کد خبر: ۵۲۱۱۷۲
زمان انتشار: ۱۲:۳۴     ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
تارنمای خبری پولیتیکو نوشت: روند افزایشی موارد ثبت شده از محکومیت‌های مرتبط با جاسوسی در اروپا،‌ این نگرانی را ایجاد کرده است که یک «دهه جاسوسی» در این قاره در حال شکل‌گیری باشد.

به گزارش پایگاه 598، در مطلب این نشریه خبری - تحلیلی آمده است: فقط در ماه گذشته، دو برادر سوئدی به جرم جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه محکوم شدند و این تنها یک مورد از خیل افزایشی پرونده‌های جاسوسی در سراسر اروپا است.

به نوشته این رسانه، گزارش‌ها نشان می‌دهد که روسیه پشت اکثر جاسوسی‌های کشف شده بوده اما فعالیت‌های جاسوسی چین نیز روندی فزاینده دارد، بدین ترتیب، همانطور که دهه ۱۹۸۰ (۱۳۵۸) در آمریکا به عنوان دهه جاسوسی شناخته می‌شود، دهه ۲۰۲۰ (۱۳۹۸) نیز روز به روز بیشتر به عنوان «دهه جاسوسی» در اروپا نزدیک می‌شود.

این گزارش می افزاید: در دهه ۱۹۸۰، به طور میانگین در هر سال هفت تا هشت مورد محکومیت جاسوسی مشاهده می‌شد که از شناخته‌ شده‌ترین آن‌ها می‌توان به جاناتان پولارد که برای اسرائیل جاسوسی می‌کرد، آنا مونتس جاسوس کوبایی و جان واکر برای اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد.

در این میان، آلدریچ ایمز در سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) و رابرت هانسن در اف‌بی‌آی، ننگین‌ترین و بدنام ترین جاسوسان آمریکایی، هر دو خیانت‌های خود را در همان دهه آغاز کردند، اما در نهایت سال‌ها بعد هویتشان برملا شد.

پولیتیکو در این گزارش با اشاره به بررسی‌هایی که از پرونده‌های جاسوسی در اروپا انجام داده است، می‌افزاید: از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۹ )، ۴۲ نفر به اتهام جاسوسی در اروپا محکوم شدند،‌ درحالی که ۱۳ نفر نیز در انتظار محاکمه هستند.

در همین رابطه، از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) شمار پرونده محکومیت‌های جاسوسی در اروپا نسبت به دوره سه ساله پیش از آن، بیش از سه برابر شده بود، به طوریکه در نهایت به سالی ۶ پرونده رسید.

از زمان آغاز جنگ اوکراین این روند افزایشی شتاب گرفته است. تا جاییکه در سال ۲۰۲۲، دستکم هفت فرد به اتحام جاسوسی برای روسیه و سه نفر برای چین محکوم شده‌اند. در حالی که یک دهه پیش اروپا تنها یک یا دو پرونده جاسوسی در سال را ثبت کرده بود.

نکته قابل توجه این است که حدود یک چهارم جاسوسان اروپایی محکوم شده برای سازمان های دفاعی یا اطلاعاتی کشورهای خود کار می‌کردند. از موارد پرونده‌های جاسوسی اروپا پیش از ۲۰۲۱ می‌توان به یک افسر ارتش استونی، یک افسر در ارتش اتریش، یک افسر ضد جاسوسی پرتغالی و یک مقام اطلاعاتی از استونی (پولیتیکو از هیچکدام از این افراد نام نبرده است.)، اشاره کرد.

همچنین از ۲۰۲۱ - با گذشت کمتر از ۲ سال از دهه ۲۰۲۰ - ، طبق گزارش ها، تحقیقاتی در مورد یک افسر نیروی دریایی ایتالیا، یک افسر ارتش فرانسه، یک سرباز آلمانی و یک افسر اطلاعاتی آلمان و همچنین هفت بلغارستانی که با سرویس‌های امنیت ملی خود در ارتباط بودند، در حال انجام است.

علاوه بر این، مقام های امنیتی غرب نیز در حال حاضر در تلاش برای تغییر هر چه سریع‌تر تمرکز خود از مبارزه با تروریسم به مبارزه با جاسوسی هستند. در این میان تهدید تنها از سمت روسیه حس نمی‌شود بلکه هم سرویس اطلاعاتی امنیت داخلی انگلیس (MI۵) و هم سازمان سیا آمریکا در رابطه با تهدید خطرناک‌تر از طرف چین در دراز مدت هشدار داده‌اند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها