کد خبر: ۵۱۹۳۸۳
زمان انتشار: ۱۴:۴۰     ۰۴ دی ۱۴۰۱
درست ۴ ماه پیش بود که وزیر کشور با اعلام خبر صدور کارت‌های ملی موقت برای افراد فاقد برگه‌های هویتی در ایران، روزنه‌های امید را در دل این افراد گشود.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از همشهری: کسانی که سال‌های سال به‌خاطر نداشتن هیچ‌گونه برگه هویتی در زندگی با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کردند، حالا درست در روز سوم دی ماه که مصادف با روز ثبت احوال بود، اعضای یک خانواده کارت‌های شناسایی ملی و موقت خود را دریافت کردند تا بعد از انجام مراحل اداری و قانونی لازم، کارت‌های ملی اصلی برای آنها صادر شود. به‌گفته وزیر کشور پیش‌بینی می‌شود زیر ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور فاقد مدرک شناسایی و برگ هویتی (مشکوک‌التابعیت) باشند که این تعداد به‌زودی کارت‌های ملی موقت خود را دریافت می‌کنند.

ثبت اطلاع ۸ هزار بی‌شناسنامه
صدور کارت ملی برای افراد بی‌شناسنامه که در اغلب نقاط مختلف کشور پراکنده هستند دغدغه‌ای است که سال‌های سال از سوی فعالان اجتماعی پیگیری شده است. «رویا» یکی از افرادی بودکه روز شنبه کارت ملی موقت خود را از دست وزیر کشور گرفت. او با چنان شوق و ذوقی به صفحه آبی رنگ این کارت خیره مانده بود که انگار همه آرزوهایش در گرو داشتن این کارت بود: «‌۳۲ سال تمام با سختی فراوان توانستیم همراه با خواهر و برادرانم درس بخوانیم و دنبال آرزوهایمان برویم اما همیشه این را می‌دانستیم که رسیدن به آرزوهایمان بدون وجود کارت ملی و شناسنامه امکان‌پذیر نیست.

پدرش اصالتا عراقی بوده اما او و خواهر و برادرهایش همه متولد ایران و بزرگ شده در این کشور هستند ضمن اینکه پدربزرگش هم یک ایرانی الاصل است: «در نهایت به‌واسطه ایرانی بودن پدربزرگم موفق به دریافت کارت ملی شدیم.» او همینطور که به کارت ملی چشم دوخته است با لبخند می‌گوید دیگر هیچ مانعی برای گرفتن گواهینامه، انجام سند، ادامه تحصیل و زندگی آرام نیست. برادرش هم مانند او از اینکه از امروز می‌تواند با این کارت ملی دنبال اهداف و آرزوهایش برود خوشحال است: «سال‌هاست به‌خاطر نداشتن کارت ملی نه موفق به اخذ گواهینامه شده‌ام نه شرکت در کنکور و ادامه تحصیل. خیلی خوشحالم که بعد از سالیان متمادی شاهد حل این مشکل برای فاقدین شناسنامه در ایران شدیم.»

احمد وحیدی، وزیر کشور هم با ابراز خرسندی از تحقق وعده‌های دولت سیزدهم درخصوص پایان بخشیدن به دغدغه مشکوک التابعیت‌ها گفت: «افراد مشکوک التابعیت که در برخی شهرها حضور دارند سال‌های سال است که بلاتکلیف و از حداقل حقوق اجتماعی خود به‌خاطر نداشتن کارت شناسایی محروم بودند اما حالا با صدور کارت‌های شناسایی ملی موقت کارهای عمومی آنها انجام خواهد شد. در حوزه اتباع نیز ثبت احوال مسئولیت‌هایی را دارد که امیدواریم به خوبی آنها را اجرا کند.» به‌منظور اجرای طرح تخصیص شناسه و صدور کارت موقت برای فاقدان شناسنامه تا به حال مشخصات بیش از ۸ هزار نفر شامل اخذ اطلاعات نشانی، تصویر چهره، فعال‌سازی‌ بیومتریک و ایجاد فرایند چاپ کارت شناسایی جمع‌آوری و در سامانه اخذ درخواست کارت ویژه فاقدین شناسنامه ثبت شده است.

بعد از مشکوک التابعیت‌ها و تلاش مسئولان برای رفع دغدغه این گروه بحران جمعیتی از سوی وزیر کشور به‌عنوان چالش بزرگ پیش روی ایران یاد کرد و گفت: «سال۱۳۹۱ مقام معظم رهبری در این خصوص تذکر دادند این تذکر موجب تهیه و تنظیم سیاست‌های کلی جمعیت شد. امروز یکی از چالش‌های بزرگ و عمده ما در همین حوزه رشد جمعیت است. باید دائم این موارد پایش و مدام تذکرات لازم به دستگاه‌های مسئول داده شود و البته این دیده‌بانی توسط سازمان ثبت احوال انجام می‌شود تا سایر دستگاه‌ها سیاست‌های خود را اصلاح کنند.

بحران جمعیتی را دریابیم
وحیدی با بیان اینکه در تحلیل‌های جمعیتی دچار یک اشتباه بزرگ شده‌ایم اظهار داشت: «باید در گذشته تحلیل‌های درست جمعیتی ارائه می‌شد تا الان با این بحران مواجه نباشیم. هشدار به موقع داده نشد و ما زمان زیادی را در این مورد از دست داده‌ایم و باید تلاش‌های زیادی انجام دهیم که این بحران جمعیتی را جبران کنیم.» او در ادامه با بیان اینکه مهاجرت هرم جمعیتی را نامتوازن کرده است ادامه داد: «بخشی از مهاجرت‌ها ضروری و برخی غیرضروری هستند که باید به موقع درباره آنها هشدار داده شود تا بستر تصمیم‌گیری صحیح برای جلوگیری از آن فراهم شود. به‌گفته وزیر کشور اطلاعات جمعیتی برای هر کشور زیربنایی و بسیار مهم است و اگر نباشد همه برنامه‌ها مختل خواهد شد و یکی از ارکان مهم آمایش سرزمین جمعیت است که این رکن مهم در سازمان ثبت احوال شکل می‌گیرد و هر برنامه توسعه‌ای که بخواهیم داشته باشیم به این سازمان نیاز مبرم داریم.

صدور کارت ملی‌های معوق
رئیس سازمان ثبت احوال کشور هم در حاشیه مراسم روز ثبت احوال که با حضور وزیر کشور برگزار شد از تحویل بیش از ۸ میلیون کارت ملی معوق از مجموع ۱۰ میلیون معوق کارت ملی به ایرانیان خبر داد و گفت: صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور آغاز شده است. به‌گفته او همه کارت‌های ملی در داخل تولید می‌شود؛ اما این کارت‌ها چیپ‌هایی دارد که از خارج وارد می‌شود و تولید این چیپ‌ها خیلی صرفه اقتصادی ندارد؛ چرا که حجم مورد نیاز، محدود است و فعلا ظرفیت تولید در داخل وجود ندارد.

کارت ملی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
به‌گفته هاشم کارگر برای صدور کارت ملی ایرانیان خارج از کشور ارتباط با این افراد برقرار و با هماهنگی وزارت امور خارجه درخواست کارت ملی در نمایندگی‌های ایران دریافت و پس از دریافت بر خط اطلاعات، کارت‌های ملی صادر و از طریق همین نمایندگی‌ها به شهروندان ایرانی ارائه شد و فعال‌سازی‌ کارت‌ها نیز در همین نمایندگی‌ها انجام می‌شود. بیش از هشت نمایندگی که آخرین آنها در واشنگتن و سازمان ملل با حضور رئیس‌جمهور کار خود را آغاز کرد، به‌صورت نمادین چند کارت ملی به ایرانیان تقدیم شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها