کد خبر: ۵۲۵۵۲۴
زمان انتشار: ۱۲:۲۷     ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
دیروز خبر سقوط کامل شهر باخموت از سوی منابع رسمی روسیه و اوکراین تایید شد. شهری ویران شده و سوخته که می‌توان گفت حالا به نماد «فرجام اعتماد و تکیه به آمریکا» تبدیل شده است!
به گزارش پایگاه خبری 598، دیروز خبر سقوط کامل شهر باخموت از سوی منابع رسمی روسیه و اوکراین تایید شد. شهری ویران شده و سوخته که می‌توان گفت حالا به نماد «فرجام اعتماد و تکیه به آمریکا» تبدیل شده است! بسیاری از کارشناسان برجسته غربی معتقدند، سیاست‌های آمریکا برای گسترش ناتو به سمت روسیه از طریق یک دلقک اوکراینی، با هدف «تبدیل اوکراین به سنگری در برابر روسیه» عامل اصلی آغاز این جنگ است و...
 
دیروز و به دنبال تأیید رسمی خبر سقوط شهر باخموت در شرق اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور و فرمانده! مورد علاقه آمریکا و غربگرایان در اوکراین که در آن لحظه در کشورش حضور نداشت و برای دریافت سلاح و پول به هیروشیما رفته بود اعلام کرد باخموت دیگر در قلب مردم اوکراین قرار دارد!
 
از «جان مرشایمر» تا «رابرت اف کندی»، به ترتیب استاد شهیر روابط بین‌الملل و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معتقدند، آنچه باعث بروز جنگ خانمان‌سوز اوکراین شده، سیاست‌های آمریکا برای گسترش ناتو به سمت روسیه است و اوکراینی‌ها نیز در این بین صرفا گوشت‌های قربانی هستند که هزینه این سیاست‌ها را می‌دهد. کندی، همین چند هفته پیش جنگ اوکراین را «جنگ آمریکا علیه روسیه» خوانده و گفته بود: «بیش از 300 هزار اوکراینی در جنگ آمریکا علیه روسیه که دلایل ژئوپولیتیک دارد کشته شدند... لوید آستین[وزیر دفاع آمریکا] ‌‌آوریل 2022 گفته بود هدف ما در این‌جا از پای درآوردن ارتش روسیه است. از پای درآوردن یعنی چه؟ یعنی به کشتن دادن اوکراینی‌ها.» 
 
«جان مرشایمر»، استاد روابط بین‌الملل و صاحب نظریه «رئالیسم تهاجمی» هم بارها همین مفهوم را با ادبیاتی متفاوت تکرار کرده و گفته است آتش جنگ اوکراین را آمریکایی‌ها روشن کردند و مقدمه این جنگ نیز سال 2008 و در بخارست پایه‌ریزی شد، او می‌گوید: «دیدگاه غالب در غرب این است که او (پوتین) یک متجاوز غیرمنطقی و نامطلع است که به‌دنبال ایجاد روسیه بزرگ در قالب اتحاد جماهیر شوروی سابق است؛ بنابراین، به تنهایی مسئولیت کامل بحران اوکراین را برعهده ‌دارد. اما این داستان ‌اشتباه است. غرب و به ویژه آمریکا، مسئول اصلی بحرانی است که در فوریه ۲۰۱۴ آغاز شد و اکنون به جنگی تبدیل شده که نه تنها اوکراین را تهدید به ویرانی می‌کند، بلکه این پتانسیل را دارد که به یک جنگ اتمی بین روسیه و ناتو تبدیل شود... مشکل بر سر اوکراین در واقع در نشست بخارست ناتو در‌آوریل ۲۰۰۸ آغاز شد، زمانی که دولت جرج دابلیو بوش این ائتلاف را تحت فشار قرار داد تا اعلام کند که اوکراین و گرجستان عضو آن خواهند شد... مقام‌های روسیه بلافاصله با خشم پاسخ دادند و این تصمیم را یک تهدید وجودی برای روسیه توصیف کردند و قول دادند که آن را خنثی کنند. به گفته یک روزنامه‌نگار معتبر روسی، پوتین به خشم آمد و هشدار داد که اگر اوکراین به ناتو بپیوندد، بدون کریمه و مناطق شرقی این کار را خواهد کرد و به سادگی از هم فرو خواهد پاشید...آمریکا اما خط قرمز مسکو را نادیده گرفت و تلاش کرد تا اوکراین را به یک سنگر غربی در مرز روسیه تبدیل کند. این استراتژی شامل دو عنصر دیگر بود نزدیک کردن اوکراین به اتحادیه اروپا و تبدیل آن به یک دموکراسی طرفدار آمریکا. این تلاش‌ها سرانجام در فوریه ۲۰۱۴، پس از یک شورش (که مورد حمایت آمریکا قرار گرفت) باعث شد تا ویکتور یانوکوویچ رئیس‌جمهور طرفدار روسیه از اوکراین فرار کند. در پاسخ، روسیه کریمه را از اوکراین گرفت و به دامن زدن جنگ داخلی کمک کرد که در منطقه دونباس در شرق اوکراین آغاز شد... رویارویی بزرگ بعدی در دسامبر ۲۰۲۱ رخ داد و مستقیماً به جنگ فعلی منجر شد...»
 
عبرت باخموت
اما دیروز اعلام شد سرانجام بعد از نزدیک به یک سال جنگ سنگر به سنگر در شهر «باخموت» وزارت دفاع روسیه رسما اعلام کرد نیروهای «واگنر» با پشتیبانی هوایی و توپخانه‌ای ارتش روسیه، شهر «آرتیوموفسک» (نام روسی باخموت) در جمهوری دونتسک را تصرف کرده‌اند. برای اوکراینی‌ها، این شهر یک مجتمع حمل ‌و نقل استراتژیک در ۶۵ کیلومتری شمال دونتسک است. باخموت از آن جهت برای کیف اهمیت داشت که به مرکز اداری استان و در حدود ۶۰۰ کیلومتری پایتخت کیف به قلعه‌ای برای دفاع از بقیه شهرهای دونتسک محسوب می‌شود. باخموت برای روس‌ها نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا تقریباً به تنها دروازه برای پیشروی نیروهای روسی در دونتسک تبدیل شده است. تصرف این شهر  همچنین می‎‌تواند راه را برای نیروهای روسیه به سوی شهرهای کراماتورسک و اسلوویانسک، دو شهر اصلی در استان دونتسک، که همراه با استان لوهانسک همسایه، منطقه دونباس، حوضه بزرگ صنعتی در اوکراین را تشکیل می‌دهند، بازکند. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در پیامی کنترل بر شهر باخموت را به نیروهای واگنر و ارتش روسیه تبریک گفت. تصاویر منتشر شده از این شهر نشان می‌دهد، باخموت به چیزی شبیه هیروشیمای بعد از بمباران اتمی آمریکا تبدیل و و به طور کامل ویران شده است.
 
 باخموت حالا در قلب ماست
به دنبال اطلاعیه وزارت دفاع روسیه مبنی بر کنترل کامل شهر باخموت، ولودیمیر زلنسکی دیروز (یکشنبه) با اذعان به سقوط شهر گفت: «باخموت در قلب ما است.» 
 
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس زلنسکی پیش از دیدار با جو بایدن در ژاپن گفت: «از امروز، باخموت فقط در قلب ما است. در نظر بگیرید که هیچ چیز وجود ندارد. روس‌ها همه چیز را تخریب کرده‌اند.» 
 
در تیررس موشک‌های روسی
از سوی دیگر در حالی که نبرد در باخموت به نفع روسیه و به ضرر اوکراین مغلوبه شده است با تمرکز کشورهای غربی بر روی ارسال جنگنده‌های اف 16 به نظر می‌رسد که ناتو به دنبال تغییر روند جنگ است. گمانه‌زنی‌ها از ارسال ده‌ها فروند جنگنده اف-16 به اوکراین حکایت دارد، اما کارشناسان نظامی بر این باورند روسیه می‌تواند این جنگنده‌ها و پایگاه‌های آنها را به راحتی هدف قرار می‌دهد.
 
به گزارش فارس، به دنبال چراغ سبز آمریکا به اوکراین جهت ارسال جنگنده‌های «اف-۱۶» برخی منابع خبری شمار این جنگنده‌ها را ۷۰ فروند اعلام کردند.یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور ایالات متحده  به سران گروه -۷ اطلاع داد، از برنامه مشترک با متحدان برای آموزش کار با جنگنده‌های اف-۱۶ به خلبان‌های اوکراینی حمایت می‌کند.
 
خبرگزاری «رویترز» روز شنبه گزارش داد که پرتغال، انگلیس، فرانسه، آمریکا، هلند، دانمارک و بلژیک برای انتقال جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین اعلام آمادگی کرده‌اند. به دنبال این مسئله، «آلکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه روز شنبه هشدار داد کشورهای غربی در صورت تامین جت‌های جنگنده‌ «اف-۱۶» برای اوکراین، با «خطرات بزرگی» مواجه خواهند شد. او این هشدار را در پاسخ به سؤالی درباره پیامدهای ارائه این جنگنده‌ها به اوکراین که خواستار دریافت آن از کشورهای ناتو است، بیان کرد. بر اساس این گزارش، کارشناسان امور هوانوردی بر این باورند که اگر اوکراین جنگنده‌های«اف-۱۶» را از ایالات متحده دریافت کند، این جت‌ها چندان دوام نخواهند آورد و روسیه به راحتی آنها را هدف قرار می‌دهد.
 
وبگاه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» به نقل از یک کارشناس هوانوردی نوشت که جنگنده اف-۱۶ شکننده است و به پایگاه‌های هوایی ویژه نیاز دارد و این پایگاه‌ها می‌توانند توسط روسیه شناسایی و هدف قرار گیرند. «جاستین برونک» کارشناس ‌اندیشکده «روسی» گفت: «جنگنده اف-۱۶ ورودی هوای بزرگ در زیر دماغه دارد که همه چیز را مستقیما از زمین به درون خود می‌مکد. بنابراین جت‌ها به پایگاه‌های هوایی بسیار تمیز و خوب نیاز دارند.»«برونک» گفت: «باید کارهای زیادی انجام داد تا باندهای قدیمی اوکراینی به‌اندازه کافی تمیز شوند تا بدون خطر و بدون آسیب دیدن موتورها بتوان از جنگنده  اف-۱۶ استفاده کرد. علاوه‌بر این، بسیاری از فرودگاه‌های اوکراین برای استفاده این جنگنده بسیار کوتاه هستند.» برونک افزود که برای ماهواره‌های روسیه این‌گونه تحرکات به وضوح قابل مشاهده است. وی گفت: «همه پایگاه‌های هوایی اوکراین و کل این کشور در تیررس موشک‌های بالستیک و کروز روسیه هستند»
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها