کد خبر: ۵۲۳۹۹۰
زمان انتشار: ۰۵:۵۲     ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۲
صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت؛
حضرت امام زین العابدین(ع) در فرازهای پایانی دعای وداع با ماه مبارک رمضان، هجران از این ماه را مصیبت توصیف کرده و از خداوند می خواهد که آن را به برکت روز عید فطر جبران فرماید.

به گزارش پایگاه 598، امروز اول شوال المعظم و عید سعید فطر عید بندگی است.عید فطر از جمله ایام پر خیر و برکتی است که فضایل بسیاری برای آن ذکر شده و به منظور بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از برکات این روز، اعمالی برای آن وارد شده است:

*تکبیر

بعد از نماز صبح و نمازعید تکبیر " الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله علی ما هدانا و له الشکر علی ما اولانا " گفته شود.

*پرداخت زکات فطره پیش از نمازعید

زکات فطره یا فِطریه از واجبات مالی اسلام است که در روز عید فطر پرداخت می‌شود. مقدار زکات فطره برای هر نفر، حدود سه کیلوگرم از خوراک معمول مردم، مانند گندم، جو، خرما، برنج، کشمش است و معادل پولی‌شان را هم می‌شود داد.طبق فتوای فقیهان، این زکات بر کسی واجب می‌شود که هنگام غروب شب عید فطر، عاقل و بالغ و هوشیار باشد و فقیر و برده نباشد. چنین شخصی باید زکات خود و نان‌خورهایش را پرداخت کند.

*انجام غسل روز عید:

که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نمازعید است. در هنگام غسل بگو: " اللهم ایمانا بک وتصدیقا بکتابک واتباع سنة نبیک محمد صلی الله علیه وآله." و پس ازغسل بگو:" اللهم اجعله کفارة لذنوبی وطهر دینی اللهم اذهب عنی الدنس."

*لباس نیکو و عطر:

برای اقامه نمازعید لباس نیکو پوشیده و از عطر استفاده نمایید.

*افطار قبل از نماز عید:

پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنی. و بهتر آن است که به خرما یا به شیرینی باشد. و شیخ مفید فرموده مستحب است خوردن مقدار کمی از تربت‏ سیدالشهداء علیه السلام که برای هر دردی شفا است.

*دعای قبل ازخروج از منزل برای نمازعید:

دعایی را که از امام باقر(ع) روایت شده را بخوانی: " اللهم من تهیا فی هذاالیوم اوتعبا اواعد و استعد لوفادة الی مخلوق رجاء رفده و نوافله و فواضله وعطایاه فان الیک یا سیدی تهیئتی و تعبئتی واعدادی واستعدادی رجاء رفدک وجوائزک ونوافلک و فواضلک و فضائلک وعطایاک و قد غدوت الی عید من اعیاد امة نبیک محمد صلوات الله علیه وعلی آله ولم افد الیک الیوم بعمل صالح اثق به قدمته ولا توجهت ‏بمخلوق املته ولکن اتیتک خاضعا مقرا بذنوبی واسائتی الی نفسی فیا عظیم یا عظیم یا عظیم اغفرلی العظیم من ذنوبی فانه لا یغفرالذنوب العظام الا انت ‏یا لا اله الا انت ‏یا ارحم الراحمین."

*اقامه نماز عید:

نماز عید فطر و قربان دو رکعت است، در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهد بخواند و سلام گوید.

*زیارت امام حسین علیه السلام.

*دعای ندبه خوانده شود:

سید بن طاووس فرموده که چون از دعا فارغ شود به سجده رود و بگوید:" اعوذ بک من نار حرها لا یطفی و جدیدها لا یبلی وعطشانها لا یروی" پس گونه راست را بر خاک بگذارد و بگوید:" الهی لا تقلب وجهی فی النار بعد سجودی وتعفیری لک بغیرمن منی علیک بل لک المن علی" سپس گونه چپ را بر خاک بگذارد و بگوید: " ارحم من اساء واقترف واستکان واعترف" پس به حال سجده شود و بگوید:" ان کنت‏ بئس العبد فانت نعم الرب عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک یا کریم " پس از آن صد بار بگوید: العفو العفو.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها