کد خبر: ۹۹۹۹۸
زمان انتشار: ۱۳:۲۵     ۲۵ آذر ۱۳۹۱
واشنگتن‌‌پست گزارش داد
برخی از مقامات آمریکایی اعلام کردند که احتمالا اوایل هفته آینده کشورهای ۱+۵ با ایران در خصوص بسته تشویقی به ایران درباره برنامه هسته‌ای وارد مذاکره شوند.

به گزارش 598، فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، آمریکا و 5 قدرت دیگر جهان با عجله برای گفت‌وگوهای جدید احتمالی با ایران آماده می‌شوند و این در شرایطی است که نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه سران ایران ممکن است تمایل داشته باشند اوایل هفته آینده برای بحث درباره کاهش فعالیت‌های هسته‌ای در قبال کاهش تحریم‌های آتی علیه ایران مذاکره کنند.

برخی مقامات آمریکایی و اروپایی اعلام کردند‌ قدرت‌های جهان موافقت کردند، در صورتی‌که ایران حاضر شود تا بخش‌های کلیدی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند، بسته تشویقی جدیدی به ایران پیشنهاد دهند اما مقامات آمریکایی می‌گویند که احتمال بسیار اندکی وجود دارد که موضع تهران زیر زنجیره‌ای از تحریم‌های بین‌المللی ملایم شود.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا روز جمعه اعلام کرد: ارزیابی ما این است که احتمال دارد، آنها آماده رسیدن به یک توافق باشند، به طور قطع فشار وجود دارد.

بر اساس این گزارش، این گفت‌وگوهای آتی، اولین مذاکرات سطح عالی درباره برنامه هسته‌ای ایران از ماه ژوئن تاکنون محسوب می‌شود.

واشنگتن‌پست ادامه داد که این اقدام در جبهه دیپلماتیک در شرایطی صورت می‌گیرد که گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد ایران موافقت کرده تا امتیازاتی را برای بازرسی از سایت پارچین برای مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعطا کند.

هیچ‌گونه تأییدی از جانب مقامات ایرانی در خصوص به تعویق انداختن گفت‌وگوها با قدرت‌های جهان صورت نگرفته است و روز گذشته، «مصطفی دولتیار» یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در خصوص توافق احتمالی با گروه 1+5 ابراز کرد و گفت: شخصاً، خوش‌‌بین نیستم. همه‌چیز تابع مذاکرات است.

سه نفر از مقامات آمریکایی و اروپایی که در خصوص آمادگی‌ها درباره مذاکرات ایران و 1+5 گزارش می‌دادند، می‌گویند که مذاکره‌کنندگان ایران در حال مذاکره درباره یک جدول زمانی برای گفت‌وگوهای جدید هستند که احتمالاً‌این مذاکرات در استانبول برگزار خواهد شد.

به گفته آنها، نشست‌های مقدماتی اوایل هفته‌ آینده آغاز می‌شود، البته احتمال دارد که این گفت‌وگوها بعد از تعطیلات سال نو میلادی انجام گیرد.

مقامات آمریکایی می‌گویند که هدف این نشست، آزمودن تمایل ایران برای متوقف کردن فعالیت‌های خاص هسته‌ای بعنوان یک گام موقت یا همان اقدامات «اعتمادساز» و تمایل این کشور برای کاهش نگرانی‌های بین‌المللی از فعالیت‌های هسته‌ای است و در قبال این اقدامات ایران، کمک‌های فنی در زمینه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به ایران پیشنهاد می‌شود و ممنوعیت خرید قطعات هواپیما از ایران برداشته می‌شود.

این مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، ادامه دادند که اگر ایران با این اقدامات موقتی موافقت کنند، یک نقطه آغازی برای «چانه‌زنی بزرگ» در آینده به وجود می‌آید که می‌تواند محدودیت‌های دائمی برای فعالیت‌های هسته‌ای به وجود آید و در قبال آن از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران کاسته می‌شود.

این مقام آمریکایی می‌گوید که پیشنهاداتی که به ایران ارائه می‌شود در مقایسه با پیشنهادات گذشته به روز شده است و در پیشنهادات جدید در صورتیکه ایران در یافتن یک راه‌حل از خود اشتیاق نشان دهد، ایده‌هایی برای شیرین‌تر کردن بسته تشویقی به ایران، وجود دارد.

وی افزود: بسته جدید همان استخوانبندی را دارد اما تفاوت‌های اندکی در آن وجود دارد. می‌خواهیم ببینیم که ایران در جایگاهی برای رسیدن به یک توافق وجود دارد و یا آنکه ایران قابلیت توافق کردن را دارد یا خیر.

به گفته این مقام آمریکایی، تقاضای کلیدی در پیشنهادات گذشته و جدید بر لزوم تعلیق تولید اورانیوم با درصد غنای متوسط تأکید دارد و البته در پیشنهادات جدید به ایران اعمال فشار می‌شود تا فعالیت‌های غنی‌سازی در سایت «فردو» را متوقف کند.

از سوی دیگر «دنیس راس» از مشاوران ارشد سابق کاخ سفید مدعی شد که تحریم‌ها به شکل روز افزونی این موقعیت را برای ایران به وجود آورده که راهی برای برون رفت پیدا کند. وی همچنین معتقد است که ایران در حال آماده کردن شرایط مذاکره است اما لزوما این به معنی تصمیم گیری در خصوص یک معامله هسته‌ای نیست.

واشنگتن‌پست ادامه داد که ایران از زمان آخرین دور گفت‌وگوها در ژوئن سال جاری میلادی تاکنون، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه برنامه هسته‌ای داشته است.

«هرمن ناکارتس» رئیس دپارتمان پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با مقامات ایرانی به خبرنگاران در وین گفت که توافق نهایی در خصوص صدور مجوز به بازرسان آژانس برای بازدید از پارچین ماه آینده به امضا درمی‌آید.

وی تأکید کرد: ما نشست خوبی داشتیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۷
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
مازندران آمل کرمی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۴۲ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱
۵
۷۵
دولت مردان ایران می بایستی ازحق ما نگذرند چون دراین راه مابهترین افراد رافدا ی کشور مان کردیم شمارا به خون شهدا قسم نگذارید باکوچکترین اشتباه این شیاطینهای گرگ صفت به ریش ما بخندند .ایران ایرانی همیشه سربلند باد.مرگ برامریکاه انگلیس فرانسه آلمان اسرائیل
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۱۴ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱
۱
۶۰
عقب نشینی به هر گونه ای خیانت به ایران است
پاسخ
ایرانی
INDIA
۱۸:۲۵ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱
۹۴
۱
امیدواریم دولت ایران وضعیت نابهنجار مردم را درک کند.
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۲۷ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱
به به نخست وزير رژيم صهيونيستي هم اينجا نظر داده ...
نریمان کرمروان
AZERBAIJAN
۲۱:۵۹ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱
۴
۲۳
هر تصمیمی به غیر از خواسته ملت ایران که همانا داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای است ایرانی را قانع نخواهد کرد.
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۵۰ - ۲۵ آذر ۱۳۹۱
۶۰
۰
به اميد خداوند و توجهات ايشان آن طور كه اكثريت مردم انتظار دارندمسئولين امر در برگزاري جلسات با گروه 5+1 وضيعت اقتصادي عموم را لحاظ نمايند
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۵۲ - ۲۶ آذر ۱۳۹۱
۲
۵۰
(امیدواریم دولت ایران وضعیت نابهنجار مردم را درک کند.)إإإإإ
درخصوص هزینه هسته ای شدن مردم وضعیت ناهنجار ندارن وشما هم که جزء مردم نیستی پس به اراده ملی برمیگردیم که همانا بهره مندی کامل وبدون کم وکاست از انرژی هسته ای است خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها