کد خبر: ۱۲۳۷۷۲
زمان انتشار: ۰۸:۵۹     ۲۰ فروردين ۱۳۹۲
ساخت نخستین ماهواره مخابراتی ایران «ایران ست» برای پوشش5 شبکه صدا و سیما از امسال آغاز و تا پنج سال آینده تکمیل می شود و در مدار36هزار کیلومتری زمین قرار می گیرد.

رییس سازمان فضایی کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اعلام این خبر گفت: ساخت ماهواره «ایران ست» که قبل از این «قائم» نام داشت از 3 سال گذشته در هیئت دولت تصویب شده بود که با تجدیدنظر در طراحی و ساخت آن این ماهواره از4 ترانس پوندر (محموله فضایی) به دو ترانس پوندر تغییر می یابد.

دکتر حمید فاضلی گفت: در طراحی قبلی وزن این ماهواره بیش از1700 کیلوگرم بود که به نیروی پیش رانش چند صد تنی نیاز داشت.

وی افزود: قبل از این قرار بود این ماهواره در مدت10سال ساخته شود که با این تغییرات در یک مدت زمان پنج ساله ساخته خواهد شد.

دکتر فاضلی گفت: وزن هر ترانس پوندر هم اکنون در طراحی جدید50 کیلوگرم است.

وی افزود: این ماهواره شامل ماهواره های «ایران ست» یک با وزن70کیلوگرم است که  تا دو سال آینده ساخته می شود و با ماهواره بر «سیمرغ» به ارتفاع250 کیلومتری زمین فرستاده می شود.

رییس سازمان فضایی گفت: سپس از آنجا با استفاده از پیشران مداری این ماهواره به ارتفاع 7 تا10هزار کیلومتری زمین فرستاده می شود.

وی افزود: سوخت انواع ماهواره مایع است و با موتور پیشرانگر به جلو رانده می شود.

فاضلی گفت: دانش فنی این ماهواره در حال توسعه است که با لینکی مخابراتی در هر24 ساعت دو ساعت داده های خام را از عمق فضا به زمین ارسال می کند.

رییس سازمان فضایی افزود: «ایران ست2» که یک سال و نیم بعد از «ایران ست 1» ساخته و در سال96آماده پرتاب می شود که این ماهواره با ماهواره بر بزرگ «سریر» از پایگاه فضایی ملی ایران در جنوب شرق کشور نزدیک به منطقه استوا به فضا پرتاب می شود.

وی گفت: قدرت پیشرانش «ایران ست 2» بسیار بیشتر از «ایران ست یک» است و تا ارتفاع 36 هزار کیلومتری زمین نخستین محموله مخابراتی را انتقال می دهد.

دکتر فاضلی افزود: این ماهواره بسیاری از فناوری های مورد نیاز مربوط به ماهواره مخابراتی را برای ما مهیا می سازد.

وی گفت: «ایران ست 3» سال97 نهایی و آن هم با ماهواره بر «سریر» از طریق انتقال به مدار میانی و مدار پارکینگ و سپس مدار 36 هزار کیلومتری فرستاده می شود.

فاضلی افزود: ماهواره ایران ست پنج شبکه تلویزیونی صدا و سیما را تحت پوشش قرار می دهد.

وی گفت: هزینه طراحی و ساخت ماهواره70 میلیون دلار، پرتاب گر 30 میلیون دلار و بلوک انتقالی آن40میلیون دلار می شود.

فاضلی در ادامه به تکمیل ایستگاه فضایی امام خمینی (ره) در منطقه عمومی سمنان اشاره و اضافه کرد: امسال این پایگاه فضایی آماده بهره برداری می شود.

وی همچنین گفت: عملیات اجرایی ایستگاه ملی فضایی در جنوب شرق کشور در منطقه چابهار نزدیک به خط استوا برای کاهش هزینه های پرتاب و بهره برداری از ماهواره ها آغاز خواهد شد.

رییس سازمان فضایی کشور دستاورد ورود ایران به عرصه فناوری های فضایی را غرور ملی، اقتدار، بازدارندگی، حفظ و نگهداری از سرمایه های انسانی و توسعه دانش دانست.

وی افزود: هم اکنون بسیاری از دانشمندان ایرانی خارج از کشور با مراکز فضایی ایران در ارتباط هستند و همکاری در طرح های فضایی کشور را خواستار هستند.

دکتر فاضلی گفت: دستاوردهای فضایی ایران مورد تأیید همه سرآمدان فضایی جهان حتی ناسا قرار گرفته است و همه به این موضوع اقرار کرده اند.

وی افزود: امسال ماهواره های فجر، ناهید، طلوع، ظفر در نوبت پرتاب قرار گرفته اند.

فاضلی در خصوص سرنوشت ماهواره مخابراتی مصباح که هشت سال گذشته با کمک ایتالیایی ها ساخته شده بود نیز گفت: این ماهواره هم اکنون در دست ایتالیایی هاست و فشارهای سیاسی مانع پرتاب آن شده است.

وی افزود: اما ماهواره ای شبیه آن در داخل ساخته ایم و با فناوری پیشرفته تر آماده پرتاب است.

دکتر فاضلی همچنین به مراحل طراحی و ساخت ماهواره بر بزرگ سیمرغ در صنایع هوافضای وزارت دفاع اشاره کرد و گفت: این ماهواره بر ما را در پرتاب ماهواره هایی با وزن بیشتر و ارتفاع بالاتر کمک می کند که امسال ساخته خواهد شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها