کد خبر: ۳۷۵۰۶۶
زمان انتشار: ۱۱:۲۵     ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵
معاون وزیر خارجه کشورمان از سفر قریب الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران خبر داد و افق همکاری‌های ایران و ژاپن را روشن خواند.
به گزارش پایگاه 598، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در سمینار ایران و ژاپن با موضوع «زنان، صلح و توسعه پایدار» که صبح امروز (دوشنبه) در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در حال برگزاری است، با خیر مقدم به مهمانان و تشکر از برگزار کنندگان این سیمنار اظهار داشت: خوشحال هستم از اینکه روابط دو اندیشکده دفتر مطالعات و ساساکاوا به سطحی رسیده که چنین همایشی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به نقش اساتید خانم ایران شناس در این زمینه و با نام بردن از کسانی که آثار ادبیات فارسی را به زبان ژاپنی ترجمه کرده‌اند، افزود: روابط ایران و ژاپن بیش از هزار سال قدمت دارد و قرابت‌های فرهنگی بین ایران و ژاپن بسیار زیاد است و فرهنگ شرقی ویژگی‌های مشترک زیادی را بین دو کشور ایجاد کرده از جمله نوع دوستی و صلح طلبی.

معاون وزیر خارجه کشورمان از سفر قریب الوقوع شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به ایران خبر داد و گفت: روابط دو کشور فراتر از روابط تجاری و مبادلات در زمینه نفت انرژی و تکنولوژی‌های نوین و صنعت خودرو است.

عراقچی در ادامه سخنانش با اشاره به حضور «آکیه آبه» همسر نخست‌وزیر ژاپن در این نشست، عنوان کرد: حضور همسر آقای آبه در این جمع نشان دهنده آینده‌ای روشن در روابط دو کشور است.

عراقچی ادامه داد: دو ملت ایران و ژاپن فرصت‌های خوبی برای همکاری دارند و تجربیات دو کشور در خصوص جنگ و اینکه هر دو کشور قربانی سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی هستند، باعث شده تجربیات زیادی در خصوص مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی داشته باشند.

معاون وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت که افق همکاری در زمینه کودکان و زنان بسیار روشن است.

وی اضافه کرد: در آستانه برنامه‌ریزی و تلاش جامعه بین‌الملل برای نیل به قطعنامه توسعه پایدار، متاسفانه زنان در کشورهای خاورمیانه شاهد جنگ و آوارگی هستند.

عراقچی توسعه جهانی را منوط به صلح پایدار دانست و گفت: جنگ فرصتی برای توسعه پایدار نمی‌گذارد.

وی عنوان کرد: وزارت خارجه ایران آماده همکاری با همه کشورها به خصوص ژاپن در این زمینه است.

این سمینار یک روزه از سوی معاونت امور زنان ریاست جمهوری با همکاری بنیاد ساساکاوا ژاپن و دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی  وزارت خارجه در این محل در حال برگزاری است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها