کد خبر: ۵۲۵۹۶۸
زمان انتشار: ۰۹:۳۲     ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
دولت ارمنستان توافقی با آمریکا با موضوع همکاری در حوزه انرژی هسته‌ای و ایمنی هسته‌ای را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از فارس،  دولت ارمنستان توافق جدیدی بین این کشور و آمریکا در زمینه همکاری در حوزه انرژی هسته‌ای را تصویب کرده و پیش‌نویس این توافق برای امضا نزد رئیس جمهور این کشور فرستاده شده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی «ماسیس پست»، «کمیسیون ساماندهی ایمنی هسته‌ای» ارمنستان از سال ۱۹۹۵ با آمریکا همکاری داشته است.

ارمنستان و آمریکا ابتدا در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۷ توافقی تحت عنوان «توافق تبادل اطلاعات فنی و همکاری در زمینه مسائل ایمنی هسته‌ای» امضا کردند و بعدا در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۷ نیز آن را از سر گرفتند.

طبق این توافق، «کمیسیون ساماندهی هسته‌ای» آمریکا مجری یا پشتیبان پژوهش در حوزه‌هایی نظیر کنترل و تجهیزات دیجیتال، راکتور و تجهیزات الکتریکی ارزیابی کیفی، محیط زیست حمل‌ونقل، مدیریت پسمان و حمل‌ونقل رادیونوکلئید، پژوهش ایمنی در برابر آتش‌سوزی، تحلیل سوخت هسته‌ای، تحلیل حوادث شدید، مهندسی فاکتورهای انسانی، محافظت در برابر تشعشع و تاثیرات بر سلامت، ایمنی در برابر زمین‌لرزه و موارد دیگر در حوزه انرژی هسته‌ای شده است.

در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۲۳ (۲۳ اسفند ۱۴۰۱) کمیته ساماندهی ایمنی هسته‌ای جمهوری ارمنستان و کمیسیون ساماندهی هسته‌ای آمریکا توافق همکاری در زمینه تبادل اطلاعات فنی و همکاری در زمینه مسائل ایمنی هسته‌ای را در شهر واشنگتن امضا کردند.

«ماریا لونگی»، هماهنگ کننده کمک‌های آمریکا در حوزه اروپا، اوراسیا و آسیای مرکزی گفت، واشنگتن در چند کشور از جمله ارمنستان مشغول ارزیابی امکانپذیری ساخت راکتورهای هسته‌ای کوچک با فن‌آوری آمریکا با هدف تقویت استقلال آنها در حوزه انرژی از روسیه و چین است.

«نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان گفت، ساخت این راکتورهای هسته‌ای کوچک با ظرفیت ۷۰ مگاوات اجازه به تقویت تدریجی ظرفیت‌های موجود در این کشور می‌دهد. او اعلام کرد یک هیات دولت ارمنستان به زودی به آمریکا سفر خواهد کرد تا در آنجا راکتورهای کوچک طراحی شده توسط شرکت‌های آمریکایی را از نزدیک بررسی کند.

دولت ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با شرکت دولتی روس‌اتم روسیه نیز یادداشت تفاهمی با موضوع بررسی ساخت یک واحد برق هسته‌ای جدید در ارمنستان امضا کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها