کد خبر: ۵۳۴۵۲۰
زمان انتشار: ۱۳:۰۵     ۲۶ بهمن ۱۴۰۲
مرحله جدید و بزرگ طرح ملی کالابرگ الکترونیکی با عنوان «طرح فجرانه» با هدف حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه(اول تا هفتم) از۱۷بهمن‌ماه آغاز وتا۱۷اردیبهشت سال آینده(۱۴۰۳)اجرایی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری 598، بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دو اتفاق ویژه و مزیت اصلی طرح جدید کالابرگ یعنی طرح فجرانه نسبت به نسخه قبلی آن افزایش مقدار اعتبار تشویقی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان است و نکته دیگر را می‌توان به حذف شرط خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومانی اشاره کرد که در ادامه این گزارش به آن خواهیم پرداخت. در این طرح ملی یک سبد۱۱ قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد(منطبق با نظر انستیتو تغذیه ایران و وزارت بهداشت) با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده است و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد. پیرو اجرای طرح فجرانه قیمت روز سبد مشتمل بر ۱۱ قلم، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوار دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

در طرح جدید کالابرگ الکترونیک طرح فجرانه شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی (۲۲۰ هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی فعلی بوده و خانوار یارانه‌بگیر به‌صورت مجزا یارانه نقدی خود را ماهانه دریافت خواهند کرد.‌ مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار شارژ و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید توسط مشمولان مصرف و هزینه می‌شود که آنها می‌توانند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده خرید کنند و امکان جا‌به‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی مقدور نبوده و به‌عنوان مثال با اعتبار برنج امکان خرید روغن وجود ندارد و فقط برای گروه لبنیات(شیر، پنیر و ماست) امکان‌پذیر است‌. ضمنا باید تاکید کرد که یارانه هر قلم غذایی به‌صورت مجزا پرداخت خواهد شد.‌

طرح جدید کالا‌برگ شامل ۱۱ قلم کالای اساسی ازجمله گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات می‌شود که میزان حمایت دولت از ۱۲۰ هزار تومان(اعتبار تشویقی کالابرگی) به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. از مزایای دیگر این طرح حمایتی می‌توان به این نکته اشاره کرد که قیمت روز یعنی پایه سال ۱۴۰۱ اقلام فوق براساس کالاهای مرجع بوده و درخصوص کالاهایی با قیمت بالاتر مابه‌التفاوت را از محل حساب خود پرداخت خواهند کرد. نکته دیگر تشویقی طرح فجرانه شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان جهت دریافت ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی در این طرح حذف شده است و دیگر الزامی درخصوص اعمال این شرط وجود ندارد و دهک‌های یک تا هفت درآمدی، مشمول اعتبار جدید بوده و یارانه‌بگیران این دهک‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های عضو طرح ملی کالابرگ الکترونیک نسبت به خرید اقلام اساسی و بهره‌مندی از این حمایت تشویقی اقدام کنند.

باید یادآور شد متقاضیان استفاده از کالابرگ الکترونیکی می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد شبکه ملی اعتبار(۲۱۰ هزار فروشگاه خُرد و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق‌کوروش، جانبو، هفت، دیلی‌مارکت، گندم، هایپرفامیلی، وال‌مارکت، محسن، مینومارت، ترقی و فروشگاه‌های اینترنتی اسنپ‌مارکت و دیجی‌کالا) نسبت به خرید اقلام اساسی اقدام کنند. مهم‌ترین راه برای دریافت اطلاعات این فروشگاه‌ها این است که مشمولان می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی شما مراجعه و فروشگاه‌های اطراف خود را مشاهده کنند و مسیر دیگر برای دریافت این نرم‌افزار می‌توانند به سکوهای بازار، مای‌کت یا سایتhttps:// shoma.sfara.irمراجعه کنند وهمچنین از طریق اجرای کد دستوری  *۵۰۰*۱۴۶۳# می‌توانند لینک نصب این نرم‌افزار را دریافت کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها