کد خبر: ۵۲۱۹۴۸
زمان انتشار: ۱۱:۵۸     ۰۷ اسفند ۱۴۰۱
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: قاضی برای مالک ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار حکم جلب صادر کرده است.

به گزارش پایگاه 598، قدرت اله محمدی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عملیات اطفای حریق ساختمان ۱۵۳ نزدیک به ۱۲ ساعت طول انجامید، افزود: به دلیل حجم بالای کالاهای انبار شده که آتش‌زایی بالایی داشتند و درجه حرارت بالای ۴۰۰ درجه ناشی از آن، اطفا حریق در ساعات طولانی انجام شد.

وی افزود: این اقدام با احتیاط کامل انجام شد و ساختمان‌ها تخلیه و افراد نجات داده شدند؛ مرحله به مرحله پیش رفتیم اما یکی از آتش‌نشانان در چاهک آسانسور سقوط کرد و به شهادت رسید.

محمدی با بیان اینکه تا صبح امروز با ۵۰ فن مثبت درجه حرارت را کاهش دادیم گفت: اکنون ۲ ایستگاه در محل حضور دارند که دما را کاهش دادند و ایمنی تثبیت شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی با اعلام اینکه ۳۳ هزار ساختمان را در سه سال اخیر پایش کردیم که در چهار دسته ناایمن، پر خطر، میان خطر و کم خطر تقسیم بندی می‌شود، گفت: ۱۱ هزار ساختمان در جدول ساختمان‌های پرخطر هستند که ساختمان ۱۵۳ نیز جزو پر خطرهاست و رأی قضایی و حکم پلمب دارد و مالک فک پلمب کرده و قاضی حکم جلب برای او صادر کرده است.

وی ادامه داد: ساختمان از مرحله ریزش عبور کرده و کارشناسان باید بررسی کنند و احتمالاً قابل سکونت نخواهد بود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در یکصد و سی و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهید رضا دارابی در حادثه آتش‌سوزی ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار گفت: روز گذشته ساعت ۱۰:۲۰ با تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵، نیروهای سه ایستگاه به محل می رسند و پس از تخلیه ساختمان، اطفای حریق را آغاز می کنند.

وی افزود: سه طبقه منفی، انبار وسایل آتش زا بوده که هر ساختمان ۳۸۰ متر مربع مساحت داشته است؛ این ساختمان در دی سال قبل حکم قضایی داشته و هفته قبل حکم جلب برای مالک صادر شده بود.

محمدی تأکید کرد: درجه حرارت به ۱۵۰ درجه افزایش یافت و امروز به سه درجه رسیده است؛ نیروهای ما در این درجه یک دقیقه نیز دوام نمی‌آوردند و مدام گروه‌ها جابه‌جا می‌شدند. همه ساختمان‌های اطراف تخلیه شدند و سریعا دستگاه‌های لرزه نگار مستقر شدند تا هرگونه لرزه گزارش داده شود و بتوانیم آتش‌نشانان را تخلیه کنیم و همین باعث شد حادثه تلخ‌تری رخ ندهد.

وی با بیان اینکه اگر یک ساعت بیشتر طول می‌کشید ساختمان حتما فرو می‌ریخت، گفت: اجناس این ساختمان باید سریعا تخلیه و تخریب شود.

محمدی با بیان اینکه پس از خروج هر گروه آتش‌نشان حضور و غیاب صورت می‌گرفت، تاکید کرد: یکی از آتش‌نشانان ما در چاهک آسانسور سقوط کرد و به شهادت رسید؛ طبقه منفی یک این ساختمان درب آسانسور نداشت و تخلف در اجرای آن صورت گرفته بود.

وی ادامه داد: روند شهادت آتش نشانان ادامه دارد، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها و وزارت صمت و دستگاه‌های بیمه‌گر کجا هستند و چه وظایفی دارند؟ مصیبت‌های تهران را نباید تنها به دوش شهرداری انداخت. بیمه مرکزی باید جلوی بیمه این ساختمان‌ها را بگیرد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه روزانه ۱۵۰ حریق در تهران رخ می‌دهد، گفت: باید هزینه مالکان ساختمان‌های پرخطر را بالا برد؛ یک سوم تهران از جنس این ساختمان هاست و مناطق ۱۱، ۱۲ و ۱۵ به انبار تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دستگاه قضا محکم برخورد کند، قطعا شاهد حوادث کمتری از این دست خواهیم بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها