کد خبر: ۵۲۰۰۷۹
زمان انتشار: ۰۹:۰۸     ۲۱ دی ۱۴۰۱
طرح جدید بیمه دانشجویی؛
"بیمه دانشجویی" طرح جدیدی است که در قالب آن دانشجویان می‌توانند پدر و مادر خود را در صورت داشتن شرایط تحت پوشش خود قرار بدهند و در آینده از خدمات بازنشستگی نیز بهره‌‌مند شوند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، براساس توافق سازمان تامین اجتماعی و وزارت علوم، دانشجویان می‌توانند با پرداخت حق بیمه ماهیانه تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و علاوه بر استفاده از خدمات درمانی از خدمات بازنشستگی در آینده نیز استفاده کنند.

بر همین اساس دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر خود و پرداخت حق بیمه می‌توانند از این خدمات جهت بیمه کردن خودشان در زمان تحصیل استفاده کنند. بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان، تنها در زمان اشتغال به تحصیل و از زمان انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه قابل استفاده است و سوابق بیمه‌ای ناشی از این نوع بیمه، بعد از اتمام تحصیلات و آغاز به کار فرد، با سوابق بیمه‌ای زمان اشتغال فرد، تجمیع خواهد شد.

دانشجویان در حال تحصیل برای برخورداری از خدمات تأمین اجتماعی، باید قرارداد بیمه دانشجویی منعقد و حق بیمه ماهانه را در موعد زمانی مقرر پرداخت کنند. تمام مراحل انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه، در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی  http://es.tamin.ir قابل انجام است. دانشجویان تمام مقاطع دانشگاهی و در هر ترم و دانشگاهی می‌توانند برای بیمه دانشجویان اقدام کرده و قرارداد منعقد کنند و برای استفاده فرد بیمه شد و افراد تحت تکفل وی از خدمات درمانی تأمین اجتماعی، باید به ازای هر فرد سرانه خدمات در متنی جداگانه به همراه حق بیمه ماهیانه پرداخت شود.

با توجه به اهمیت بیمه دانشجویی در ادامه، کارشناسان سازمان تأمین اجتماعی به برخی از پرسش‌ها و سؤالات مطرح شده از سوی دانشجویان پاسخ می‌دهند:

سوال: من تحت پوشش بیمه پدرم هستم چه نیازی به بیمه دانشجویی دارم؟

شما در حال حاضر بیمه شده تبعی پدر محترمتان هستید و تنها از خدمات درمانی استفاده می‌کنید با ثبت‌نام در طرح بیمه دانشجویی شما به عنوان بیمه شده اصلی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته و سوابق بیمه‌پردازی شما در آینده به سوابق کاریتان اضافه می‌شود و در زمان بازنشستگی نیز محاسبه خواهد شد.

سوال: اگر خودم در قالب بیمه دانشجویی بیمه‌پردازی را شروع کنم تکلیف خدمات درمانی بیمه پدرم که من تحت پوشش آن هستم چه می‌شود؟

در دوره دانشجویی امکان استفاده از خدمات درمانی تامین اجتماعی به عنوان بیمه شده تبعی پدر یا مادر همچنان برای دانشجو فراهم است و شما نیازی به پرداخت سرانه درمان مضاعف ندارید.

سوال: دختر دانشجویی هستم که مستمری پدر مرحوم خود را که بیمه شده بود دریافت می‌کنم. اگر خود را بیمه دانشجویی کنم تکلیف مستمری دریافتی چه می‌شود؟

با ثبت‌نام در طرح بیمه دانشجویی مستمری بازماندگان همچنان برقرار خواهد بود و شما می‌توانید تا زمان اشتغال یا ازدواج از مستمری پدر مرحومتان استفاده کنید و در زمان بازنشستگی چنانچه هنوز ازدواج نکرده و اشتغال هم نداشته باشید از بین دو مستمری یکی را انتخاب کنید.

سوال: همزمان با تحصیل کار هم می‌کنم و در محل کارم بیمه شده‌ام. آیا باز هم نیازی به بیمه دانشجویی دارم و آیا می‌توانم بیمه دانشجویی هم بپردازم یا زودتر بازنشسته شوم؟

خیر؛ یکی از شرایط استفاده از بیمه دانشجویی این است که مشمول نظام حمایتی نباشید. امکان بیمه‌پردازی همزمان در بیمه اجباری و بیمه دانشجویی وجود ندارد.

سوال: خانم دانشجویی هستم که متاهل هستم و دو فرزند دارم اگر خودم را بیمه دانشجویی کنم، همسر و فرزندانم هم می‌توانند از این بیمه استفاده کنند؟

خانم‌های دانشجوی بیمه شده تامین اجتماعی می‌توانند فرزندان خود را به عنوان بیمه شده تبعی تحت پوشش قرار دهند مشروط بر اینکه همسر بیمه شده تامین اجتماعی نباشد و در این صورت خدمات درمانی تامین اجتماعی برای فرزندان برقرار می‌شود. همسر بانوان دانشجوی بیمه شده نیز در صورتی که بیمه نبوده و بر اساس نظر کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی از کار افتاده باشد و یا بیش از 60 سال سن داشته و از نظر مالی تحت تکفل بیمه شده زن باشد امکان ثبت‌نام به عنوان بیمه شده تبعی را خواهد داشت.

سوال: پدر و مادرم سالخورده و بدون بیمه هستند آیا با بیمه دانشجویی می‌توانم آنها را هم تحت پوشش خود بیاورم؟

در صورتی که سن پدر از 60 و سن مادر از 55 سال بیشتر باشد یا اینکه به تشخیص کمیسیون‌های پزشکی موضوع قانون تامین اجتماعی از کار افتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تامین و مستمری دریافت نکنند، امکان تحت پوشش قرار گرفتن به عنوان بیمه شده تبعی را خواهند داشت (بازرس شعبه می‌بایست کفالت را تایید کند).

سوال: تحصیلات دانشگاهی من چند سال پیش تمام شده است. آیا من هم می‌توانم با پرداخت حق بیمه ایام تحصیلات دانشگاهی را به عنوان سابقه بیمه خودم لحاظ کنم؟

خیر؛ بیمه دانشجویی با ماهیت اختیاری و داوطلبانه مختص به دانشجویان شاغل به تحصیل است و دانشجویان شاغل به تحصیل نیز تنها می‌توانند از زمان ثبت‌نام و عقد قرارداد به بعد بیمه پردازی کرده و سابقه بیمه برای آنها لحاظ شود. به عبارت دیگر دانشجویان نمی‌توانند برای سنوات تحصیلی گذشته خود بیمه پردازی کنند.

سوال: من هم‌اکنون مستمری همسر مرحوم‌ام را دریافت می‌کنم. اگر بیمه دانشجویی شوم مستمری‌ام قطع خواهد شد؟

خیر؛ کسانی که از مستمری بازماندگان استفاده می‌کنند می‌توانند همزمان در طرح بیمه دانشجویان نیز ثبت‌نام کنند و مستمری آنان کماکان برقرار خواهد بود، اما در زمان بازنشستگی یکی از دو مستمری قابل پرداخت خواهد بود.

سوال: فرزندانم در دانشگاهی در خارج از کشور تحصیل می‌کند می‌توانم او را بیمه دانشجویی کنم؟

خیر؛ بیمه دانشجویی با ارائه کارت دانشجویی در دانشگاه‌های داخل کشور میسر است و مشمول دانشجویان خارج از کشور نیست. دانشجویان خارج از کشور می‌توانند در قالب بیمه ایرانیان خارج از کشور خود را بیمه کنند (در شعب یا از طریق کارگزاران برون مرزی یا وکیل قانونی در شعبه).

سوال: دانشجویی غیر ایرانی هستم که در یکی از دانشگاه‌های ایران در حال تحصیل‌ام آیا می‌توانم در طرح بیمه دانشجویان ثبت‌نام کنم؟

خیر؛ اتباع خارجی مشمول بیمه دانشجویی نیستند.

سوال: بعد از اتمام دوران تحصیلات دانشگاهی اگر شغلی نداشته باشم و بیمه نشوم، تکلیف حق بیمه‌ای که پرداخته‌ایم چه می‌شود؟

بعد از تمام تحصیل می‌توانید به عنوان بیمه اختیاری کماکان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشید. در صورتی که کسب و کار شخصی راه اندازی کنید می‌توانید از بیمه حرف و مشاغل آزاد مشمول بیمه تامین اجتماعی باشید. سوابق بیمه دانشجویی شما به سوابق بیمه دوران اشتغال متصل شده و در استفاده از تعهدات سازمان تامین اجتماعی و زمان بازنشستگی لحاظ خواهد شد. اگر در جایی استخدام شوید که مشول بیمه تامین اجتماعی نباشد و تحت پوشش بیمه نیروهای مسلح بازنشستگی کشوری و ... قرار بگیرید. سوابق بیمه دانشجویی سازمان تامین اجتماعی قابل انتقال به سایر صندوق‌های بیمه‌ای خواهد بود.

سوال: آقایی 55 ساله هستم که به تازگی در دانشگاهی شروعی به تحصیل کرده‌ام. با توجه به اینکه تا به حال هیچ بیمه‌ای نداشته‌ام می‌توانم بیمه دانشجویی شوم؟

خیر؛ شرط سنی استفاده از بیمه دانشجویی حداکثر 50 سال است و در صورت که بیش از 50 سال داشته باشید باید معادل مازاد سنی سابقه بیمه پردازی داشته باشید.

سوال: در دانشگاه غیرحضوری ثبت‌نام کرده‌ام آیا می‌توانم خودم را بیمه دانشجویی کنم؟

بله؛ تمامی دانشجویان ایرانی می‌توانند از بیمه دانشجویی استفاده کنند.

سوال: در حال تحصیل در دانشگاه هستم آیا باید برای بیمه دانشجویی اقدام کنم یا بعد از فارغ التحصیلی؟

بیمه دانشجویی مختص به دانشجویان شاغل به تحصیل است بعد از اتمام تحصیل امکان استفاده از بیمه دانشجویی وجود ندارد. دانشجویان شاغل به تحصیل نیز تنها می‌توانند از زمان ثبت‌نام به بعد بیمه پردازی کرده و سابقه بیمه برای آنها لحاظ شود. به عبارت دیگر دانشجویان نیز نمی‌توانند برای سنوات تحصیلی گذشته خود بیمه پردازی کنند.

سوال: آیا نوع دانشگاه یا مقطع تحصیلی در بیمه دانشجویی موثر است؟

تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانند از بیمه دانشجویی استفاده کنند.

سوال: ترک تحصیل کرده‌ام آیا می‌توانم برای بیمه دانشجویی ثبت‌نام کنم؟

خیر، داشتن کارت دانشجویی معتبر و تحصیل در دانشگاه شرط استفاده از بیمه دانشجویی است. می‌توانید به طور خود اظهاری طبق ضوابط بیمه صاحبان و حرف مشاغل آزاد بیمه شوید.

سوال: برای بیمه دانشجویی چه مدارکی نیاز است؟ چطور باید ثبت‌نام کنم؟

کارت دانشجویی معتبر، مدرک تشخیص دانشجو و مورد استناد برای ثبت‌نام به عنوان بیمه دانشجویی است. تمامی مراحل ثبت‌نام بیمه دانشجویی به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه خدمات غیر حضوری تامین به نشانی (http://es.tamin.ir) انجام می‌شود و در سامانه راهنمای عقد قرارداد بیمه دانشجویی قرار داده شده است.

سوال: به یک دانشجوی بیمه شده چه خدماتی ارائه می‌دهید؟

دانشجویان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی با توجه به نرخ انتخاب از حمایت‌های مقرر در بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره‌مند خواهند شد.

سوال: حق بیمه پرداختی چه میزان است؟ آیا باید ماهانه پرداخت کرد؟

در بیمه دانشجویی سه نوع نرخ حق بیمه داریم که متقاضی مختار به انتخاب یکی از آنها است. نرخ پرداخت حق بیمه 14 درصد (12 درصد سهم بیمه شده + 2 درصد کمک دولت) است و خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی به این گروه ارائه می‌شود. نرخ پرداخت حق بیمه 16 درصد شامل 14 درصد سهم بیمه شده + 2 درصد کمک دولت است و به این گروه از بیمه شدگان خدمات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی ارائه می‌شود. کامل‌ترین نرخ پرداخت حق بیمه 20 درصد است که شامل 18 درصد بیمه شده + 2 درصد کمک دولت است و خدمات مربوط به آن بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی است. مهلت پرداخت حق بیمه هر ماه تا پایان دو ماه بعد است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها