کد خبر: ۱۲۳۷۴۰
زمان انتشار: ۱۸:۱۴     ۱۹ فروردين ۱۳۹۲

توضیح: این یادداشت را یکی از مخاطبین رویش نیوز به همراه عکس برای ما ارسال کرده است که در ادامه می آید.

میرزا قلی خان سنگ شناس: در دوران راهنمایی- زمان تحصیل ما البته- یک نبات کوچولو را در یک لیوان آب قند آویزان می کردیم و بعد از چند روز مشاهده می کردیم که بلور نبات بزرگ شده است. ما هم به خاطر این کشف علمی فریاد یافتم یافتم ارشمیدس سر می دادیم و با شعف زیاد به شاخه نبات خیره می شدیم.

اکنون اما به لطف کیفیت آب شهری می توان آزمایش دیگری انجام داد و از آن نیز لذت برد؛ آزمایشی کاملاً ساده برای تشکیل سنگ ریزه. خواهش می کنم این موضوع بین خودمان بماند چون ممکن است کارخانه های سنگ سازی از آن سوء استفاده کنند و یک شبه پولدار شوند البته بدک هم نیست چون اینطوری کوه ها و معادن شاید در امان بمانند. از بازار و تحولاتش بگذریم و به اصل موضوع بپردازیم: تولید سنگ توسط آب شهری!!

 

alt

و باز هم البته می دانیم نهادهای نظارتی پس از اطلاع از موضوع، همچون همیشه با سرعت عمل خود جلوی ادامه روند این مشکل در آب شرب را گرفته و ممکن است قیمت سنگی که کارخانه ها تولید می کنند به یکباره بالا رود و آب شرب اصفهان سالم شود.

برای این آزمایش فقط کافی است که هر چند هفته یکبار صافی سر شیر آشپزخانه خود را باز کرده و به داخل آن نگاه کنید، شگفت زده خواهید شد. مقدار فراونی سنگ ریزه داخل صافی سرشیر وجود خواهد داشت. البته این آزمایش را می توان با بستن جوراب (ترجیحا زنانه) بر سر شیر آشپزخانه به مدت دو الی سه هفته نیز تکرار و به همین نتیجه دست پیدا کرد.

البته لازم به ذکر است که مقدار سنگ ریزه تشکیل شده بسته به مناطق مختلف اصفهان می تواند متفاوت باشد.

نکته شایان ذکر دیگر اینکه، آمار بالای سنگ کلیه در اصفهان که اکثر متخصصین و کارشناسان به آن اذعان دارند، هیچ گونه ارتباطی به کیفیت آب شرب اصفهان ندارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها