کد خبر: ۵۲۵۰۸۴
زمان انتشار: ۱۳:۱۹     ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲
رقابت‌های هفته بیست‌ونهم پیگیری شد و فارغ از پرگل بودن این هفته و از بین رفتن شانس قهرمانی استقلال نکته‌ای که بیش از هر چیز توی ذوق می‌زد عملکرد ضعیف،پرانتقاد و عجیب برخی دروازه‌بانان در این هفته بود.

به گزارش پایگاه خبری 598، در تیم‌های برتر این هفته و در شرایطی که مهاجمان برای رسیدن به گل سنگ تمام گذاشتند، گلرها روز بدی داشتند و حتی در پی عملکرد برخی از آنها حواشی هم به وجود آمد. بدون شک عملکرد یک دروازه‌بان در نتیجه یک تیم و درنهایت جایگاه آن در پایان فصل تاثیرگذار است. در این مورد با منصور رشیدی از دروازه‌بانان سابق تیم ملی که عمری در استقلال با ناصر حجازی رقابت کرد گفت‌وگو کرده و دلایل سقوط دروازه‌بانان نامی لیگ در این هفته حساس را بررسی کردیم.

مظاهری بی‌انگیزه

 تصور می‌شد در روزی که پیکان فرصت رویارویی با سپاهان را پیدا کرد، رشید مظاهری به دلیل جدایی دراماتیک و پرحاشیه‌ای که با این تیم اصفهانی داشت پرانگیزه ظاهر شود. در کمال ناباوری اما رشید شب بدی را سپری کرد و با دریافت ۵ گل و اشتباهات فاحش یکی از عوامل این شکست سنگین بود. در عوض در سوی دیگر میدان در دروازه سپاهان پیام نیازمند یکی از روزهای خوب خود را سپری کرد. این دروازه‌بان که مدتی به اروپا رفته بود اوایل فصل جاری به درخواست مورایس به ایران و سپاهان برگشت، چراکه مظاهری توانایی بازی با پا را نداشت و به همین دلیل مورد توجه مورایس قرار نگرفت و خیلی زود جایش را به پیام داد. همین تصمیم باعث شد مظاهری قهرکرده، از سپاهان جدا شود. نتیجه این قهر حالا اشتباهات فاحش او درون دروازه مقابل تیم سابقش است. درحالی‌که نیما میرزازاد با صبوری در کنار نیازمند که رقیبی قدرتمند به حساب می‌آید به‌حدی از پختگی و توانایی رسیده بود که با عکس‌العمل‌های زیبا، حاضران در ورزشگاه و بینندگان تلویزیونی را به وجد آورد.

رشید مظاهری اما تنها کسی نبود که در جریان بازی با سپاهان و دیدن عملکرد رقبای سابقش افسوس می‌خورد. بلکه باشگاه نساجی نیز قطعا به دلیل از دست دادن میرزازاد و استفاده از حقیقی که در هفته‌های جاری اشتباهات زیادی داشته افسوس خواهد خورد. منصور رشیدی از دروازه‌بانان سابق تیم ملی و استقلال در این مورد گفت: «وقتی دروازه‌بانی خوب در یک بازی ۵ گل می‌خورد ناشی از استرس بالای اوست. شاید روز رشید نبود. رشید برای این بازی به اندازه کافی ‌انگیزه داشت و توقع داشتم عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته باشد. سپاهانی‌ها او را به بازی نگرفتند. او باید توانایی‌هایش را به اثبات می‌رساند و بهترین بازیکن زمین می‌شد چراکه در سپاهان به او کم‌محلی شده بود. من نمی‌گویم او مقصر شکست پیکان است ولی می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد.»

فروزان و انگ همیشگی

محسن فروزان به‌عنوان یک دروازه‌بان استقلالی اغلب مقابل پرسپولیس ناکام بوده است با این حال کسی فکر نمی‌کرد او در این بازی مهم و حساس اخیر ۴ گل بخورد و چنان اشتباهات عجیبی انجام دهد که خاطرات بد گذشته از او برای برخی زنده شود. همین ذهنیت باعث شد تا هواداران احساساتی فوتبال از این شکست پر از اشتباهات عجیب برداشت بدی کرده و شکست گل‌گهر مقابل پرسپولیس را مشکوک عنوان کنند. این واکنش‌های احساسی قبل از هر چیز به عملکرد ضعیف این دروازه‌بان برمی‌گردد درحالی‌که فروزان اولین بار نیست با عکس‌العمل‌های عجیب باعث گل خوردن تیمش می‌شود و از او واکنش‌های بدتر از این هم دیدیم. او همواره در زمانی که می‌خواهد نشان دهد بمب انرژی و ‌انگیزه است اشتباه می‌کند.

این دروازه‌بان هفته قبل نیز واکنش عجیبی داشت و اگرچه چند موقعیت خوب را از بازیکنان حریف گرفته بود اما گل بدی خورد ولی چون مقابل پرسپولیس نبود و نباختند متهم نشد. با این حال فروزان از بدهای هفته بیست‌ونهم بود و این چهار گل می‌تواند به معنی سند قهرمانی پرسپولیس باشد چیزی که استقلالی‌ها به‌خاطرش هیچ‌گاه فروزان را نخواهند بخشید. کارشناس دروازه‌بانی اما به ما گفت: «من فکر می‌کنم بهتر است بگوییم روز بد فروزان بود چراکه دوست ندارم به هیچ بازیکن خصوصا دروازه‌بان اتهام بزنم. من سال‌ها درون دروازه ایستادم و می‌دانم چه مسئولیت سختی است. از این رو فکر نمی‌کنم دروازه‌بانی با آبروی خود به‌خاطر برخی حواشی که می‌گویند بازی کند. من کاری ندارم فروزان قبلا از این چالش‌ها داشته یا نه و اصلا علاقه‌ای به دانستن این خبرها ندارم اما می‌دانم دروازه‌بان‌ها به دلیل اینکه مکرر زمین می‌خورند و برمی‌خیزند از منش خاصی برخوردارند و آنها آدم‌های خاص فوتبال هستند. چیزی در وجودشان هست به نام غرور که من با همه وجودم آن را حس کردم. اتفاقا دروازه‌بان‌ها بازیکنان احساساتی فوتبال هستند که نیمی از بار تیم را به‌تنهایی به دوش می‌کشند و همین از آنها انسان‌های قوی می‌سازد. قبول دارم از دروازه‌بان پخته و باتجربه‌ای مثل فروزان برخی عکس‌العمل‌ها عجیب بود اما فراموش نکنیم او در زمانی که مربی توانایی مثل قلعه‌نویی بالای سرش بود بهتر کار می‌کرد و این نکته مهمی است.»

حسینی؛ بی‌رقیب، بی‌انگیزه

یکی دیگر از دروازه‌بانانی که در هفته بیست‌ونهم با بازی ضعیف خود اهالی فوتبال را ناامید کرد سیدحسین حسینی است. در شرایطی که توقع می‌رفت این دروازه‌بان برای موفقیت تیمش تلاش کند اما با یک بازی معمولی، انگار فراموش کرده بود چه بازی مهمی را از سر می‌گذرانند. او بعد از هفته‌ها درخشش مخصوصا در نیمه دوم مدتی است که باز هم افت کرده است. حسینی همواره از یک ضعف درونی رنج می‌برد و آن هم اعتمادبه‌نفس بیجاست. حسینی وقتی رقیبی را کنار خود نمی‌بیند بیش از اندازه به خود اعتماد می‌کند و نتیجه عکس می‌گیرد. تاریخ نشان داده هر بار که این دروازه‌بان رقیبی سختکوش در کنارش داشته بهتر عمل کرده است چراکه بی‌رقیبی از او یک گلر ساکن و کم‌انگیزه می‌سازد.

 اگر رقابت‌های استقلال در این فصل را مرور کنیم مشخص است که او در بخشی از گل‌های تیم استقلال مقصر بوده است. البته که حضور مدافعان پراشتباه و متزلزلی مثل غلامی نیز جایگاه دروازه‌بان را تضعیف می‌کند اما حسینی خود به‌تنهایی آنقدر پراشتباه ظاهر می‌شود و در تصمیم‌گیری‌ها آنقدر مردد است که گاها با خروج‌های اشتباه تیمش را به چالشی سخت در بازی‌های حساس فرو می‌برد.

رشیدی در مورد این دروازه‌بان نظر جالبی دارد. او گفت: «بعد از هفت هشت هفته خوب، حسینی نزول کرد. او چندهفته‌ای است که واکنش‌های خوبی ندارد و حتی می‌توان گفت در سه چهار بازی اخیر فارغ از هر نتیجه‌ای افت زیادی کرده است. او از نظر روانی هم ضعیف شده است و مشخص است روحیه ندارد. قطعا مربی اختصاصی و سرمربی تیم از وضعیتش بهتر خبر دارند. او دیگر جوان نیست که فرصتی برای جبران روزهایی که می‌رود داشته باشد پس باید از همین فرصتی که حالا هست استفاده کند. او باتجربه است و بهتر است از این تجربه برای کم شدن اشتباهاتش بهره ببرد. من و ناصر حجازی هم رفیق بودیم و هم رقیب. هیچ‌وقت مشکلی بین ما پیش نیامد. وقتی دو دروازه‌بان خوب در یک تیم وجود دارد، رقابت ایجاد می‌شود و اگر این رقابت سالم و بی‌حاشیه پیش برود می‌تواند سازنده باشد. یک دروازه‌بان بدون رقیب نمی‌تواند موفق شود.»

دروازه‌بان نصف تیم است

این که بخواهیم هفته بیست‌ونهم را تنها هفته پرانتقاد از این سه دروازه‌بان بدانیم به آنها خیانت کردیم. سیدحسین حسینی، رشید مظاهری و محسن فروزان در فصلی که گذشت حتی از رقبایشان در دیگر تیم‌ها نیز جا ماندند. با نگاهی به جدول کلین‌شیت‌ها به جز حسینی اصلا نامی از این دو دروازه‌بان نیست. هرچند حسینی به لطف هفته‌های خوب ابتدای نیم‌فصل دوم آمار ۱۲ کلین‌شیت را در کارنامه دارد اما او در رده‌ای به مراتب پایین‌تر از علیرضا بیرانوند قرار داد. چه بخواهیم و چه نخواهیم بیرانوند با همه رفتارهای خطرناکش در نزدیکی دروازه بیش از سایرین مورد توجه است. او مشترکا با حسین پورحمیدی ۱۷ کلین‌شیت را در یک هفته مانده به پایان مسابقات لیگ برتر به نام خود ثبت کرده و آمارش قابل تحسین است.

می توانیم او را از اصلی‌ترین دلایل قهرمانی احتمالی پرسپولیس در این فصل بدانیم. او در فصلی که گذشت عالی ظاهر شد و یک دروازه‌بان خوب برای تیمش بود که توپ‌های مهمی را سیو کرد و واکنش‌های حساس و سرنوشت‌سازی داشت. او حالا حسین پورحمیدی از آلومینیوم را هم کنار خود می‌بیند. دروازه‌بانی که تراکتور و استقلال قدرش را ندانستند اما رحمتی که خود یک دروازه‌بان بود به‌خوبی توانایی او را شناخت و برای حفظ او بهای زیادی داد. رشیدی به ما گفت: «یک دروازه‌بان ۵۰ درصد تیمش است. او می‌تواند به اندازه ۱۰ بازیکن تاثیرگذار باشد. وقتی به دروازه‌بانت اعتماد می‌کنی پس او می‌تواند کار بزرگی انجام دهد. او ستون محکم یک تیم است چون می‌تواند یک تیم را برنده از زمین خارج کند.»

منبع: روزنامه فرهیختگان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها