کد خبر: ۳۹۲۱۴۶
زمان انتشار: ۱۰:۵۸     ۱۵ شهريور ۱۳۹۵
دبیر انجمن صنایع لبنی اعلام کرد:
دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی معتقد است که هیچ مافیایی در صادرات لبنیات وجود ندارد و برخورد سازمان در زمینه قیمت‌گذاری کیلویی کمر بخش خصوصی را خم کرده است اما هیچ گرانفروشی در صنایع لبنی رخ نداده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، رضا باکری در نشست خبری انجمن صنفی صنایع لبنی اظهار کرد: مدت‌هاست که برخورد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکننندگان در زمینه قیمت گذاری نامناسب بوده چرا که هیچ تفاوتی بین شیری که از یک گاوداری صنعتی تا یک گاوداری سنتی وارد کارخانه می شود، قائل نیست و مسئولان دولتی با نحوه سیاست گذاری در تعیین قیمت کار را به جایی کشانده‌اند که کمر بخش خصوصی را خم کرده‌اند و در حال حاضر نیز گناه را به گردن بخش خصوصی می‌اندازند.

وی افزود: نحوه قیمت گذاری در زمینه لبنیات و دیگر کالاها مربوط به دهه ۶۰ است و اگر این روزها صحبت از گران فروشی می‌شود و اجحافی به مصرف کننده صورت می گیرد، مسئولش سازمان های قیمت گذار بوده‌اند نه صنایعی که حاشیه سودشان به جای ۱۴ درصد در کمترین میزان ممکن یعنی ۱.۵ درصد است در این میان نیز به دلیل روش‌های اشتباه و قیمت گذاری دهه شصتی بخش خصوصی را تحت فشار قرار گرفته است.

به گفته باکری، قانون عرضه و تقاضا هنوز توسط این سازمان نظارتی پذیرفته نشده است و به خاطر اعمال قیمت در این کار، در حق مصرف کنندگان اجحاف می‌کند.

مافیایی در صادرات لبنیات وجود ندارد

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی در پاسخ به سوالی در خصوص وجود مافیای صادرات لبنیات گفت: مافیایی برای صادرات لبنیات به روسیه وجود ندارد اما از آنجا که شرکت‌های روسی شرایط خاصی برای واردات این محصول دارند، هر کارخانه‌ای امکان صدور محصول خود به این کشور را ندارد اما برخی از صنایع لبنی نمی‌توانند این امکانات را برای روسها فراهم کنند.

قیمت‌گذاری نامناسب عامل تعطیلی صنایع لبنی و توسعه لبنیاتی‌های سنتی

محمدرضا گنجی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی در این باره اظهار کرد:   ۱۵ شرکت محصولات لبنی خود را به کشورهای مختلف صادر می‌کنند و در این بین چند شرکت واسط نیز مسئولیت صادرات شیرخشک تولیدی کشور را برعهده دارند.

وی افزود: در این میان برخی افراد به صورت موردی اقدام به صادرات لبنیات می‌کنند که مشاهده شده است که عمدتا کالاهای نامرغوب صادر می کنند و مطمئنا این‌ افراد پایداری در تجارت خود نخواهند دید چرا که صادرات لبنیات تنها با ایجاد برندهای معتبر امکانپذیر است.
گنجی ادامه داد: بسیاری از کارخانه‌های لبنی در کشور نعطیل شده‌اند یا اینکه با درصد کمی از ظرفیت واقعی خود تولید می‌کنند که این وضعیت ناشی از رفتار دولت و سازمان حمایت با کارخانه‌های لبنی است و این در حالی است که هر روز به تعداد واحدهای سنتی لبنی، ماست‌بندی‌ها و تولید پنیر پیتزای زیرپله‌ای و خیابانی اضافه می‌شود و برخی صنایع تصور می‌کنند که اگر واحد صنعتی خود را تعطیل کنند و به جمع لبنیاتی‌های سنتی کنار خیابان اضافه شوند به نفع‌شان است چرا که آن‌ها هیچ نظارتی روی‌شان صورت نمی‌گیرد و هر محصولی را با هر افزودنی و هر قیمتی که بخواهند می‌توانند عرضه کنند.

کاهش مصرف ۴۲ درصدی شیر و لبنیات

در ادامه این نشست خبری حسین چمنی کارشناس حوزه صنایع لبنی نیز اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران سالانه ۴۰۰ میلیون دلار فرآورده‌های لبنی به کشور وارد می‌شد اما هم اکنون در وضعیتی قرار داریم که سالانه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار انواع محصولات لبنی ایرانی به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

وی افزود: مصرف شیر در کشور به کمتر از ۸۰ کیلوگرم رسیده که نسبت به پیش از اجرای مرحله نخست اجرای هدفمندی یارانه‌ها ۴۲ درصد کاهش داشته است.
دبیر نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع لبنی اضافه کرد: صنایع لبنی ایران رتبه نخست را در صادرات صنایع غذایی به خود اختصاص داده است اما این امر ما را خشنود نمی‌کند چرا که در زمینه مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در کشور کوتاهی کرده‌ایم.

چمنی همچنین در پایان اعلام کرد که نخستین نمایشگاه بین‌المللی لبنیات و صنایع لبنی وابسته به آن از ۲۱ تا ۲۶ شهریورماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران با محوریت صادرات برگزار می‌شود و ۳۰ شرکت صنایع لبنی در آن حضور پیدا خواهند کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۵
۱
۰
خوبه که کاهش داشته در غیر اینصورت مشکل میشد و نمی توانستند شیر همه را تامین کنند مگه نه !!
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها