کد خبر: ۵۲۵۱۹۱
زمان انتشار: ۱۲:۳۸     ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
خبر فیک و قدیمی «ممنوعیت معاملات دلاری در عراق»/
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اعلام اینکه ممنوعیت معاملات با دلار در عراق جدید نیست و در گذشته نیز وجود داشت، گفت: این اخبار فیک اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از تسنیم، طی روزهای گذشته خبری با عنوان ممنوعیت معامله با دلار در عراق رسانه‌ای شد و بسیاری از فعالان اقتصادی هشدار دادند که احتمالاً بازار ارز تحت تأثیر این خبر قرار گیرد، ولی آن‌طور که اعضای اتاق مشترک ایران و عراق می‌گویند: این موضوع قدیمی است و اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.

در هفته‌های قبل نیز اخباری درباره اختلال در روابط تجاری ایران و عراق منتشر شده بود که از سوی مقامات ایرانی تکذیب شد؛ همزمانی انتشار این اخبار جعلی با ریزش قیمت‌ها در بازار ارز این احتمال را تقویت می‌کند که سوداگران و دلال‌های ارزی از ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها دست به دامن اخبار فیک و جعلی شده‌اند تا جلوی ریزش قیمت‌ها را در بازار بگیرند.

گفتنی است در روزهای اخیر قیمت دلار در بازار آزاد نزولی شده و هم‌اکنون در کانال 51 هزار تومانی در نوسان است، برخی از فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که احتمال سقوط قیمت دلار به زیر 50 هزار تومان نیز در روزهای آینده وجود دارد.

یحیی آل‌اسحاق؛ رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در رابطه با ممنوعیت معاملات دلار در عراق گفت: معاملات با دلار در عراق مثل بسیاری از کشور‌های دیگر در جهان، ممنوع است، این مسئله در گذشته نیز وجود داشته است و خبری که دیروز در رابطه با ممنوعیت معاملات دلار در عراق و اثرات آن بر بازار ارز کشور منتشر شده مربوط به گذشته بوده است.

وی افزود: منفعت‌طلبان و معاندان با هدف اثر‌گذاری و ایجاد اختلال در بازار ارز کشور، این خبر را که مربوط به گذشته بوده است، دوباره منتشر کرده‌اند. ممنوعیت معاملات دلار در عراق در راستای مدیریت بازار ارز کشور عراق بوده است و هیچ اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق تأکید کرد: در زمان حاضر مناسبات اقتصادی و ارزی با کشور عراق به‌خوبی انجام می‌شود و اقدامات بسیاری نیز در سال گذشته در جهت تسهیل این مناسبات انجام شده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته بیش از 10 میلیارد دلار صادرات به کشور عراق داشتیم که نسبت به سال قبل آن افزایش دارد. با اقداماتی که انجام شده است، چشم‌انداز خوبی برای افزایش مناسبات با عراق در سال 1402 شکل گرفته است.

سید حمید حسینی؛ دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق نیز درباره ممنوعیت مبادله با دلار در عراق گفت: هیچ‌کدام از خبرگزاری‌های رسمی هیچ خبری درباره این مسئله منتشر نکرده‌اند و این خبر تنها توسط برخی از مبادی غیررسمی منتشر شده است.

وی ابراز کرد: البته مشاهدات میدانی روزهای قبل در کشور عراق نشان‌دهنده این بود که برخی از صرافی‌ها بیان کرده‌اند که مبادلات داخلی کشور عراق نباید با ارز باشد و معاملات داخلی باید با دینار انجام شود، اما حقیقت این است که اقتصاد کشور عراق دلارزده است و مبادلات داخلی این کشور بیشتر به‌صورت نقدی انجام می‌شود؛ بنابراین امکان اجرایی شدن چنین تصمیمی در کشور عراق به‌سختی ممکن است.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: شبکه بانکی کشور عراق در معاملات این کشور نقش زیادی ندارد و مردم عراق درآمدهایشان را بیشتر از طریق دلار نگهداری می‌کنند و دینار‌های عراق پاسخگوی تمام معاملات این کشور نیست.

حسینی تأکید کرد: علاوه بر این ممنوعیت معامله با دلار مربوط به معاملات داخلی این کشور مثل معاملات خودرو، ملک و... می‌شود و تأثیری بر مبادلات ارزی ایران و عراق ندارد، شرایط داخلی عراق نیز به‌گونه‌ای نیست که معاملات دلار ممنوع شود.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها