کد خبر: ۳۷۶۳۱۳
زمان انتشار: ۱۲:۵۷     ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵
پشیمانی مدل پرسروصدا در حضور دادستان؛
دو زن، مهم‌ترین چهره‌های نشست مشترک صبح دیروز دادستان تهران با قضات دادسرای جرائم رایانه‌ای بودند. آقای عباس جعفری دولت‌آبادی علاوه بر جزییات جدید درباره پرونده انتشار عکس‌های بی‌حجاب منتسب به خانم مینو خالقی، یک خانم دیگر را هم به این نشست دعوت کرده بود؛ زنی که می‌گوید دوست ندارد دیگر هیچ عکسی بدون حجاب از او در فضای مجازی باشد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از روزنامه صبح نو، دو زن، مهم‌ترین چهره‌های نشست مشترک صبح دیروز دادستان تهران با قضات دادسرای جرائم رایانه‌ای بودند. آقای عباس جعفری دولت‌آبادی علاوه بر جزییات جدید درباره پرونده انتشار عکس‌های بی‌حجاب منتسب به خانم مینو خالقی، یک خانم دیگر را هم به این نشست دعوت کرده بود؛ زنی که می‌گوید دوست ندارد دیگر هیچ عکسی بدون حجاب از او در فضای مجازی باشد.
 
خانم الهام زن جوانی که به‌عنوان پوزر عروس و مدل عروسی، به برنامه «ماه‌عسل» تلویزیون رفته بود و پس از آن، حاشیه‌های فراوانی درباره او به وجود آمد، این بار روبه‌روی دادستان تهران نشست تا از پشت پرده فعالیت‌های زیرزمینی مزون‌ها، عکاسان و فعالان مدلینگ در ایران بگوید. او با بیان اینکه داوطلبانه و از روی عشق به خانواده و وطن به این جلسه آمده است، گفت: «آمدم تا تجربیات خودم را به دیگران انتقال دهم تا دیگران دچار اشتباهی نشوند که من شدم.»
 
او گفت که علاقه به شهرت و دیده شدن در کنار درآمد بالای مدلینگ، انگیزه اصلی ورودش به این کار بود. الهام، این را هم گفت که متوسط درآمد مدل‌ها در ایران، حدود 10 میلیون تومان است؛ رقمی که هرکسی را وسوسه می‌کند تا در کنار دیده شدن به حوزه مدلینگ وارد شود.
 
الهام درباره چرایی اقبال به مدلینگ بین بعضی دختران جوان هم گفت: «فکر می‌کنم همه انسان‌ها عاشق زیبایی و شهرت‌اند و دوست دارند دیده شوند؛ اما مهم این است که به چه قیمت می‌خواهند دیده شوند و در مقابل دیده شدن، چه چیزهایی را از دست می‌دهند؟»
 
این مدل جنجالی درباره چگونگی ورودش به حوزه مدلینگ هم گفت: «نخستین بار به ‌وسیله یکی از خانم‌ها که گریمور من بود، وارد این کار شدم و سپس به‌وسیله عکاسان و گریمورهای دیگر از من دعوت شد. در واقع در بحث مدلینگ، عکاسی و مزون‌ها، آشنایی افراد با هم از طریق خودشان است. آنها از طریق خود مدل‌ها، عکاسان و گریمورها یکدیگر را می‌شناسند و کم‌کم عکس یک مدل که 500 هزار تومان از یک گریمور می‌گیرد، ممکن است 200 میلیون برای آن گریمور درآمدزایی داشته باشد.»
 
او که یکی از خبرگزاری‌ها از صفت «داوطلب پشیمان‌شده مدلینگ» برای معرفی‌اش استفاده کرده است، درباره سفرهای خارجی کاری‌اش هم این‌طور توضیح داد: «چندین بار برای سالن‌های خارجی، مدل بودم. سفرهای خارجی درآمد زیادی نداشت؛ اما به ‌این ‌علت که تمام هزینه‌های سفر به عهده خودشان بود و باعث شهرت در عرصه کاری می‌شد، به این سفرها می‌رفتیم. در واقع، هر قدر چهره شما در شبکه‌های مجازی و صفحه‌های اینستاگرام بیشتر دیده شود و لایک بخورد، موفقیت و درآمد شما هم بیشتر خواهد شد.» او، پرسش دادستان تهران درباره توصیه‌اش به دختران و زنان جوان ایرانی را هم این‌طور پاسخ داد: «بسیاری از این خانم‌ها در صفحه شخصی من می‌آیند و مطرح می‌کنند که دوست دارند مدل شوند، شاید عکس برای آنان جذاب باشد اما باید به تبعات آنها فکر کنند. آرزوی تمام دختران این است که به خانه بخت بروند و خوشبخت شوند اما باید دید آیا فردی که مدل است می‌تواند انتخاب مردی باشد که دوستش دارد؟ 90 درصد پاسخ منفی است.»
 
صفحه‌های غیراخلاقی اینستاگرام در دام افتادند
 
پروژه «عنکبوت 2» برای اینستاگرام دیروز به داغ‌ترین سوژه فضای مجازی تبدیل شد. وقتی اشاره صبح دادستان تهران به دستگیری متخلفان فضای مجازی در حوزه مدلینگ و مزون‌ها با اطلاعیه عصر مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته همراه شد، از موفقیت‌آمیز بودن پروژه در برخورد با برهم‌زنندگان امنیت اخلاقی فضای مجازی خبر داد. آقای عباس جعفری دولت‌آبادی صبح دیروز در حاشیه نشست با قضات دادسرای جرائم رایانه‌ای از اجرای پروژه‌های «عنکبوت 1 و 2» سخن گفت و اضافه کرد: «حدود 50 آرایشگاه،‌ 50 مزون و 50 آتلیه عکاسی تحت شاخه اطلاعاتی و قضایی درآمدند و دستگیری‌هایی انجام و صفحات زیادی بسته شدند.»
 
اما صدور اطلاعیه رسمی مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که خبرهای ویژه و جدید دیگری از برخورد با تخلفات فضای مجازی در راه است. این اطلاعیه، خبر از موفقیت پروژه‌ای داد که طی آن، فضای مجازی و به‌ویژه شبکه اجتماعی «اینستاگرام» را برای خانواده‌های ایرانی، امن‌تر از همیشه کرده است: «پس از حدود دو سال کار مستمر و فشرده اطلاعاتی و در پی وصول تعداد فراوانی شکایت و گزارش از جانب خانواده‌های گوناگون از شهرهای ایران مبنی بر ضرورت پالایش اخلاقی سرویس‌های پرکاربرد ارتباطی و اجتماعی خارجی به‌ویژه اینستاگرام، پروژه عنکبوت 2 را در این محیط با موفقیت به پایان برده و گام بلندی در جهت بهبود نسبی فضای این نرم‌افزار برای خانواده‌های ایرانی برداشته است.» این اطلاعیه، اجرای پروژه عنکبوت 2 را دارای این چهار هدف اصلی برشمرده است؛ «حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی، دفاع از هویت ملی و اسلامی، پالایش و سالم‌سازی محتوای ناسالم برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌های ایرانی و بالاخره زمینه‌سازی برای استفاده از فرصت‌های اینترنت.»
 
اطلاعیه پروژه عنکبوت 2، اجرای این طرح را در چهار فاز دانسته است و از خانواده‌های ایرانی هم خواسته است گزارش‌ها و اطلاعات خود را دراین‌باره به سایت «گرداب» ارسال کنند.
 
نکات قابل‌توجه اطلاعیه پروژه عنکبوت 2
 
مهم‌ترین نتیجه به‌دست‌آمده از پژوهش‌های اولیه این پروژه، «هدف‌گذاری تغییر سبک زندگی ایرانی- اسلامی» از سوی حامیان و گردانندگان پنهان اینستاگرام و نشانه آن در اشغال 20 درصدی فضای این شبکه با موضوع‌های مدلینگ و ابتذال حرفه‌ای عنوان‌شده است.
 
جمع‌آوری بانک اطلاعاتی دقیق بیش از 300 صفحه شاخص در اینستاگرام نشان می‌دهد اغلب اقدامات فعالان این حوزه کاملاً هوشمند و دارای ساختار شبکه‌ای بوده است.
 
در مجموع 170 نفر از مدیران و اداره‌کنندگان صفحات اینستاگرامی مدلینگ (شامل 58 مدل، 51 مدیر مزون و طراح لباس، 59 عکاس و آرایشگر و 2 موسسه فعال در عرصه مد) شناسایی شدند و شبکه ارتباطی آنها کشف شد.
 
برای 29 تن از مدیران شناسایی‌شده اصلی و مرتبطان آنها پرونده قضایی تشکیل شد که منجر به بازداشت هشت نفر و احضار بقیه افراد شده و اماکن مرتبط با جرائم ایشان نیز با حکم قضایی پلمب شدند.
 
این گزارش به حضور و رفت‌وآمد قابل‌توجه برخی عناصر در کشورهای همسایه و غربی اشاره‌کرده و از انجام عملیات برون‌مرزی چندمرحله‌ای برای اشراف و برخورد قاطع با این شبکه خبر داده است.
 
سرپل‌های خارجی و مدیریت جریان داخلی این پروژه شناسایی‌ شده و مجموعه تفصیلی از ارتباطات بین‌المللی فعالان داخلی مدلینگ با مؤسسه‌های فعال و سازمان‌های مردم‌نهاد با پوشش فرهنگی در سطح بین‌المللی به ‌دست‌ آمده است.
 
برخوردها با افراد و جریان‌های ضدفرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام‌رسان‌های تلفن همراه به‌ویژه تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد. هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست‌اندرکاران تولید محتوا و شبکه‌های تبلیغاتی مرتبط با ایشان وجود ندارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها