کد خبر: ۵۲۱۰۷۲
زمان انتشار: ۱۳:۵۷     ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
وزیر ارتباطات:
وزیر ارتباطات گفت: اختلال اینترنت در هفته گذشته به دلیل حمله سایبری سنگین بود که با تلاش همکاران در وزارت ارتباطات رفع شد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایرنا، «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز پنجشنبه در حاشیه مراسم آیین بهره‌برداری از پروژه‌های ایرانسل با حضور در جمع خبرنگاران درباره اختلال هفته گذشته در اینترنت کشور گفت: قطعی اینترنت نداشتیم و مساله‌ای که رخ داد، افت شدید ترافیک در مرکز تبادل ترافیک تهران بود.

زارع‌پور افزود: بررسی‌های اولیه حکایت از حمله سایبری بسیار سنگین داشت که باعث کاهش ترافیک شد و به سرعت نیز برطرف شد. همکاران من در سازمان تنظیم مقررات و شرکت ارتباطات زیرساخت شبانه‌روزی در حال ارتقای کیفیت هستند.

وی افزود: پیام‌رسان‌های بومی ساخت جوانان کشور است و ما برای ارائه زیرساخت مناسب به آن‌ها همیشه حاضر هستیم. خوشحالم اعلام کنم که امروز این سکوها پذیرای میلیون‌ها کاربر هستند و به آن‌ها خدمات زیادی ارائه می‌دهند. امیدوارم بتوانند بر اساس نقشه راهی که برای آن‌ها ترسیم کرده‌ایم بتوانند قابلیت‌های جدیدی را به مردم ارائه کنند.

زارع‌پور درباره اتصال پیام‌رسان‌های بومی به یکدیگر که قول آن را مدتی قبل داده بود، افزود: شب گذشته تست موفقی را انجام دادیم و عصر امروز نیز با صاحبان پیام‌رسان‌های بومی جلسه‌ای داریم تا به‌واسطه آن بتوانیم به قولی که به مردم دادیم عمل کرده و در دهه فجر اتصال پیام‌رسان‌ها به یکدیگر را انجام دهیم. این کار باعث قوت پیام‌رسان‌های داخلی خواهد شد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: غیر از ۲ پلتفرم خارجی که با مصوبه نهادهای امنیتی بسته شده است، در دیگر بخش‌های اینترنت محدودیت جدیدی نداریم و وظیفه من و همکارانم در وزارت ارتباطات است که هرگونه اختلالی که وجود دارد را برطرف کنیم. ما هیچ اختلالی را در ارتباطات کشور پذیرفتنی نمی‌دانیم.

وی در ادامه گفت: کارگروهی را برای استخراج علل ناراضی بودن مردم از بستر اینترنت تشکیل داده‌ایم. بخشی از آن به زیرساخت‌های ارتباطی کشور برمی‌گردد که آن قسمتش که برعهده وزارت ارتباطات است را ما وظیفه داریم برطرف ‌کنیم. بخشی دیگر مربوط به دردهای مزمنی مانند عدم توسعه اینترنت ثابت و مشکلات شبکه انتقال شرکت مخابرات ایران است که برای آن‌ها نیز برنامه داریم؛ اما در کوتاه‌مدت به نتیجه نمی‌رسد و کمی زمان‌بر است. در شرکت زیرساخت روزبه‌روز به ظرفیت شبکه زیرساخت کشور اضافه می‌کنیم و اکنون سه برابر بیشتر از نیاز کشور در گیت‌وی، پهنای باند را تأمین کرده‌ایم.  

وزیر ارتباطات تأکید کرد: بخشی از انتقادات مردم مربوط به فیلترینگ است که در ۱۵ سال گذشته اعمال شده است. از نظر ما مشکلاتی که در برخی از سایت‌ها وجود داشته اکنون مرتفع شده، اکنون با دستور رئیس‌جمهور و با همکاری کارگروه مصادیق مجرمانه در حال بازنگری در این موارد هستیم تا بتوانیم برخی از سایت‌های موردنیاز را رفع انسداد کنیم. تأکید می‌کنم درباره ۲ پلتفرم دیگر (اینستاگرام و واتس‌اپ) باید در جای خودش تصمیم‌گیری شود.  

زارع پور درباره مهلت ۳ ماهه وزارت ارتباطات برای فراهم و تسهیل کردن شرایط فعالیت کسب‌وکارهای آنلاین در پلتفرم‌های بومی، گفت: امروز شرایط برای فعالیت‌ کسب‌وکارهای داخلی در سکوهای مورد حمایت ما فراهم است و با آئین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی که توسط دولت تصویب شد، حمایت‌های خوبی در نظر گرفته شده است.  

وی درباره واگذاری فرکانس‌های مربوط به اینترنت نسل پنجم، توضیح داد: سازمان تنظیم مقررات در حال آماده‌سازی شرایط واگذاری فرکانس رادیویی مخصوص برای این کار است. این فرکانس به‌صورت موقت در اختیار شرکت ایرانسل قرار گرفته است و دیگر اپراتورها نیز می‌توانند برای دسترسی به این فرکانس برای شرکت در مناقصه اقدام کنند.

افزایش ۳ برابری ظرفیت شبکه داخلی کشور در ۴ ماه گذشته

زارع‌پور خاطرنشان کرد: اکنون ظرفیت شبکه داخلی کشور در چهار ماه گذشته از ۶ به ۱۸ ترابیت بر ثانیه رسیده و ما بیش از آنچه که در کشور نیاز است ظرفیت داریم.  

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه برای رفع فیلتر گوگل‌پلی با کارگروه مصادیق مجرمانه در حال همکاری هستند، گفت: نظر ما در وزارت ارتباطات رفع فیلتر است اما؛ ما یکی از ۱۳ تصمیم‌گیر در این حوزه هستیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها