کد خبر: ۵۲۳۶۶۶
زمان انتشار: ۱۱:۱۰     ۲۶ فروردين ۱۴۰۲
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از احداث مرکز زباله‌سوز ۵۰۰ تنی در پایتخت خبر داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، حبیب پوش پارس، سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران اظهار کرد: هدف ما این است که در مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه با بهره گیری از تکونولوژی، اکوسیستم دانش بنیان و فناوری نوین دنیا به جای دفن زباله، بهره دیگری از این بحران ببریم. روشی که در تهران یک بار مرور شده تولید برق از زباله است که به آن کارخانه زباله سوز گفته می‌شود. در حال حاضر یک ۲۰۰ تنی داریم و برنامه ما این است که بتوانیم یک مرکز ۵۰۰ تنی را کلنگ زنی کنیم و در مدت زمان هشت ماه به اتمام برسانیم.

وی در مورد هزینه اجرای زباله سوز ۵۰۰ تنی افزود؛ با توجه به نوسانات ارزی، قیمت متغیر است، اما هزینه میلیون دلاری خواهد بود.

وی تصریح کرد: پروژه دوم برای کاهش دفن زباله، پروژه RDF است، کارخانه RDF زباله را به میزان ۶۰۰ تن دریافت و از سوی دیگر با پردازشی که انجام می‌دهد، سوخت RDF به میزان ۲۴۰ تن، بیرون می‌دهد. این سوختی که کارخانهRDF تولید می‌کند، تبدیل می‌شود به سوخت مورد نیاز برای راه اندازی کارخانه سیمان کشور.

وی با اشاره به مضرات مصرف گاز و گازوئیل در کارخانه‌های سیمان کشور، افزود: در حال حاضر کارخانه‌های سیمان، گاز یا گازوئیل مصرف می‌کنند که تأثیرات آن را در آلودگی هوا مشاهده می‌کنیم. ضمن اینکه تعطیلی کارخانه‌ها را در زمان افت فشار برق و گاز شاهد هستیم.

پوش پارس خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که سوخت پاک تولید کنیم و در اختیار کارخانه‌های سیمان قرار دهیم که هم تاب آوری صنعت سیمان افزایش پیدا کند و هم کیفیت شاخص‌های زیست محیطی افزایش یابد.

گفتنی است؛ زباله‌های خانگی جمع آوری شده در RDF کشور امارات نیز به یک منبع انرژی جایگزین و سوخت حاصل از زباله تبدیل شده و قادر است که به جای سوخت در کارخانه‌های سیمان مورد استفاده قرار گیرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها