کد خبر: ۹۹۸۲۹
زمان انتشار: ۲۱:۰۱     ۲۴ آذر ۱۳۹۱
یک مقام وزارت خارجه ایران با هشدار به هند نسبت به حرکت در جهت آمریکا گفت: اگر هند به این حرکت ادامه دهد، محدودیت هایی برای ایران (در رابطه با این کشور)وجود خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی بیزنس استاندارد، مصطفی دولتیار، مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران گفت، بازار جذاب ایران همیشه به روی دوست خوب ایران، هند باز است. وی در عین حال هشدار داد در صورتی که نگاه هند به سمت آمریکا باشد، «برخی محدودیت ها» از طرف ایران وجود خواهد داشت.
 
وی که در دهلی نو سخن می گفت افزود، ایران تنگناهای هند در تعامل با تهران را به دلیل نفوذآمریکا درک می کند، اما این بر عهده دهلی نو است که تصمیم بگیرد خواهان برقراری چه نوع روابطی با تهران است.
 
این دیپلمات بلندپایه ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «ما روابط دیرینه و دوستانه ای با هند داریم. ما می توانیم به دوستی مان ادامه دهیم. ما باید تلاش کنیم تا به این پتانسیل عینیت ببخشیم. اما اگر هند به حرکت خود به سمت واشینگتن ادامه دهد، محدودیت هایی برای ما وجود خواهد داشت.»
 
وی که همچنین عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران است در پاسخ به سوالی در خصوص موضع ایران در خصوص نزدیکی هند به آمریکا گفت، «این اتفاق قبلا افتاده است.»
 
دولتیار که برای رایزنی با مقامات وزارت خارجه هند به دهلی نو سفر کرده، هند را مقصر عدم بهره مندی از «بازار پرسود ایران» دانست و گفت این بازار همواره به روی همه کشورها و حتی آمریکا و به خصوص «دوستان خوب ایران» همچون هند باز است.
 
وی افزود: «وقتی محصولات آمریکایی می توانند به بازار ایران راه یابند، چرا محصولات هندی نتوانند. آنها (هندی ها) باید راهی را پیدا کنند. این تقصیر دولت ایران نیست، زیرا علیرغم وجود تحریم ها کالاهای آمریکایی همچنان در ایران به فروش می رسند.»
 
این مقام ایرانی در خصوص این سوال که آیا طرف هندی به کاهش واردات نفت از ایران در طی سال آینده میلادی اشاره ای کرده یا نه، پاسخ روشنی نداد.
 
وی تصریح کرد، حضور آمریکا در افغانستان «دردسری» برای منطقه است و این کشور هیچ نقش سازنده ای در بازسازی افغانستان پس از جنگ ندارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها