کد خبر: ۹۶۶۶۳
زمان انتشار: ۲۱:۳۰     ۱۱ آذر ۱۳۹۱
به گزارش 598 به نقل از تابناک، نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی عصر روز گذشته در وین برگزار شد که همان گونه که انتظار می رفت، فضاسازی های پیشین رسانه ای و سیاسی، در این نشست به اوج خود رسید. در همین راستا، ایالات متحده اعلام کرده ایران تنها تا ماه مارس آینده فرصت دارد تا به همکاری جدی با آژانس بپردازد.

نماینده آمریکا در آژانس، در نشست شورای حکام در وین اعلام کرد، ماه مارس مهلت پایانی ایران برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس نیز پیش از وی مدعی عدم پیشرفت در شفاف‌سازی برنامه اتمی ایران شده بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «رابرت وود»، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه در نشست شورای حکام آژانس گفت که ایالات متحده تا آغاز ماه مارس سال میلادی آینده به ایران فرصت می‌دهد «همکاری جدی» با این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل را آغاز کند. 

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد در غیر این صورت، ایالات متحده خواستار ارجاع موضوع فقدان پیشرفت در این زمینه به شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد.

رابرت وود در شورای حکام گفته: «اگر تا ماه مارس ایران همکاری جدی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز نکرد، ایالات متحده از شورای حکام خواهد خواست که گزارش به شورای امنیت سازمان ملل را به خاطر عدم پیشرفت در دستور کار قرار دهد».

وی همچنین با طرح این ادعا که ایران تعهدات خود را در قبال مسئله هسته ای نادیده می گیرد، گفته: «ایران نباید اجازه داشته باشد تا ابد تعهدات خود را نادیده بگیرد ... ایران باید همین حالا اقدام جدی کند».

پیش از وی، «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس نیز مدعی شده بود به رغم «تلاش بسیار زیاد» آژانس برای شفاف سازی و رفع نگرانی های مربوط به نظامی بودن احتمالی برنامه اتمی ایران، هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است. 

وی همچنین با طرح مجدد ادعاها درباره مرکز نظامی «پارچین»، باز هم بر درخواست خود از ایران مبنی بر فراهم آوردن زمینه دسترسی بازرسان آژانس به مجتمع نظامی پارچین، واقع در جنوب غربی تهران تأکید کرد. وی همچنین با ادعای انجام فعالیت های پاکسازی در این مرکز، گفت ممکن است «فعالیت‌های گسترده‌» انجام شده در این مجتمع، حتی اگر بازرسان آژانس اجازه بازرسی این مرکز را پیدا کنند، مانعی جدی بر سر تحقیقات آژانس به وجود آورده باشد.

البته آمانو تصريح کرده که نهاد نظارتی تحت امر وی به شکلی راسخ متعهد به گفت و گو با ايران است و تأييد کرد که قرار است نمايندگان دو طرف در روز ۱۳ دسامبر - ۲۳ آذرماه - بار ديگر مذاکرات خود را از سر گيرند.

اما مجموعه این ادعاهای جدید در حالی در نشست شورای حکام مطرح شده که ایران بارها اعلام کرده در صورت حصول توافقی جامع با آژانس و تدوین یک چارچوب مشخص همکاری، حاضر است اجازه بازدید از پارچین را به بازرسان داده و در سایر زمینه ها نیز نسبت به رفع سوءتفاهمات اقدام کند.

با این حال، در دوره های پیشین مذاکرات ایران و آژانس، این همواره مقامات آژانس بوده اند که با طرح ادعاها و درخواست های کلی، از تدوین چارچوبی آشکار و مشخص برای همکاری ها خودداری کرده اند.

از سوی دیگر، ایالات متحده نیز در حالی تهدید ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت را مطرح می کند که پیش از این نیز آژانس بر پایه همین مجموعه ادعاهای اثبات نشده، چهار مرتبه پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ارجاع داده و موجب تصویب قطعنامه های ناعادلانه تحریمی علیه ایران شده است.

به هر حال، این موضع گیری ها نشان از آن دارد که گویا غرب همچنان بر رویکرد تقابلی خود در قبال برنامه هسته ای ایران پایبند است و تمایلی به حل موضوع از طریق تعامل و گفت و گو و بر پایه اصول برابر مورد توافق طرفین ندارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها