کد خبر: ۵۲۳۵۷۹
زمان انتشار: ۱۳:۳۴     ۲۲ فروردين ۱۴۰۲
فاطمی امین مطرح کرد:
وزیر صمت با بیان اینکه برخی کشورها با اجرای قانون مالیات بر سود مازاد گرانی و گران‌فروشی را مهار کرده اند، ‌ گفت: به زودی پیش نویس لایحه مالیات بر سود مازاد در دستور کار هیأت دولت قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه 598، سید رضا فاطمی امین روز دوشنبه پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: در این جلسه گزارشی از عملکرد سال قبل در حوزه رشد اقتصادی، اشتغال، سرمایه‌گذاری، صادرات و ... ارائه شد؛ اعضای کمیسیون صنایع نگرانی مشترکی داشتند مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد رشد سال گذشته تداوم داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خوشبختانه سال گذشته بخش‌ صنعت، معدن و تجارت رشد بسیار خوبی داشت و رشد خوبی در حوزه تولید رقم خورد به طور مثال رشد پاییز سال گذشته ۱۱.۶ درصد بود که از ابتدای سال ۹۶ بی نظیر بود.

فاطمی امین اضافه کرد: ما یک برنامه‌ برای مهار تورم و یک برنامه برای رشد تولید تدوین کردیم و در این برنامه‌ها سازوکارهایی که باید اصلاح شوند، درج شده است؛ در نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز درباره این برنامه‌ها توضیحاتی ارائه و مقرر شد در جلسات آتی کمیسیون این برنامه‌ها به تفصیل تشریح شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه‌هایی که مدون شده رشد خوبی در بخش‌های مختلف در سال گذشته داشتیم تداوم داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه مهار تورم و رشد تولید خلا قانونی وجود دارد، توضیح داد: ما به ۲ قانون نیاز داریم؛ نخست قانون مالیات بر عایدی سرمایه که اکنون مجلس در حال بررسی آن است؛ این مالیات موجب تنظیم‌گری در بازارهایی که دلالی و واسطه گری وجود دارد مانند خودرو و مسکن می‌شود.

وی با بیان اینکه دومین قانون موضوع مالیات بر سود مازاد است، ادامه داد: این مالیات در برخی کشورها عملیاتی شده است و به کنترل گرانی و گرانفروشی کمک می‌کند؛ پیش نویس این موضوع در وزارتخانه آماده شده و به زودی در دولت مطرح می‌شود و در قالب لایحه به مجلس ارسال خواهد شد؛ این دو ابزار مالیاتی می‌تواند در کنترل و مهار تورم بسیار موثر باشد.

بررسی عملکرد حوزه صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱ در کمیسیون صنایع

مصطفی طاهری در تشریح نشست امروز دوشنبه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی گفت: حوزه‌های صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱ رشد خوبی داشته به‌ گونه‌ای که رشد این حوزه‌ها نسبت به میانگین رشد اقتصادی در کشور حدود ۲ برابر بوده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: باید توجه کرد که نرخ رشد تولید در سال جاری نسبت به سال گذشته نه تنها کاهش پیدا نکند بلکه افزایش داشته باشد.

طاهری ادامه داد: در نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس این موضوع موردبررسی قرار گرفت که باید چه برنامه‌ای اجرایی کرد تا تداوم رشد تولید در حوزه صنعت و معدن در سال جاری تضمین شود.

وی تصریح کرد: مقرر شد این موضوعات در جلسات آینده بررسی شود تا اجرای برنامه‌ها قابل رصد باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها