إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ(فصلت 30) * * * به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است!

      
کد خبر: ۵۳۲۶۹۶
زمان انتشار: ۱۱:۴۰     ۰۲ دی ۱۴۰۲
در بازدید خبرنگاران از تصفیه خانه فاضلاب قم عنوان شد
معاون آبفای استان قم گفت: با توجه به تکمیل ظرفیت اسمی خطوط انتقال و تصفیه‌خانه‌های موجود فاضلاب، چالش‌های جدی برای ارائه خدمات پایدار به ویژه در بخش فاضلاب به سایت‌های نهضت ملی مسکن وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، تور رسانه‌ای بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب قم و دوره آموزشی آشنایی خبرنگاران و اصحاب رسانه استان با فرایندهای تصفیه فاضلاب برگزار شد.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان در این دوره آموزشی با اشاره به چالش‌ها و مشکلات فاضلاب شهر قم، زیاندهی بالای بخش فاضلاب ناشی از تعرفه‌های تکلیفی، عدم وجود اعتبار عمرانی برای اصلاح و بازسازی بیش از 240 کیلومتر شبکه فاضلاب فرسوده، عدم ساماندهی مناسب تانکرهای حمل سپتاژ و فاضلاب‌های صنعتی را از جمله این مشکلات برشمرد.

وی همچنین هدایت آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب، عدم توسعه زیرساخت‌های فاضلاب به دلیل مشکلات تأمین اعتبار و عدم تکافوی درآمدها در سطح شهر و سایت‌های نهضت ملی مسکن را از دیگر چالش‌های پیش روی بخش فاضلاب شهر قم اعلام کرد.

مهندس نظرزاده در ادامه با اشاره به اجرای حدود هزار و هفتاد کیلومتر شبکه فاضلاب و احداث 4 باب تصفیه‌خانه با ظرفیت 120 هزار مترمکعب در شبانه‌روز تاکنون اظهار داشت: در حال حاضر با شبکه و تأسیسات فاضلاب اجرا شده حدود 42 درصد جمعیت شهر تحت پوشش شبکه قرار دارند.

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب آبفای استان از تولید سالانه حدود 39 میلیون مترمکعب پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر قم خبر داد و یادآور شد: از این میزان 18 میلیون مترمکعب به شهرداری، اداره کل منابع طبیعی و صنعت واگذار شده و مابقی هنوز تعیین تکلیف نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دفع بهداشتی فاضلاب سایت‌های نهضت ملی مسکن را تا زمان احداث خط انتقال و تصفیه‌خانه فاضلاب از چالش‌های اصلی پیش روی شهر اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به تکمیل ظرفیت اسمی خطوط انتقال و تصفیه‌خانه‌های موجود فاضلاب و مشکلات احداث خط انتقال و تصفیه‌خانه فاضلاب پردیسان در صورت تأخیر در اجرای به موقع تأسیسات، ارائه خدمات پایدار به ویژه در بخش فاضلاب به سایت‌های نهضت ملی مسکن با مشکلات و چالش‌های جدی مواجه خواهد بود.

مهندس نظر زاده ممنوعیت تخصیص آب به بخش صنعت و فضای سبز و جایگزینی تخصیص‌های قبلی با پساب، استقرار صنایع کم آب‌بر و یا صنایع با قابلیت تأمین آب مورد نیاز از پساب، برنامه‌ریزی شهرداری‌ها براي استفاده و جایگزینی پساب تصفیه شده در توسعه و نگهداری فضای سبز شهری و جایگزینی مصارف آب غیر شرب ادارات و نهادهای دارای فضای سبز وسیع با پساب از طریق احداث تصفیه‌خانه‌های محلی فاضلاب یا آب خاکستری و توسعه صنعت کشاورزی چوب با بهره‌گیری از پساب را از جمله راهبردهای افزایش استفاده از پساب و همچنین راهکاری اساسی برای مقابله با کم‌آبی برشمرد.

پس از این نشست خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ از واحدهای مختلف تصفیه‌خانه فاضلاب قم بازدید کردند و از نزدیک با فرایندهای تصفیه فاضلاب و تبدیل آن به پساب آشنا شدند.

مهندس اصفهانیان مدیر دفتر بهره‌برداری و توسعه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر قم نیز در این بازدید مراحل مختلف تصفیه فاضلاب را برای خبرنگاران تشریح و توضیحات کاملی از چگونگی ورود فاضلاب به تصفیه‌خانه، مراحل تصفیه، تبدیل لجن به کود، تولید گاز متان و پساب خروجی از تصفیه‌خانه ارائه کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها