کد خبر: ۵۲۶۰۸۲
زمان انتشار: ۱۳:۵۰     ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
معاون عملیات سازمان امداد و نجات کشور از پیدا شدن پیکر بی‌جان خلبان پاراگلایدر بعد از ۷۶ ساعت عملیات جستجو و نجات در ارتفاعات دماوند خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از تسنیم، مرتضی مرادی‌پور با اشاره به آخرین وضعیت عملیات جست‌وجوی خلبان پاراگلایدر اظهار داشت: بعد از گذشت 76 ساعت عملیات جست‌وجو، پیکر این خلبان در ارتفاعات هزار متری کوه‌های دماوند پیدا شد که امدادگران در حال انتقال پیکر او به پایین از ارتفاعات هستند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات کشور گفت: 200 نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر در این عملیات جست‌وجو و نجات حاضر بودند.

پرواز پاراگلایدر در امامزاده هاشم ممنوع شد

افشین هادی چگینی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند نیز  با اشاره به سقوط پاراگلایدر سوار در ارتفاع دماوند اظهار داشت: سایت پروازی امامزاده هاشم دماوند به دلیل عدم تأییدیه و نداشتن استانداردهای لازم، پرواز ممنوع است و همچنین سایت پروازی چنار شرق به علت مسائل مختلف از ابتدای سال گذشته تعطیل شد.

وی در خصوص حادثه گم شدن ورزشکار پاراگلایدر سوار در شهرستان دماوند افزود: سایت پروازی چنار شرق دماوند به دلیل مسائل مختلف از ابتدای سال گذشته تعطیل بوده و پرواز در آن صورت نمی‌گیرد و خلبانان این رشته مبادرت به پرواز در دیگر سایت‌ها می کنند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند در ادامه گفت: سایت پروازی امامزاده هاشم نیز به دلیل عدم تأییدیه و نداشتن استاندارهای لازم چند سالی است که از لیست سایت‌های مجاز حذف و کلیه پروازها در آن ممنوع است.

چگینی تصریح کرد: ورزشکار مفقود شده نیز به‌صورت غیرقانونی و بدون هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط اقدام به پرواز کرده و پس از طی مسافتی به دلایل نامعلوم مفقود شده است.

رئیس اداره ورزش و جوانان دماوند تاکید کرد: از ساعات اولیه اعلام این حادثه  اداره ورزش و جوانان نیز با هماهنگی هیئت‌های کوهنوردی، انجمن‌های ورزشی و موتورسواری خود به کمک نیروهای جمعیت هلال‌احمر شهرستان رفته و با این عزیزان همکاری داشته‌اند و ضمناً اعضای انجمن ورزش‌های هوایی استان تهران و مسئول کمیته ورزش‌های هوایی شهرستان پردیس نیز در این عملیات حضور داشته‌اند.

چگینی در پایان خاطرنشان کرد: اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند اعلام می‌دارد کلیه پروازهای هوایی از دو منطقه چنار شرق و امام‌زاده هاشم کما فی السابق تا اطلاع ثانوی ممنوع بوده و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

سایت پرواز امام‌زاده هاشم در 60 کیلومتری تهران به سمت آمل واقع شده است این سایت در ارتفاعات با شیب بسیار تندی با دیواره‌ها بادی به سمت دشت مشاء و چنار شرق در مسیر پرواز پاراگلایدرها قرار گرفته است.

پرواز در روزهای عادی برای مبتدیان در این سایت بسیار خطرناک و در شرایط جوی نامناسب برای هرگونه پرواز خطرناک و مرگ‌آفرین است.

سایت پروازی امام‌زاده هاشم یکی از خطرناک‌ترین مکان پرواز برای پاراگلایدر سوارها است اما چرا تاکنون هیچ‌گونه محدودیت یا ممنوعیتی از سوی دستگاه‌ها اعلام نشده و تبلیغات و دعوت به پروازهای تفریحی در سایت‌ها و فضای مجازی برای هرگونه پرواز در ارتفاعات دماوند پابرجاست و حالا پس از فوت یک خلبان ممنوعیت این سایت‌های پروازی رسانه‌ای شد.

امید است با نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط و اطلاع‌رسانی مناسب مبنی بر ممنوعیت هرگونه پرواز در مکان‌های خطرناک اقدام شود تا علاج واقعه را قبل از هرگونه حادثه ناگواری انجام داد.

گفتنی است ساعت 11 صبح روز 13 خرداد، در تماس مردمی‌ با سامانه ندای امدادی 112 هلال‌احمر، سقوط یک فروند پاراگلایدر در منطقه مشاء دماوند گزارش شد.

 خلبان پاراگلایدر به همراه دو خلبان دیگر، با وجود هشدارهای هواشناسی از امام‌زاده‌ هاشم اقدام به پرواز کرده بودند که دو خلبان، پرواز بی‌خطری را انجام دادند ولی یکی از پاراگلایدر سواران از ظهر سیزدهم خردادماه، ناپدید شده بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها