کد خبر: ۵۳۸۵۵۲
زمان انتشار: ۰۹:۴۶     ۲۱ تير ۱۴۰۳
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه خداوند در آیات آخر سوره توبه امتی که گرد پیامبر (ص) جمع شده بودند را به ۵ دسته تقسیم کرده است، گفت: مؤمنانی هستند که عملشان درست و غلط دارد؛ ولی به گناهان خود معترف هستند که خداوند با این گروه از روی رحمت و مغفرتش برخورد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری 598، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری در سخنرانی شب پنجم ماه محرم در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه خدای متعال در اواخر سوره مبارکه برائت نسبت به افرادی که به‌ظاهر همراه امت پیامبر (ص) هستند دسته‌بندی دارد، اظهار داشت: یک دسته سابقون از مهاجرین و انصار و دسته دوم افرادی هستند که از سابقون دنباله‌روی و تبعیت کردند.

وی گفت: ما اگرچه از سابقون نبودیم ولی می‌توانیم از دسته دوم باشیم و خداوند درباره این دودسته بشارت‌های بزرگی می‌دهد و می‌فرماید خدا از آنها راضی است و آنها هم از خداوند راضی هستند و خداوند بهشت‌هایی را برای آنها آماده کرده که همیشه در آن خواهند بود و به فوز عظیم می‌رسند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه نقطه مقابل سابقون عده‌ای هستند که در کنار پیامبر (ص) هستند؛ ولی نقشه و طرح پیامبر را قبول ندارند و طرح خود را پیش می‌برند، افزود: این دسته از افراد منافقان هستند که دو خصوصیت دارند؛ اول اینکه ائمه نفاق هستند و دوم اینکه به‌قدری پنهان‌کار هستند که به‌ظاهر نمی‌شود آنها را شناخت مگر اینکه خدا آنها را معرفی کند.

وی با بیان اینکه منافقان دو مرتبه قبل از قیامت و یک‌مرتبه هم در قیامت عذاب می‌شوند، گفت: مراد از دو مرتبه قبل از قیامت طبق نقلی در زمان ظهور و رجعت است و بعد هم در قیامت و طبق نقل دیگر یک مرحله در زمان ظهور و رجعت، یک مرحله در برزخ و مرحله آخر در قیامت عذاب می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان اینکه خداوند دو گروه دیگر را هم در این آیات یاد می‌کند، گفت: یک دسته افرادی هستند که از حضرت جدا نشدند و طرح و نقشه‌ای هم ندارند؛ ولی جزو اهل سبقت هم نیستند و از آنها هم تبعیت نمی‌کنند؛ این افراد به خدا و پیامبر ایمان دارند؛ ولی اعمالشان مخلوط است و در کنار عمل صالحی که انجام می‌دهند گناه هم می‌کنند؛ ولی یک ویژگی دارند که به گناه خود اعتراف دارند؛ این خیلی امتیاز بزرگی است؛ زیرا انسان اگر خطا کند و معترف به خطای خود نباشد هیچ‌وقت از خطا بیرون نمی‌آید.

وی افزود: در روایت داریم که دسته چهارم برخی از شیعیان هستند که عملشان درست و غلط دارد که خداوند درباره این افراد مانند سابقون و پیروانشان وعده قطعی بهشت نداده؛ ولی از طرف دیگر آنها را تهدید به عذاب هم نکرده و می‌فرماید امید است که خداوند به آنها رجوع کند و وعده به مغفرت داده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: دسته پنجم که خداوند در این آیات یاد کرده است مرجون هستند که امر آنها به تأخیر افتاده و خداوند یا عذابشان می‌کند و یا به آنها رجوع می‌کند، ولی برخلاف معترفان به گناه خود، خداوند با علم و حکمتش با آنها رفتار خواهد کرد نه با رحمت و مغفرتش.

وی با بیان اینکه در روایات داریم خداوند وقتی می‌فرماید امید است اهل اعتراف را ببخشد به این معنی است که خدا حتماً آنها را می‌بخشد، تصریح کرد: شیعیان خطاکار از گروه چهارم هستند که بعضاً خطاهای بزرگی هم مرتکب می‌شوند از جمله کاری که ابولبابه کرد که در غزوه بنی‌قریظه کرد که وقتی یهودیان از پیامبر خواستند که دررابطه‌با تسلیم‌شدنشان با او مشورتی داشته باشند او با اشاره دست خود به گردن به آنها فهماند که اگر تسلیم شوید پیامبر همه شما را خواهد کشت؛ لذا مانع تسلیم‌شدنشان شد؛ بعد که فهمید که چه خطای بزرگی کرده در مسجدالنبی خودش را به ستون بست تا خدا او را ببخشد و بعد این آیه در شأن او نازل شد و وعده به رحمت و مغفرت داد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به طرح خدا برای پاک‌کردن شیعیان خطاکار، گفت: در جریان ابولبابه، او از پیامبر خواست که تمام اموالش را در راه خدا بدهد که حضرت قبول نکردند، تا اینکه رسید به یک‌سوم مالش که حضرت قبول کردند و او یک‌سوم اموالش را در راه خدا داد؛ خداوند در ادامه آیه می‌فرماید افرادی که ایمان دارند؛ ولی در عمل خطایی دارند از مال خود صدقه بدهند تا مورد رحمت و مغفرت خدا قرار گیرند.

وی با بیان اینکه خمس، زکات و صدقه‌ای که ما می‌دهیم با مالیاتی که مردم در امپراطوری‌ها می‌دهند فرق دارد، خاطرنشان کرد: مالیت مال انسان را تطهیر نمی‌کند؛ بلکه فقط حفره‌های اقتصادی حکومت را پر می‌کنند؛ ولی خمس و زکات فقط برای پر کردن حفره‌های اقتصادی کشور نیست؛ بلکه معیار سخاوت است و صفت بخل را از ما دور می‌کند و مال انسان را تطهیر می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با تأکید بر اینکه کلید گنج‌های دنیا در اختیار پیامبر بود و پیامبر از آن استفاده نکردند تا امت در گذر از سختی‌ها ساخته شوند، گفت: پیامبر فرمودند دنیا خانه کسی که خانه ندارد و در روایت دیگری فرمودند هرکس مال دنیا را جمع می‌کند از عقل بی‌بهره است.

وی با اشاره به اینکه پیامبر با در اختیار داشتن کلید گنج‌های زمین و آسمان نیازی به گرفتن خمس و زکات از امت ندارد، گفت: قرآن می‌فرماید خزائن آسمان و زمین مال خداست ولی منافقان شعور ندارند و فکر می‌کنند که پیامبر برای پول و مال دنیا امت را به‌دور خود جمع کرده است؛ خداوند می‌فرماید مبادا مال و فرزندان شما را از خدا غافل کند و اگر این کار را کنید خسارت خواهید کرد، ولی اگر مال خود را در اختیار خدا و رسول قرار دهید تطهیر می‌شوید و رشد خواهید کرد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه افرادی که احساس می‌کنند اگر در کربلا بودند نمی‌توانستند خود را به امام حسین (ع) برسانند و در رکاب ایشان شهید شوند و به گناهان خود اعتراف دارند می‌توانند با خرج مال خود در راه خدا گناهان خود را جبران کنند و خدا آنها را ببخشد گفت: افرادی که در جنگ احد فرار کردند یک عده منافقون بودند، ولی عده دیگر آرزوی شهادت داشتند اما شیطان به‌خاطر کارهایی که انجام داده بودند و نقطه‌ضعف داشتند آنها را گمراه کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها