کد خبر: ۵۲۱۷۲۵
زمان انتشار: ۱۱:۰۹     ۰۲ اسفند ۱۴۰۱
امروز، جلسه شورای‌عالی کار با حضور وزیر کار؛
امروز نشستی با حضور اعضای شورای‌عالی کار و وزیر کار پیرامون موضوعات مزدی تشکیل خواهد شد. تأکید کارگران بر "محاسبه هزینه سبد معیشت" است تا برای ورود به جلسه شورای‌عالی کار ملاک قرار گیرد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، پیش‌ازظهر امروز جلسه‌ای با حضور اعضای شورای‌عالی کار و رئیس تشکل‌های کارگری و کارفرمایی با حضور وزیر کار با محوریت دستمزد و بررسی درباره آن برگزار خواهد شد.

تا کنون 2 جلسه کمیته مزد در سال 1401 برای تعیین مزد 1402 با حضور شرکای اجتماعی تشکیل شده است اما به نتیجه نرسیده است.

نمایندگان کارگری تأکید دارند شرط ورود آنها برای بررسی مزد در شورای‌عالی کار تعیین مبلغ سبد معیشت کارگران است. مبلغ سبد معیشت ملاکی برای چانه‌زنی‌های مزدی بین شرکای اجتماعی خواهد بود.

محمد رضا تاجیک، نماینده کارگران درباره آخرین جلسه کمیته مزد با ابراز اینکه "در جلسه کمیته دستمزد به نتیجه نهایی نرسیدیم" گفت: بررسی کارشناسی را درباره تعیین عدد و رقم ادامه می‌دهیم, سبد معیشت باید منطقی‌تر از سال‌های قبل تعیین شود.

علی خدایی, نماینده کارگران در شورای‌عالی کار می‌گوید: معیار تعیین دستمزد کارگران، ماده 41 قانون کار و نرخ تورم و سبد معیشت است و گروه کارگری اصرار دارند هرچه زودتر به موضوع دستمزد ورود شود.

این نماینده کارگران ادامه می‌دهد: باید هرچه زودتر محاسبات سبد معیشت آغاز شود و این سبد در کمیته دستمزد ذیل شورای‌عالی کار نرخ‌گذاری شود. تعیین رقم سبد معیشت، تکلیف شورای‌عالی کار و الزام بند دوم ماده 41 قانون کار است؛ ما مصوبه سال 96 شورای‌عالی کار را داریم که بایستی هر سال سبد معیشت قبل از ورود جدی به تعیین دستمزد، محاسبه و نرخ‌گذاری شود.

وزیر کار اخیراً‌ در گفت‌وگویی اعلام کرده است: در سال 1401 برای حداقل حقوق و دستمزد چون چندین سال مطالبات باقی مانده بود، این افزایش صورت گرفت، از سوی دیگر تعیین دستمزد از اختیارات وزارت کار یا وزیر کار نیست. هم به‌اعتبار قوانین داخلی و هم به‌اعتبار قوانین بین‌المللی سازمان جهانی کار و اساساً موضوع تعیین حقوق و دستمزد را باید شورایی متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت پیگیری کند، بعضاً تصور می‌شود آنچه خواست وزیر است باید محقق شود، در حالی که رعایت سه‌جانبه‌گرایی باید صورت گیرد.

مرتضوی بیان کرد: قائل به تبعیض بین کارمندان دولت و کارگران نیستیم، حتماً باید طوری پیش‌بینی کنیم که حداقل دریافتی کارگران را با حداقل دریافتی کارمندان دولت به حد تعادل برسانیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها