کد خبر: ۵۲۵۹۸۲
زمان انتشار: ۱۱:۳۳     ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شبکه الجزیره از درگیری های شدید میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در حوالی منطقه صنعتی و منطقه جدید «الحله» در غرب خارطوم پایتخت این کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری 598، روز شنبه ایرنا به نقل از شبکه الجزیره، نیروهای پشتیبانی سریع در بیانیه ای اعلام کرد که ارتش مسئول تعلیق مذاکرات جده است که تحت نظارت عربستان و آمریکا برگزار شد و هدف آن ایجاد آتش بس بود.

در این بیانیه آمده که ارتش چندین بار توافق قبلی را نقض کرده و با بمباران هوایی، صدها غیرنظامی را کشته و زخمی کرده است.

در همین حال، اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای بر ضرورت توقف فوری خصومت‌ها، تسهیل دسترسی بشردوستانه و آتش‌بس دائمی و از سرگیری روند دستیابی به یک راه حل سیاسی پایدار، فراگیر و دموکراتیک در سودان تاکید کردند.

در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل آمده است: اعضای شورای امنیت نگرانی عمیق خود را در خصوص ادامه درگیری‌های نظامی بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع تکرار می کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل، تمام حملات علیه غیرنظامیان، کارمندان سازمان ملل و نیز تجهیزات امدادی، پرسنل پزشکی و تاسیسات و غارت تجهیزات بشردوستانه را به شدت محکوم کردند.

آنها از همه طرف‌ها خواستند تا دسترسی سریع، ایمن و بدون مانع مردم سودان به کمک‌های بشردوستانه را در سراسر این کشور تضمین کنند.

اعضای شورای امنیت بر نیاز به تقویت هماهنگی بین المللی و ادامه همکاری و حمایت قاطع خود از رهبری آفریقا تاکید و به نقشه راه اتحادیه آفریقا برای حل و فصل مناقشه در سودان اشاره کردند.

اعضای شورای امنیت همچنین از تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد یک مکانیسم حل و فصل اختلافات در سودان، سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و کشورهای عربی برای تضمین روند صلح پایدار و از سرگیری انتقال قدرت از طریق دموکراسی در این کشور استقبال کردند.

سودان از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) شاهد درگیری بین ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) از جمله در پایتخت خارطوم و سایر شهرهای شمال و غرب کشور بوده است.

تاکنون چندین بار آتش‌بس اعلام شده است، اما طرف‌ها بطور مداوم آن را نقض می‌کنند.

جنگ در سراسر سودان بیش از یک هزار و ۸۰۰ کشته برجای گذاشته است. سازمان ملل اعلام کرد که بیش از یک میلیون نفر در داخل سودان آواره شده‌اند، علاوه بر آن ۳۰۰ هزار نفر به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها