کد خبر: ۵۲۶۸۴۳
زمان انتشار: ۱۱:۳۲     ۲۹ خرداد ۱۴۰۲
سرمربی تیم ملی فوتبال عمان گفت: در مورد پرسپولیس فقط یک چیز می‌توانم بگویم و اینکه این تیم در حال حاضر بهترین بازیکنان ۱۰ سال اخیرش را در اختیار دارد.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از فرهیختگان ورزشی، تیم ملی عمان با برانکو ایوانکوویچ یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در تورنمنت کافا است که با تیمی نه‌چندان کامل راهی مسابقات شده است. شاگردان برانکو ایوانکوویچ در این تورنمنت یک تساوی مقابل تاجیکستان کسب کردند و یک شکست سنگین سه بر صفر هم مقابل ازبکستان داشتند. اما پیروزی دو بر صفر در بازی آخر با ترکمنستان آنها را به دیدار رده‌بندی این تورنمنت رساند. قدر مسلم انتظار از تیم عمان در این مسابقات بیشتر از اینها بود، از این جهت که این تیم از زمان حضور برانکو روند خوبی را درپیش گرفت و در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ هم بازی‌های خیلی خوبی را انجام داد تا حدی که فدراسیون عمان تصمیم گرفت قرارداد سرمربی کروات خود را تا پایان جام ملت‌ها تمدید کند. عمانی‌ها روز گذشته راهی تاشکند شدند و برانکو ایوانکوویچ نیز در اردوی تیم ملی حضور پیدا کرد و خوش‌وبشی با بازیکنان و مربیان داشت. در دو روز گذشته که بحث احتمال بازگشت برانکو به پرسپولیس هم مطرح شده خیلی سعی کردیم که با این مربی کروات گفت‌وگو انجام دهیم و درنهایت او قبل از سفر تیمش به تاشکند و حضور در اردوی تیم ملی به سوالاتی پاسخ داد.

برانکو در ابتدای صحبت‌هایش در مورد نتایج نه‌چندان خوبی که عمان در تورنمنت کافا کسب کرد، می‌گوید: «ما با تیم کامل به مسابقات نیامدیم و ۱۳ تا ۱۵ بازیکن در اختیار داشتیم و مجبور بودیم با همین تعداد نفرات بازی‌ها را برگزار کنیم. با شرایط موجود امکان اینکه بخواهیم تغییرات تاکتیکی دلخواه‌مان را ایجاد کنیم نبود. مطمئنا اگر تیم کامل‌مان را در اختیار داشتیم، شرایط خیلی فرق می‌کرد. به هر صورت این تورنمنت برای ما صد در صد مفید بود و به آنچه می‌خواستیم رسیدیم. مهم این بود که با سبک‌های مختلف تیم‌هایی آسیایی بازی کردیم و این می‌تواند به ما برای مسابقات جام ملت‌ها کمک زیادی کند. تیم‌هایی مثل تاجیکستان و قرقیزستان به نوعی حریفان ناشناخته برای ما بودند که با سبک بازیشان آشنا شدیم. ازبکستان را تیم فوق‌العاده آماده‌ای دیدم که بازیمان مقابل آنها هیجان‌انگیز بود. در کل از شرایط تیمم در این تورنمنت راضی هستم و با یک بازی خوب مقابل قرقیزستان می‌توانیم تورنمنت را تمام کنیم.»

آوردن تیم‌های بزرگ به کافا غیرممکن بود

در مورد تورنمنت کافا صحبت زیاد است و خیلی از کارشناسان داخلی اعتقاد دارند که تیم‌های سطح پایینی در این تورنمنت حضور داشتند که رویارویی با این رقبا حداقل نمی‌تواند برای تیم ملی ایران چندان مفید باشد. از این‌رو در مورد سطح تورنمنت کافا از برانکو سوال کردیم. او سطح این تورنمنت را بالا نمی‌داند و می‌گوید: «ابتدا باید بگویم که برای تیم عمان که با یک تیم متفاوت راهی مسابقات شد، تورنمنت بدی نبود و من خیلی راضی هستم چون به چیزهایی که می‌خواستم رسیدم. انجام ۴ بازی در فیفادی قطعا می‌تواند برای هر تیم ملی مفید باشد. البته نمی‌خواهم بگویم این تورنمنت قوی بود، اما ضعیف هم نبود. شاید بهتر باشد بگوییم که تورنمنت کافا کلاس بالایی نداشت. تا آنجا که من اطلاع دارم تلاش‌های زیادی شد تا تیم‌های بهتری راهی این مسابقات شوند اما آوردن تیم‌های بزرگ به کافا مطمئنا غیرممکن بود. از این جهت که تیم‌های اروپایی در این تاریخ درگیر بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی هستند و تیم‌های آمریکای جنوبی هم در مسابقات کونکاکاف شرکت دارند. طبیعتا در چنین شرایطی خیلی سخت بود که تیم‌های خوبی را به این تورنمنت بیاورند.»

قلعه‌نویی حق داشت

خیلی‌ها به امیر قلعه‌نویی خرده می‌گیرند که چرا تیم ملی را با تمامی نفرات اصلی‌اش به تورنمنت کافا برد، درحالی‌که می‌توانست به لژیونرها استراحت دهد. در کنار این مساله، از لحاظ ‌انگیزشی هم سخت است که بازیکنان شاخص تیم ملی در چنین تورنمنتی به میدان بروند. مساله دیگر اینکه بازی با تیم‌هایی در سطح افغانستان و قرقیزستان قطعا نمی‌تواند محک جدی برای تیم ملی باشد. خیلی از کارشناسان داخلی همین نظر را دارند و معتقدند بهترین تصمیم این بود که با تیمی از منتخب بازیکنان لیگ به مسابقات می‌رفتند. کاری که همین تیم عمان کرد و با تیم کامل راهی بازی‌ها نشد. برانکو در واکنش به این موضوع می‌گوید: «شرایط امیر قلعه‌نویی با من یا مربیان دیگر حاضر در این مسابقات فرق داشت از این جهت که او تازه کارش را شروع کرده و حق دارد که بخواهد تیمش را بهتر بشناسد. این تورنمنت به نوعی اولین تورنمنت ایران با کادر جدیدش بود و مسلما قلعه‌نویی باید تمامی نفراتش را به‌طور کامل دور هم جمع می‌کرد. همین دور هم بودن می‌تواند به تیم ملی ایران و کادر جدیدش کمک زیادی کند.

هر مربی جدیدی وقتی کارش را شروع می‌کند به دنبال این است که تفکرات خودش را به بازیکنان انتقال دهد و طبیعی است که او این فرصت را از دست نداد و همه نفرات خود را به مسابقات آورد. مسلما اگر با نیمی از نفرات یا بدون لژیونرها به مسابقات می‌آمد آن وقت دیگر فرصت اینچنینی نصیبش نمی‌شد. همان‌طور که گفتم انجام ۴ بازی در یک تورنمنت در فیفادی فرصت خیلی خوبی برای هر مربی تیم ملی است. از نظر من تورنمنت کافا از هر نظر برای ایران مفید بود و درک نمی‌کنم که چرا در داخل ایران از این تورنمنت به قول شما انتقادات زیادی می‌شود. نکند توقع داشتید تیم ملی به جای حضور در این تورنمنت با کرواسی بازی می‌کرد! منتقدان حتما نمی‌دانند که تیم‌های اروپایی درگیر مسابقات مقدماتی جام ملت‌ها هستند و کرواسی هم فینال لیگ ملت‌ها را درپیش دارد. همان‌طور که گفتم بازی دوستانه مناسب در این تاریخ برای هیچ کشوری آسان نبود و دیدید حتی تیم‌هایی مثل عربستان و امارات نتوانستند حریف تدارکاتی در این فیفادی پیدا کنند و مجبور شدند بازی انجام ندهند.»

ایران مدعی جدی قهرمانی در آسیاست

تیم ملی کشورمان به دنبال این است تا در جام ملت‌ها به طلسم قهرمان نشدن خود در این رقابت‌ها پایان دهد. با توجه به همین مساله امیر قلعه‌نویی ترکیب جام‌جهانی ۲۰۲۲ را تقریبا حفظ کرده و هدفش این است که با همه داشته‌هایش راهی جام ملت‌ها شود. درحالی‌که شاید برخی از کشورها به دنبال این باشند تا در جام ملت‌ها میانگین سنی خود را پایین آورده و خود را به نوعی برای جام‌جهانی ۲۰۲۶ آماده کنند. در مورد هدف‌گذاری ایران برای جام ملت‌ها از برانکو پرسیدیم. او با تمجید از تیم ملی می‌گوید: «در اینکه یکی از بهترین نسل‌های فوتبال ایران در تیم ملی حضور دارند تردیدی وجود ندارد. قبلا هم به شما گفتم که فدراسیون فوتبال این بار انتخاب خوبی برای تیم ملی داشت و امیر قلعه‌نویی این توانایی را دارد که ایران را قهرمان جام ملت‌ها کند. البته که کار، بسیار سخت است و تیم‌های مدعی زیادی در این رقابت‌ها شرکت خواهند داشت. خیلی مهم است که امیر قلعه‌نویی و تیم ملی به بهترین شکل مورد حمایت قرار گرفته و با تدارک خیلی خوب راهی جام ملت‌ها شوند. ایران بازیکنان فوق‌العاده‌ای دارد که در جام ملت‌ها نقش تعیین کننده‌ای خواهند داشت. مطمئنا ایران یکی از مدعیان جدی برای قهرمانی است.»

این پرسپولیس می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد

اما مساله پرسپولیس این روزها حسابی خبرساز شده است. یحیی گل‌محمدی به‌عنوان سرمربی این تیم که یک فصل دیگر از قراردادش باقی مانده، بعد از بیان این جمله که می‌خواهد استراحت کند دیگر پاسخگوی تلفن مدیران تیمش نبوده است. اتفاقی که اگر ادامه داشته باشد ممکن است باشگاه پرسپولیس با برانکو ایوانکوویچ وارد مذاکره شود. مربی‌ای که تحت قرارداد فدراسیون عمان است اما هم بند فسخ در قراردادش دارد و هم اینکه در صورت عدم تمایل می‌تواند بدون مشکل از تیم ملی این کشور جدا شود. برانکو چند ماه پیش گفته بود که در پرسپولیس کار ناتمام دارد و می‌خواهد یک روز به این تیم برگشته و به قهرمانی آسیا برسد. وقتی برانکو را در جریان این صحبت‌ها و اخبار قرار دادیم، خیلی حرفه‌ای پاسخ داد: «در مورد پرسپولیس فقط یک چیز می‌توانم بگویم و اینکه این تیم در حال حاضر بهترین بازیکنان ۱۰ سال اخیرش را در اختیار دارد و می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد.» این پاسخ برانکو نشان داد که او به نوعی بی‌میل نیست مجددا هدایت این تیم را برعهده بگیرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها