کد خبر: ۱۳۶۴۷۸
زمان انتشار: ۱۲:۱۱     ۰۶ خرداد ۱۳۹۲
حسین امیرعبداللّهیان:
معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: در صورتی که مرزها برای جلوگیری از ورود سلاح و تروریست به سوریه مسدود نشود، محور جدیدی علیه رژیم صهیونیستی از جولان گشوده خواهد شد.

به‌گزارش 598 به نقل از حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، "حسین امیرعبداللهیان" یک‌شنبه‌شب در گفت‌وگو با برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم با اشاره به اینکه وضعیت سوریه اکنون وارد فاز جدیدی شده است، گفت: طی حدود دو سال و چهار ماه مراحل مختلفی در تحولات این کشور پشت سر گذاشته شده که در مرحله اول شبیه رویدادهای کشورهای عربی بود با این تفاوت که به‌سرعت طرفهای خارجی سوریه را وارد درگیری نظامی و فاز عملیات  مسلحانه کردند.

وی افزود : این وضعیت نه به مردم سوریه وقت دنبال کردن مطالبات را داد و نه به رئیس جمهوری فرصت داد که اصلاحات را به‌صورت گسترده در این کشور اجرا کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه از مرحله دوم تحولات سوریه می‌توان به‌عنوان جنگ تروریستی تمام‌عیار یاد کرد که تا حدود دو ماه گذشته این کشور درگیر آن بود، ادامه داد: در مرحله فعلی حکومت و مردم تصمیم گرفتند به مبارزه جدی با گروه‌های تروریستی، گروه‌های تکفیری، جبهة النصرة و  جریان‌های  افراطی روی آورند که تمامی زیرساخت‌های کشور و مردم اعم از حکومت، معارضه  معتقد به راهکار سیاسی و اقشار مختلف را هدف قرار دادند.

وی با تأکید بر اینکه این مرحله نقشی بسیار تعیین کننده خواهد داشت، تصریح کرد: بیش از دو سال و دو ماه مقاومت، سوریه را از توان و انسجام کافی برخوردار کرد تا بتواند در این جنگ تروریستی تمام‌عیار موفقیت‌هایی را برای مردم رقم بزند.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: اوج این موفقیت‌ها را در بازگشت آرامش به دمشق شاهد هستیم، اکنون در پایتخت سوریه مسئله جدی و ناامنی جدی وجود ندارد و تنزل در عملیات انفجاری از خودرو به دوچرخه در این شهر نشان‌دهنده تقویت و استحکام حلقه امنیتی از سوی مردم و حکومت است.

امیر عبداللهیان همچنین به موفقیت‌های ارتش سوریه در حلب، رقه، القصیر و حملات شدید به محلهای تجمع و تمرکز گروه‌های تروریستی در این مناطق اشاره کرد و گفت: براساس اخباری که از مقام‌های ذی‌ربط در سوریه دریافت کرده‌ایم، نبرد در القصیر به‌زودی به‌نفع مردم و دولت و با پیروزی به پایان خواهد رسید.

معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت‌وگو درباره موضوع‌های مطرح‌شده از سوی سیدحسن نصر‌الله دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره سوریه گفت: در ارتباط با تحولات سوریه و مباحثی که دبیرکل محترم حزب‌الله بیان کردند چند نکته وجود دارد، اولاً به‌شکل عام برای محور مقاومت و جهان اسلام ؛ سوریه به‌عنوان یک عضو فعال و مهم در جبهه مقاومت حائز اهمیت است.

وی افزود: به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران از مردم، حکومت سوریه و معارضان معتقد به راهکار سیاسی حمایت جدی به‌عمل آورده و این حمایت‌ها ادامه خواهد داشت و هیچ تغییری در مواضع تهران در حمایت از سوریه روی نداده و نخواهد داد، لذا حزب‌الله همچنان برنامه‌های راهبردی و استراتژیک را دنبال می‌کند.

امیرعبداللهیان اظهار کرد: محور دیگر کار به حفاظت از اماکن مقدس و متبرکه در سوریه مانند حرم حضرت زینب سلام الله علیها، حرم حضرت رقیه سلام الله علیها و به مراکزی که برای مسلمانان و به‌طور خاص برای شیعه حائز اهمیت است، بازمی‌گردد؛  لذا حتماً در راستای حمایت از این قبیل مراکز، حساسیت و ملاحظات خاص خود را داریم.

وی گفت: نمی‌توان تصور کرد که به‌عنوان نمونه در کشوری مانند بحرین نیروهای یک کشور خارجی با دهها و صدها قبضه تانک و توپ و نیروی مسلح وارد این کشور بشوند و از این اقدام به‌عنوان حفاظت از تأسیسات عمومی در بحرین یاد کنند؛ اما عتبات عالیات و اماکن متبرکه در سوریه مورد هدف تروریست‌ها قرار گیرد و جهان تشیع به آن بی‌تفاوت باشد؛ لذا حتماً تدابیری در حمایت و صیانت از این مراکز در سطح جهان اسلام و جهان تشیع اتخاذ خواهد شد.

معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه نکته سوم به امنیت لبنان و مسئله مقاومت علیه رژیم صهیونیستی، مرتبط است، ادامه داد: به‌زودی تصاویر و مستنداتی منتشر خواهد شد که ثابت می‌کند به‌لحاظ برنامه‌ریزی عملیاتی بخش عمده‌ای از آنچه گروه‌های تروریستی و حتی جبهة النصرة در القصیر، ریف دمشق و حلب انجام می‌دهند، با طراحی اتاق‌های فرماندهی رژیم صهیونیستی در تل‌آویو صورت گرفته و الگوها و مدلهایی که رژیم اشغالگر قدس در طول شش دهه تشکیل رژیم نامشروع در بخشی از سرزمین فلسطین به‌عمل آوردند همه تجارب خود را به داخل سوریه منتقل کردند.

وی تأکید کرد: اگر تلاش‌های سیاسی و بین المللی که از ماه گذشته درباره منطقه جولان صورت گرفته به نتیجه نرسد و مرزهای همسایگان برای جلوگیری از ورود سلاح و نیروهای شورشی مسدود و کنترل نشود، بدون تردید محور جدیدی علیه رژیم صهیونیستی از جولان فعالانه گشوده خواهد شد.

ترس اسرائیل پس از حمله به سوریه

امیرعبداللهیان دلیل برگزاری رزمایش اخیر رژیم صهیونیستی را برطرف کردن نگرانی‌ها پس از حمله به سوریه ارزیابی کرد و گفت: حمله رژیم صهیونیستی به اهدافی در خاک سوریه در محدوده زمانی بسیار کوتاهی انجام شد، پس از آن سوریه رسماً اعلام کرد که پاسخ مقتضی به اسرائیل را خواهد داد؛ این موضوع باعث نگرانی مقامات رژیم صهیونیستی شده است، لذا برگزاری این مانورها منبعث از اوج ترس و نگرانی رژیم صهیونیستی از آینده است.

وی افزود: سوریه در مرحله‌ای است که هیچ‌یک از کشورها خواه به‌شکل فردی یا در قالب ناتو نمی‌توانند سوریه را وارد مرحله جدیدی از جنگ کنند، بلکه آنچه در سوریه رقم می‌خورد، به‌عکس است و سوریه این روزها بسیاری طرفها را به مبارزه می‌طلبد چون از انسجام لازم برخوردار است، ارتش سوریه با اقتدار از تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت کشور دفاع می‌کند، تا از تجزیه کشور جلوگیری نماید.

حضور نظامی ایران و حزب‌الله در سوریه فرافکنی و دروغ است

معاون وزیر خارجه ادامه داد: سوریه نیازمند کمک ایران یا هیچ کشور دیگری نیست، ادعای برخی رسانه‌ها درباره حضور نیروهای ایران و حزب‌الله در سوریه دروغ و فرافکنی است، چون ادعا می‌کنند سوریه ضعیف است و ارتش قدرت مبارزه را از دست داده است در حالی که آنچه در سوریه شاهدیم نشانه انسجام حکومت، ارتش و قوای مردمی است؛ لذا سوریه تاکنون نه درخواستی از ما برای کمک نظامی کرده و نه ما کمک نظامی به سوریه ارائه داده‌ایم. معتقدیم سوریه بیش از کمکهای ایران در زمینه حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی نیازمند کمک دیگری نبوده و نیست.

نشست سوریه در تهران؛ راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای

امیرعبداللهیان درباره کنفرانس سوریه در تهران گفت: رایزنی‌هایی با طرفهای منطقه‌ای داشته‌ایم که آخرین آن سفر آقای صالحی وزیر خارجه به اردن، سوریه و عربستان بود؛ در رایزنی مستمر با برخی کشورهای اروپایی و منطقه‌ای به این جمع‌بندی رسیدیم که تمام طرفها در سوریه دنبال راهکار سیاسی هستند. لذا تصمیم گرفته شد نشست بین المللی سوریه در تهران با شعار راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای برگزار شود.

راه‌حل سیاسی تأکید به استراتژی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات در سوریه، بحرین، یمن و نقاط دیگر منطقه است چون معتقد به گفت‌وگوی ملی در تمام این کشورها، توقف خشونت، عدم‌مداخله خارجی و توافق سیاسی هستیم.

ثبات منطقه‌ای به این دلیل مطرح شد که کشورهای همسایه سوریه، ظرفیت تحمل سرایت ناامنی را به خود ندارند، لذا شاهدیم در اردن، ترکیه و عراق تعداد زیادی از آوارگان سوری حضور دارند و حضور آنها بحران‌های مختلف امنیتی و اجتماعی برای این کشورها ایجاد کرده است.

ترکیه ظرفیت میزبانی آوارگان اردنی را ندارد

معاون وزیر خارجه ایران ادامه داد: سیصد تا پانصد هزار آواره سوری تمام کشور اردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، حتی کشور دوست و همسایه ما ترکیه نیز به‌رغم آنکه از ابتدا به‌طور داوطلبانه مرزهایش را باز کرد و برخی طرفها را در سوریه تشویق به ورود به خاک خود کرد و برخی تلاش داشتند از آن به‌عنوان ابزاری برای ناامن جلوه دادن اوضاع سوریه سوءاستفاده کنند، اخیراً اعلام کرده است که مرز خود را با سوریه تا یک ماه آینده به‌طور کامل می‌بندد، همچنین اخباری درباره احداث دیواری به‌ارتفاع دو و نیم متر در برخی مناطق مرزی ترکیه با سوریه به گوش می‌رسد، لذا دوستان ما در ترکیه به‌عنوان یک کشور با ظرفیت و توانمندی بالا، در حوزه های امنیتی و اداره امور آوارگان و رفت و آمد تروریست‌ها و گروه‌های افراطی دچار مشکلاتی شده است.

حضور 40 کشور در نشست سوریه در تهران

معاون وزیر خارجه گفت: همایش تهران برای کمک به حل بحران سوریه روز چهارشنبه برگزار می‌شود، احتمالاً بیش از 40 کشور در آن شرکت می‌کنند و نماینده کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل متحد پیام وی را در این اجلاس ابلاغ می‌کند؛ امیدواریم این نشست به یافتن راهکار سیاسی مناسب در قبال سوریه کمک کند و نشست ژنو2 که پس از آن برگزار می‌شود، زمینه مناسبی فراهم کند که مورد انتظار و توقع مردم سوریه باشد.

وی ادامه داد: آنچه ما در تهران و طرفهای بین المللی در ژنو2 انجام خواهند داد باید به‌گونه‌ای باشد که فرصتی فراهم کنیم تا مردم سوریه درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند، در تهران کسی به‌جای مردم سوریه تصمیم نمی‌گیرد و در ژنو نیز کسی در جایگاه تصمیم‌گیری به‌جای این مردم نیست، باید بستر را فراهم کنیم تا خشونت متوقف شود و کمک کنیم به برگزاری انتخابات با نظارت بین المللی و مردم سوریه حرف نهایی را درباره سرنوشت کشورشان بزنند.

اختلاف دیدگاه ایران و روسیه با آمریکا و هم‌پیمانانش

حسین امیرعبداللهیان درباره کنفرانس ژنو گفت: هنوز مقدمات کنفرانس به‌خوبی فراهم نشده است، البته در سطحی از مقامات روسیه و آمریکا توافق درباره موضوع حاصل شده است اما آمریکا و هم‌پیمانانش که در ژنو1 خواستار برکناری اسد بودند در ژنو2 تلاش می‌کنند اسد از قدرت کناره‌گیری کند اما ایران و روسیه معتقدند بر اساس ژنو1 باید در ژنو2 به توافقی برسیم که بر مبنای آن خشونت متوقف و آرامش در سوریه برقرار شود. سپس تشکیل دولت انتقالی یا هر راهکار سیاسی که باید مورد تأیید مردم سوریه قرار بگیرد، انجام می‌شود.

باید زمینه حضور نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان فراهم شود. نمایندگان دولت سوریه مشخص هستند مانند وزیر خارجه یا کمیسیون گفت‌وگوی ملی که اعضایش عمدتاً از معارضین هستند، مانند معاون نخست وزیر و وزیر آشتی ملی که حتی یا خود در زندان بودند یا بستگانشان، اما معارضین دچار اختلاف هستند چون آمریکا تلاش دارد گروه‌های سکولار و لائیک را شناسایی کند و چهره‌های فاقد ریشه را در سوریه به‌عنوان رهبران معارضین مطرح کند، کشورهای منطقه نیز برخی تلاش می‌کنند چهره‌های متمایل به خود را مطرح نمایند.

ایران از خواست مردم سوریه حمایت می‌کند

وی افزود: ایران معتقد است باید نمایندگان واقعی حکومت و مخالفین معتقد به راهکار سیاسی فرصت حضور در ژنو را داشته باشند، درباره دعوت از کشورها نیز هنوز میان آمریکا و روسیه و نماینده سازمان ملل متحد گفت‌وگو در جریان است، البته قبل از آن از ما نظرخواهی کردند به‌ویژه درباره اینکه اگر از ایران دعوت شود آیا شرکت می‌کند و پاسخ ما این است که ایران از هر راهکار سیاسی، منطقی و مبتنی بر خواست مردم سوریه حمایت می‌کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها