کد خبر: ۵۳۱۲۵۹
زمان انتشار: ۱۴:۳۳     ۱۵ آبان ۱۴۰۲
رییس‌جمهور گفت: جنایت هولناک در غزه که با حمایت آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود باید متوقف شود.

به گزارش پایگاه خبری 598، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با آقای «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق با بیان اینکه در حوزه مسائل سیاسی روابط بین دو کشور روز به روز در حال ارتقا است، تصریح کرد: یکی دیگر از عرصه‌های همکاری میان دو کشور در حوزه مسائل امنیتی بوده و باید از همت و تلاش آقای السودانی برای اجرای قرارداد امنیتی فیمابین قدردانی کنم.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش‌های نخست وزیر و دولت عراق در مسیر اجرای این قرارداد در راستای خلع سلاح کامل معاندین و ضدانقلاب و امن شدن مناطق مرزی میان دو کشور افزود: امیدواریم این قرارداد به صورت کامل اجرایی و عملیاتی شود.

رئیسی با بیان اینکه دو کشور در زمینه همکاری‌های اقتصادی نیز اقدامات خوبی برای گسترش و ارتقای سطح تعاملات و تبادلات تجاری داشته‌اند، اظهار داشت: گام‌های خوبی برای توسعه روابط تجاری به‌ویژه در زمینه شهرک‌های صنعتی در مرز دو کشور و همکاری در عرصه تولید مشترک برداشته‌اند. همچنین باید از تلاش‌های آقای السودانی و دولت عراق برای تکمیل خط ریلی شلمچه-بصره که یکی از مسیرهای بسیار مهم است و راه‌اندازی آن برای دو کشور منافع بسیاری دارد، قدردانی کنم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مواضع مشترک ایران و عراق درباره جنایات رژیم صهیونیستی نسبت به مردم فلسطین و غزه گفت: هر دو کشور تاکید صریح دارند که حملات رژیم صهیونیستی به غزه باید هر چه سریع‌تر متوقف شده و با رفع محاصره، امدادرسانی به مردم مظلوم و مقتدر غزه انجام شود.

رئیسی حملات هولناک رژیم صهیونیستی را جنایت علیه بشریت و مصداق نسل‌کشی و کودک‌کشی گسترده توصیف کرد که با حمایت آمریکایی‌ها و تعدادی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود و خاطرنشان کرد: متأسفانه کمک‌های تسلیحاتی، اطلاعاتی و مالی آمریکایی‌ها به رژیم صهیونیستی، آنها را برای قتل و کشتار و اقدامات بی‌رحمانه نسبت به مردم فلسطین تشویق می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه به دنبال کمک به غزه و برقراری آتش‌بس هستند، دروغ بوده و با عمل آنها سازگاری ندارد، گفت: آنچه در عمل از آمریکایی‌ها می‌بینیم این است که قطعنامه‌های پیشنهادی در شورای امنیت را وتو می‌کنند و عملاً دست رژیم صهیونیستی را برای قتل و کشتار باز و بازتر می‌کنند و باید این جنایات را به حساب آمریکا و کشورهای حامی رژیم صهیونیستی نیز بگذاریم.

رئیسی افزود: حقیقت آن است که بعد از مجاهدت و ایستادگی جریان مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و شکستی که به آنها وارد کردند، این رژیم فرو ریخته است، آمریکایی‌ها می‌خواهند این رژیم را سرپا نگه دارند. برآورد همه جهان آن است که ملت فلسطین پیروز شده و کشتن کودک و زن و خراب کردن خانه‌های مردم برای رژیم صهیونیستی پیروزی تلقی نمی‌شود؛ به عبارت دیگر جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی نمی‌تواند شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی را جبران کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز کشورهای اسلامی و منطقه و جهان و هر کس که به خدا، وجدان بشری و قضاوت تاریخ باور دارد، باید بدانند که نمی‌توانند نسبت به سکوت در برابر این جنایات در محضر الهی، وجدان بشری و تاریخ پاسخگو باشند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه همکاری با هر اقدامی در سطح کشورهای اسلامی، کشورهای منطقه و در عرصه بین‌الملل برای جلوگیری از تداوم جنایات رژیم صهیونیستی و هیئت حاکمه آمریکا برای قتل و کشتار مردم بی‌گناه و مظلوم و مقتدر غزه است.

رئیسی در پایان از مواضع سازنده و به‌حق آقای السودانی نسبت به مسئله فلسطین و اعلام موضع دولت عراق از ابتدای این بحران قدردانی و اظهارامیدواری کرد که دیدگاه‌ها و تلاش‌های دو کشور در مسیر اقدامات مؤثر برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی مؤثر و راهگشا باشد.

اجازه ایجاد خطر از عراق به ایران را نمی‌دهیم

در ادامه این نشست خبری محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز طی سخنانی گفت: از رئیس‌جمهور ایران به دلیل حسن استقبال و سخن صادقانه و مقتدرانه‌ای که نسبت به عراق داشتند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: سفر من به تهران برای تاکید بر عمق روابط بین عراق و ایران و همچنین بررسی مسائل مشترکی است که بین دو کشور وجود دارد و اهمیت این سفر به این موضوع برمی‌گردد که در سایه شرایط دقیق و حساس منطقه شکل می‌گیرد.

نخست وزیر عراق بیان کرد: با حجت الاسلام رئیسی جلسه‌ای را برگزار کردیم و در این جلسه پیرامون موضوعات مختلفی صحبت کرده و بحث و گفت و گو داشتیم.

شیاع السودانی در ادامه اظهار کرد: مهمترین این مسائل مساله فلسطین است و کشتاری که علیه ملت فلسطین صورت می‌گیرد. همچنین کشتار سازمان یافته و دسته‌جمعی که شاهد هستیم نسبت به فرزندان‌مان در غزه در حال صورت گرفتن است و نیز آنچه که کرانه باختری از سوی شهرک‌نشینان صهیونیست صورت می‌پذیرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: همچنین ما بر موضع ثابت و اصولی عراق در ارتباط با موضوع فلسطین و مبارزه ملت فلسطین برای تحقق آزادی خود و نیز تشکیل دولت مستقل به پایتختی قدس شریف تاکید داریم.

وی بیان کرد: موضع عراق موضعی روشن است که مرجعیت‌های دینی در عراق بر آن تاکید داشتند. در رأس آنها مرجعیت دینی ما در نجف و مرجعیت سیاسی ما بر آن تاکید داشته و دولت عراق نیز بر در کنفرانس قاهره نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

شیاع السودانی در ادامه با ریشه‌یابی جنگ غزه گفت: بحران اخیر صرفاً زاییده روز ۷ اکتبر امسال نبود بلکه این بحران نتیجه سیاست‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین بوده که با کشتار و کوچاندن ملت فلسطین و سیاست‌های شهرک‌سازی و هتک حرمت به مسجدالاقصی صورت گرفت.

وی بیان کرد: در نشستی که با رئیس جمهور ایران داشتیم در خصوص روابط ممتاز دوجانبه میان دو کشور صحبت کردیم به‌خصوص در سالی که در دولت عراق شاهد بودیم که این روابط در بسیاری از زمینه‌ها رشد و گسترش داشته به گونه‌ای که مطمئناً به سود هر دو کشور مسلمان و همسایه خواهد بود.

السودانی افزود: شاهدیم گام‌های عملی در سال جاری در مورد خیلی از پرونده‌هایی که میان دو کشور وجود دارد، برداشته شده است. پرونده‌هایی که طی سالیان سال و دهه‌ها متوقف بود. تلاش می‌کنیم که این طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله خط آهن شلمچه – بصره، شهرک‌های اقتصادی مرزی تکمیل کرده و تبادل تجاری و حمل نقل بین دو کشور را فعال کنیم.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: مطمئناً فرصت‌های زیادی برای همکاری اقتصادی میان دو کشور وجود دارد از جمله آنها مسیر توسعه بین دو کشور عراق و ایران است که امیدواریم این طرح و پروژه در راستا و مطابق پروژه شمال - جنوب و پروژه راه کمربندی باشد و قطعاً این راه‌ها و مسیرها به سود دو کشور ایران و عراق خواهد بود زیرا هر دو کشور از موقعیت جغرافیایی خوبی در منطقه و جهان برخوردار هستند.

نخست وزیر عراق در ادامه بیان داشت: به لطف خدا شاهدیم کمیته امنیتی میان ایران و عراق موفق شد که به تعهدات خود درخصوص مناطق مرزی و اماکنی که در مرز تنش ایجاد می‌کرد، عمل کند و این تنش‌ها را از بین ببرد.

وی گفت: در عین حال توانستیم هر آنچه که ممکن است به امنیت ایران خدشه‌وارد کند را کنترل کنیم زیرا ما در دولت عراق همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا امنیت در مرز ایران و عراق محقق شود و در این رابطه اجازه نمی‌دهیم که هر گروه یا جریانی بخواهد از سرزمین عراق خطری را از متوجه ایران کند.

محمد شیاع السودانی تاکید کرد: در پایان تشکر می‌کنم از رئیس‌جمهور ایران برای مواضع صریح و تمایل بالای وی برای همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر میان دو کشور و برای توسعه روابط در سایر زمینه‌هایی که به سود عراق و ایران خواهد بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها