کد خبر: ۵۲۱۵۷۱
زمان انتشار: ۱۱:۵۳     ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
استاندار قم خبر داد؛
استاندار قم از بسیج چهره های علمی و تجهیزات تخصصی کشور برای کشف علت حادثه در مدارس قم خبر داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان که در سالن جلسات کرامت استانداری قم برگزار شد، با اشاره به بروز اولین حادثه در هنرستان نور در نهم آذرماه گفت: از همان اولین حادثه برای روشن شدن ابعاد مختلف آن از همه ظرفیت‌های استانی و ملی استفاده کردیم.

انجام آزمایش‌های تخصصی توسط آزمایشگاه‌های مرجع و پیشرفته

استاندار قم با بیان اینکه نمونه‌های خون دانش آموزان، نمونه‌های بازدم، گوارش و نمونه‌های محیطی جمع آوری شده برای کشف علت حادثه مورد آزمایش‌های مختلف قرار گرفت گفت: هم متخصصان ما در قم و هم آزمایشگاه‌های مرجع در تهران همچون آزمایشگاه پاستور و رازی و … مورد غیرعادی را در نمونه‌های ارسالی شناسایی نکردند.

وی افزود: حتی در همان مورد اول نمونه برداری مجدداً توسط مراکز تخصصی و پیشرفته کشور انجام شد تا شاید عامل شناسایی شود.

بررسی محیط مدارس با پیشرفته‌ترین تجهیزات

شاهچراغی با بیان اینکه در حادثه‌ی دوم با سرعت عمل و دقت بیشتری نمونه برداری‌های میدانی انجام شد گفت: برای بررسی محیط از پیشرفته‌ترین و بروزترین تجهیزات استفاده کردیم که توانایی شناسایی ۳۰۰ نوع گاز در محیط را دارند.

وی افزود: در هر حادثه بطور جداگانه توسط چندین مجموعه از هوا، سطوح مختلف، آب مدرسه، مواد غذایی و … با دقت نمونه برداری انجام و برای آزمایشگاه‌های مختلف و پیشرفته کشور که حتی در دنیا کم نظیر است ارسال شد تا علت شناسایی شود.

استاندار با اشاره به اینکه مراحل درمانی و مراقبت‌های پزشکی از دانش آموزان نیز با دقت پیگیری می‌شد گفت: در همان حادثه اول که برای فرزندان ما در هنرستان نور رخ داد مقرر شد هیچ دغدغه‌ای برای خانواده دانش آموزان در بحث درمان و مراقبت‌های پزشکی ایجاد نشود کلیه نیازهای درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی تأمین شود.

بررسی ضعیف‌ترین احتمالات برای رفع نگرانی‌ها

وی افزود: برای ما سلامت آینده سازان این سرزمین از هر موضوع دیگری مهم‌تر است و در این حوادث بیشترین پیگیری ما در بحث بهبود وضعیت بالینی دانش آموزان بوده است، چنانچه هم اکنون تیم‌های ویژه ای از متخصصان وزارت بهداشت در قم درحال پیگیری موضوع هستند.

شاهچراغی با اشاره به اینکه همه فرضیه‌های احتمالی درباره این حوادث بادقت و توسط چندین نهاد تخصصی بررسی شد گفت: از ضعیف‌ترین احتمالات نیز نگذشتیم و مورد بررسی قرار دادیم تا علت و عوامل این حوادث شناسایی شود.

وی افزود: در همین موارد شیوه‌های مدیریت حوادث نیز مورد آسیب شناسی قرار دادیم و نقایصی که وجود داشت اصلاح شد که اثر آن را حوادث بعدی شاهد بودیم.

بررسی وضعیت بیش از ۵۸۰ مدرسه توسط تیم‌های تخصصی

استاندار قم با اشاره به اینکه ما با دستگاه‌های پیشرفته‌ای کل محیط مدارس را بررسی کردیم گفت: دو روز مدارس تعطیل شد و در این ۴۸ ساعت بیش از ۵۸۰ مدرسه از جهات مختلف توسط متخصصین مختلف مورد بررسی قرار گرفت تا اگر اشکالی در ساختمان یا تأسیسات مدرسه وجود دارد شناسایی و رفع شود.

وی افزود: در شوفاژخانه تعدادی از مدارس گاز مونوکسید کربن شناسایی شد که توسط متخصصین اشکال رفع و سلامت آن تأیید شد.

دروغ پراکنی غیرمسئولانه رسانه‌های خارجی در حوادث قم

شاهچراغی با بیان اینکه رسانه‌های خارجی، معاند و بعضاً داخلی نیز در هفته‌های قبل غیرمسئولانه به موضوع ورود کردند و بنوعی باعث تشدید این حوادث شدند گفت: انعکاس رسانه‌ای موضوع مهمی در این حوادث بود که با دقت و صداقت انجام شد اما در حوادث اخیر با توجه به سو استفاده رسانه‌های خارجی نیازمند تغییر در فرایند اطلاع رسانی بودیم.

وی افزود: متأسفانه رسانه‌های معاند که از هر فرصتی برای تنش در جامعه استفاده می‌کنند با هدف برهم زدن آرامش روانی و تهدید سلامت روحی دانش آموزان و والدین در حال تولید مطالبی هستند که به هیچ عنوان صحت ندارد.

بسیج چهره‌های علمی و تجهیزات تخصصی کشور برای کشف علت حوادث

شاهچراغی با اشاره به نگرانی خانواده‌ها از بروز این حوادث گفت: ما نگرانی خانواده‌ها را درک می‌کنیم و به آن مادری که با جدیت پیگیر موضوع هست حق می‌دهیم و به همه پدران و مادران و دانش آموزان اطمینان می‌دهم از همه امکانات و ظرفیت‌های فنی و علمی استانی و ملی بدون هیچ ملاحظه و محدودیتی برای رفع نگرانی آنها استفاده کرده ایم.

وی افزود: ما از برجسته‌ترین چهره‌های علمی کشور برای کشف علت این حوادث و همچنین بهبود سلامت دانش آموزان بهره برده ایم.

استاندار در پایان گفت: سرنوشت کشور به دانش آموزان ما که آینده سازان و سرمایه‌های این سرزمین هستند گره خورده و ما همچون قبل بدون هیچ ملاحظه‌ای برای رفع نگرانی دانش آموزان و خانواده‌های آنها برنامه ریزی و اقدام خواهیم کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها