کد خبر: ۳۹۳۳۳۲
زمان انتشار: ۱۰:۰۹     ۲۴ شهريور ۱۳۹۵
در حالی که مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ را یک درصد اعلام کرده بود رئیس مرکز آمار ایران گفت: بر اساس استانداردهای بین المللی و با تعدیل نهایی، رشد اقتصادی سال گذشته ۰.۹ درصد بوده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، امیدعلی پارسا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت بر اساس برآوردهای مقدماتی نرخ رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال 4.4 درصد بوده است و بر اساس استانداردهای بین المللی و با تعدیل نهایی، رشد اقتصادی سال گذشته 0،9 درصد بود.

وی گفت: درباره تعاریف و مفاهیم‌ آماری، چگونگی محاسبه و فرآیند تولید اطلاعات برای یکسان شدن آمار کشور باید همه دستگاه های به اجماع برسند.

پارسا با بیان اینکه میزان تورم اکنون 8،9 درصد است افزود: برای محاسبه تورم 230 هزار داده از 58 هزار مغازه در سراسر کشور برای 451 قلم کالای سبد خانوار جمع آوری می شود.

وی گفت: دستوری برای دستکاری در آمارها به مرکز آمار نرسیده است و کارشناسان این مرکز نیز چنین مسئله ای را نمی پذیرند.

پارسا افزود: بسیاری از آمارها در اختیار مرکز آمار قرار نمی گیرد که این مسئله باید اصلاح شود زیرا مرکز آمار محرمانه اطلاعات را حفظ کرده است.

وی گفت: پایه آماری مرکز آمار و بانک مرکزی در حال رسیدن به سال 90 است.

پارسا درباره سرشماری نفوس و مسکن امسال نیز با بیان اینکه سرشماری امسال به شکل ترکیبی است و از سوم تا 24 مهر مردم می توانند به صورت اینترنتی فرم های پرسشگری را تکمیل کنند افزود: با توجه به اینکه ضریب نفوذ اینترنت در کشور 45 است از 24 تا 25 آبان نیز کارکنان مرکز آمار با تبلت به درب منازل مراجعه می کنند.

وی از مردم خواست با مأموران مرکز آمار همکاری کامل داشته باشند.

پارسا گفت: صحبت هایی مبنی بر ارائه بسته های تشویقی یک گیگابایتی به کسانی که به صورت اینترنتی فرم های سرشماری نفوس و مسکن را پر می کنند با اپراتورها و وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات شده است.

وی افزود: 1000 جایزه یک میلیون تومانی نیز برای کسانی که اینترنتی به پرسش های مرکز آمار پاسخ می دهند و 500 جایزه یک میلیون تومانی برای مدارس در نظر گرفته شده است.
پارسا گفت: اگر تکمیل فرم سرشماری نفوس و مسکن در اینترنت به 35 درصد فرم های تکمیل شده برسد ایران به جمع کشورهای پیشرفته در سرشماری نفوس و مسکن می پیوندد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها