کد خبر: ۵۳۵۹۵۰
زمان انتشار: ۱۱:۴۴     ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
با تصمیم مسئولان سازمان لیگ، در صورت ثبت نتیجه تساوی در بازی‌های رودررو، تعداد گل‌های زده بیشتر در بازی مستقیم ملاک برتری یک تیم نخواهد بود.

به گزارش سرویس ورزشی پایگاه تحلیلی خبری 598: مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در حالی به بیست‌وسومین دوره فعالیت خود رسیده که در فصول گذشته بارها آیین‌نامه برگزاری رقابت‌های لیگ برتر تغییر کرده و حتی شاهد کاهش و یا افزایش تیم‌های شرکت‌کننده در لیگ برتر بوده‌ایم. یکی از تصمیمات مهم اتخاذ شده در طول فصول اخیر، بحث تغییر ملاک تعیین رتبه تیم‌ها در صورت برابری امتیاز بود؛ به‌طوری‌که دیگر تفاضل گل، ملاک اول رتبه‌بندی تیم‌ها نیست و موفقیت در بازی رودررو اهمیت بیشتری دارد.

مسئولان سازمان لیگ در بیست و یکمین دوره لیگ برتر بود که اعلام کردند شرایط برگزاری رقابت‌های لیگ برتر تغییر کرده و ملاک انتخاب تیم قهرمان در صورت برابری امتیازات، موفقیت در بازی رودررو است؛ آن‌هم در حالی‌که در آن مقطع رسماً اعلام شد که در صورت ثبت نتیجه تساوی در بازی رفت‌وبرگشت، گل زده بیشتر یک تیم می‌تواند باعث برتری آن تیم در بازی رودررو شود که در همان فصل، بحث برتری استقلال نسبت به پرسپولیس در کورس قهرمانی (در صورت برابری امتیازات) مطرح شد؛ چرا که آبی‌ها در بازی برگشت موفق به گلزنی مقابل پرسپولیس در خانه حریف شدند!

همچنان بازی رودررو ملاک اول است، نه تفاضل گل

سهیل مهدی در تازه‌ترین مصاحبه خود مدعی شد که قانون وضع شده، دستخوش تغییر و تحولاتی شده و در صورت ثبت نتیجه تساوی در بازی رودررو، گل زده در خانه حریف، ملاک نخواهد بود و تفاضل گل کلی تیم‌ها لحاظ می‌شود. رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در این‌باره توضیح داد: «در طول فصل به جایگاه تیم‌ها دست نمی‌زنیم؛ اما در پایان فصل اگر امتیازات برابر باشد، در گذشته مستقیم به سراغ تفاضل گل می‌رفتیم ولی الان قانون بازی رودررو ر در نظر می‌گیریم. در صورت تساوی امتیازات بین دو یا چند تیم، آن‌ها را از جدول بیرون می‌آوریم و بعد بازی‌های رودررو و تفاضل گل را به ترتیب محاسبه می‌کنیم. در صورت تساوی در همه چیز هم به سراغ گل‌ زده و ... می‌رویم».

اگر بازی رفت‌وبرگشت مساوی شد، به سراغ گل زده در خانه حریف نمی‌رویم!

مهدی با اشاره به قانون قبلی در زمینه ثبت برتری برای تیمی که در خانه حریف گل زده (در صورت تساوی در بازی رودررو)، از اصلاح این قانون خبر داد و گفت: «بازی‌ها در پلی‌آف نیست و گل زده در خانه حریف دو گل محسوب نمی‌شود. یعنی در شرایط مساوی در بازی رودررو به سراغ تفاضل گل می‌رویم». اصلاحات جنجالی انجام شده در حالی اتفاق افتاده که در فصل جاری هم بعد از ثبت نتیجه تساوی استقلال و پرسپولیس در داربی رفت‌وبرگشت، بحث برتری استقلال به‌واسطه گلزنی در خانه حریف مطرح بود.

تصمیم جنجالی علیه رویاپردازی آبی‌ها

استقلالی‌ها که در حال حاضر با برتری یک‌امتیازی نسبت به پرسپولیس صدرنشین جدول هستند، مدعی آن بودند که با توجه به گلزنی در داربی رفت، در صورت برابر شدن امتیازات با پرسپولیس، به دلیل گلزنی در خانه حریف در مسابقه داربی، آن‌ها صدرنشین لیگ خواهند ماند اما حالا با توجه به اصلاحات انجام شده در آیین‌نامه سازمان لیگ، شرایط متفاوت پیش خواهد رفت؛ به‌طوری‌که در صورت برابری امتیازات استقلال و پرسپولیس، تفاضل گل 2 تیم ملاک خواهد بود که اکنون تفاضل استقلال 19+ و تفاضل پرسپولیس 17+ است.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها