنواره تجلیل از شهروندان مشارکت جو برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران گفت: در مجموعه مرکز حقوقی شهرداری، پرونده‌هایی که رأِی آن به نفع ما در 15 ماه گذشته صادر شده، هزار و 197 پرونده بوده که بیش از 11 هزار میلیارد تومان به سود شهرداری بوده است. 153 هزار متر مربع به املاک شهرداری بازگشته است.

وی افزود: جلوی 5 هزار میلیارد تومان معاملات و پرداخت‌های غلط گرفته شده است. 48 پروژه مشارکتی بزرگ در شهر تهران که عمده آنها دارای مشکل هستند. هفت شبه شبکه اخذ رشوه و 750 فقره پرونده تخلفات فردی عوامل شهرداری شناسایی و کشف شد و پرونده‌های آنها در هیئت تخلفات روبه اتمام است. از این هفت نفر، پنج نفر بازداشت شدند.

گودرزی با اشاره به بازپس‌گیری 101 فقره ملک تصرف شده توسط افراد گفت: بیشترین املاک در منطقه یک شهرداری تهران واقع شده بود.

وی با بیان اینکه 6 بازار ثابت و 47 شب بازار ساماندهی شدند، خاطرنشان کرد: بیش از 740 مورد تخریب ساخت و ساز غیرمجاز به‌ویژه در منطقه 18 و 19 در این مدت صورت گرفت. بالغ بر 39 هکتار اراضی تصرف شده نیز بازپس‌گیری شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها