کد خبر: ۹۷۱۸۹
زمان انتشار: ۲۱:۰۴     ۱۳ آذر ۱۳۹۱

به گزارش 598 به نقل از ایسنا، روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشت که با وجود تحریم‌ها آمریکا پادزهر سموم خزندگان را برای سربازان ائتلافی خود در افغانستان از ایران خریداری کرده است.

این روزنامه افزود که پنتاگون به عنوان یکی از محصولات فرعی جنگ افغانستان خود را وابسته به یک سلاح تحقیقاتی علمی دولت ایران برای درمان گزش مارهای کبری،‌ افعی‌ها و دیگر انواع مار خاص میدان‌های جنگ در جنوب شرق آسیا می‌بینید.

با وجود تحریم‌های بین‌المللی آمریکا علیه ایران که با هدف فلج کردن تجارت ایران با جهان خارج صورت گرفته است، وزارت دفاع آمریکا این دارو را از طریق یک واسطه از ژنوایه 2011 به بعد خریداری کرده است.

این روزنامه افزود: ایرانی‌ها می‌گویند تمایل دارند داروهای موسسه رازی را به هر کسی بفروشند.

هادی زارع، محقق برجسته بخش پادزهر موسسه رازی گفت: ما این را برای نجات جان انسان‌ها می‌سازیم و فرقی نمی کند که آن شخص ایرانی‌است یا افغان و یا آمریکایی.

وی ادامه داد: ما خوشحالیم که می‌شنویم جان یک انسان را نجان داده‌ایم حتی اگر او یک سرباز آمریکایی بتاشد.

وکلای پنتاگون در پاسخ به سوالات وال استریت ژورنال گفتند که در حال بررسی این مساله هستند که آیا خرید این پادزهر قواعد تحریم را نقض می‌کند یا خیر و اینکه آیا به معافیت وزارت خزانه‌داری نیاز دارد.

یک سخنگوی خزانه داری گفت: ما با وزارت دفاع کار می‌کنیم تا جزییات این خریدها تایید شود تا از پایبندی آنها به تحریم اطمینان حاصل شود.

این گزارش به نقل از زارع افزود که مبارزه تحریمی تحت رهبری آمریکا این اثر جانبی را داشته که برای رازی تولید همان دارویی که نیروی نظامی آمریکا خریداری می‌کند را دشوارتر ساخته است.

وی در مصاحبه‌ای گفت که برای موسسه رازی «خرید محصولات شیمیایی برای آزمایشگاهها و برخی تجهیزاتی که نیاز داریم بسیار دشوار شده است. قیمت‌ها هم به دلیل تحریم‌ها افزایش یافته است.»

بنا بر این گزارش کلنل عاطف شیخ، پزشک ارشد نظامی در پایگاه هوایی بگرام، پایگاه مهم آمریکایی در خارج از کابل، گفت: اگر بیماری وارد شود و من ندانم که چه نوع ماری او را گزیده است، داروی رازی را به آنها می‌دهم.

این گزارش حاکی است: موسسه رازی که با سازمان بهداشت جهانی ارتباطاتی دارد حدود 95000 آمپول برای پادزهر مار و عقرب در سال می‌سازد. این موسسه در حال حاضر بر روی پادزهر نیش عنکبوت کار می‌کند.

کلنل راب راسل ، مدیر پزشکی بیمارستان اردوگاه بسشن گفت: پادزهر ایرانی بهترین پادزهر است و افراد ما مستحق بهترین ها هستند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها