کد خبر: ۴۰۱۶۴۵
زمان انتشار: ۱۳:۱۸     ۲۶ آبان ۱۳۹۵
رئیس موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام گفت: برجام توافقی است که از حمایت روسیه، چین ، کشورهای اروپایی و حتی سازمان ملل برخوردار است و این اشتباه استراتژیکی خواهد بود که آقای ترامپ بخواهد این توافق را برهم بزند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از خبرآنلاین، سردار رحیم صفوی در گفت و گوی ویژه خبری در خصوص به قدرت رسیدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اینکه چقدر میتوان به رویکرد وی در قبال ایران خوش بین بود نیز اظهار داشت: بنده تغییرات زیادی را در سیاست های خارجی آمریکا در رابطه با ایران نمی بینم گرچه در مقطع کنونی زود است که بخواهیم نسبت به این مسئله قضاوت کنیم.

سرلشکر رحیم صفوی ادامه داد: در مقطع کنونی جمهوری خواهان چه در کنگره و چه در سنا و در ریاست دولت با هم یک دست شده اند ضمن آنکه این طیف سیاسی همواره یک سنت تندروی علیه ایران داشتند و یک لابی نزدیک به رژیم صهیونیستی و حتی برخی کشورهای منطقه همسایه ما دارند بنابراین احتمال اینکه تخاصم علیه ایران ادامه پیدا کند وجود دارد.

اهم سخنان مشاور عالی رهبر انقلاب به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:

*{ درباره مواضع ترامپ در قبال اسلام و مسلمانان } آمریکایی ها و اروپایی ها به دو دلیل به کشورهای اسلامی احتیاج دارند که دلیل اول در بحث انرژی است چراکه ۷۵٪ منابع ذخایر قطعی نفت جهان و ۵۷٪ ذخایر گاز جهان در کشورهای اسلامی واقع شده است.همچنین وجود یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان بازار بزرگی برای آمریکا و کشورهای اروپایی است که یک بخش از این بازار بزرگ، بخش فروش سلاح است.

* آمریکا بزرگترین بازار فروش سلاح به منطقه غرب آسیا و به طور خاص کشورهای حوزه خلیج فارس را در اختیار دارند به طوری که طی هشت سال گذشته حدود یکصد و پنجاه میلیارد دلار سلاح به این منطقه فروخته اند بنابراین آن ها احتیاج به این بازار فروش و احتیاج به تهدیدسازی دارند لذا ترامپ سخن خود را در رابطه با مسلمانان و کشورهای اسلامی تغییر خواهد داد.

* وجود شش میلیون یهودی در آمریکا اهرم فشاری است که هر رئیس جمهوری که در آمریکا روی کار بیاید مجبور است به طرفداری از این رژیم و در جهت تامین امنیت آن گام بردارد و شاید بتوانیم بگوییم که صهیونیست ها ایالت پنجاه و یکم آمریکا هستند.

* در رابطه با مسائل منطقه مثل مسئله سوریه، عراق و یمن آنچه که فعلا آقای ترامپ در سخنرانی های کاندیداتوریش بیان کرده، به نظر می رسد که شخص وی نگاهش را از نگاه ژئواستراتژیک به نگاه ژئواکونومیک تغییر خواهد داد و بخش گسترش نظامی گری در منطقه جنوب شرق آسیا و سایر مناطق را محدود خواهد کرد ضمن آنکه رسما عنوان کرده نیروهای آمریکا را از افغانستان خارج می کند که این در حالی است که هم اکنون آمریکا ده هزار پیروی نظامی در افغانستان دارد.ممکن است ترامپ بودجه نظامی خود را کاهش دهد و یک نگاه اقتصادی به مسائل داخل آمریکا داشته باشد.

*{ در خصوص موضوع برجام} برجام توافقی است که از حمایت روسیه، چین ، کشورهای اروپایی و حتی سازمان ملل برخوردار است و این اشتباه استراتژیکی خواهد بود که آقای ترامپ بخواهد این توافق را برهم بزند و این موضوع برای آمریکایی ها گران تمام خواهد شد.

*حجم صادرات در بین کشورهای اسلامی کمتر از ۱۵٪ است در حالیکه حجم صادرات کشورهای اسلامی با کشورهای غیر اسلامی ۵۵/۳٪ است.

* بزرگترین منبع صادرات کشورهای اسلامی بخش نفت و گاز است. این در حالی است که نباید تنها به بخش نفت و گاز نگاه کنیم بلکه بخش معدن و گردشگری اسلامی نیز می تواند از دیگر مبانی همگرایی کشورهای اسلامی باشد.

* برخی از گردشگران ایران را به عنوان کشوری عربی می شناسند، اما با مراجعه به کشومان متوجه می شوند که جمهوری اسلامی کشوری امن ، مطمئن و دارای مردمانی با فرهنگ و اصیل است.

*اصلی ترین چالش جهان اسلام را وجود رژیم صهیونیستی و سیاست های مداخله جویانه آمریکا در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا است.

*{ با اشاره به حضور نیروهای مردمی عراق و سوریه در صحنه مبارزه }حضور مستشاران نظامی ایران در عراق و سوریه (البته بنا به دعوت این کشورها) و در اختیار گذاشتن تجربه نیروهای بسیجی را سبب تغییر موازنه دانست.

* ممکن است آزادی موصل و حلب طول بکشد اما نهایتا دولت های عراق و سوریه بر تکفیری ها تسلط پیدا خواهند کرد.

*قانون اساسی عراق فدرالیسم را پذیرفته است . ممکن است در این کشور فدرالیسم قومی، مذهبی یا استاني شکل بگیرد.

*{ با اشاره به طرح ریزی های مختلف آمریکا در قبال ایران } آمریکا به یک سناریو قائل نیست لذا قدرت آمریکا در منطقه رو به افول است. آمریکایی ها نتوانستند دولت بشار اسد را ساقط کند. آمریکایی ها از منطقه خارج نخواهد شد.

* تظاهرات های آمریکا سازمان یافته است و شاید آنها برای گرفتن امتیاز از ترامپ و جناح جمهوری خواه تظاهرات به راه انداخته اند.

*ممکن است ترامپ چرخشی در سیاست های منطقه ای و خاورمیانه داشته باشد و از سوی دیگر، ترامپ روابطش را با رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی ادامه خواهد داد. عربستان سعودی میلیارد ها دلار در آمریکا سرمایه گذاری کرده است. عربستان بیش از 20 هزار دانشجو به آمریکا فرستاده است بنابراین ترامپ این روابط را بهم نخواهد زد.

* ترامپ واقعیت ایران را در نظر خواهد گرفت . امنیت انرژی منطقه خلیج فارس حائز اهمیت است و همچنین ایران در هر معادله ای تاثیر گذار است لذا آمریکا مجبور به کنار آمدن با ما است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۳ - ۲۹ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
بله ان شالله گربه است
امریکا نخواهد که نمی خواهد کافی است وگرنه ترامپ را رئیس جمهور نمی کردند
به هر حال
این را به ترامپ بگو نه جلوی رسانه ها
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها