کد خبر: ۴۱۲۹۴۶
زمان انتشار: ۰۰:۴۸     ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
رئیس‌جمهور آمریکا که فرمان اجرایی‌اش برای ممنوعیت ورود اتباع 7 کشور، با رأی قضات معلق شده، می‌گوید کارش بر اساس عقل سلیم بوده و قول خود مبنی بر اخراج «آدم‌های بد» را بالاخره عملی خواهد کرد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا پس از دیدار و گفت‌وگو در کاخ سفید، به میان خبرنگاران آمدند و در خصوص محتوای مذاکرات خود، توضیحاتی به اصحاب رسانه ارائه دادند.

مسئله‌ای که بر سخنان هر دو مقام سایه افکنده بود و در سخنان کنایه‌آمیز طرف کانادایی، بیشتر مشهود بود، اختلاف 2 کشور بر سر نحوه پذیرش مهاجران و پیمان تجارت آزاد 13 ساله نفتا بود.

پیمان نفتا در سال 1994 میان آمریکا و کانادا و مکزیک منعقد شد ولی ترامپ در تبلیغات پرشور و حرارت انتخاباتی خود گفته بود که این به ضرر آمریکاست و پس از ورود به کاخ سفید، برای توافقی بهتر با مکزیک و کانادا مذاکره خواهد کرد.

ترامپ در ابتدای سخنانش و پیش از طرح سوالات خبرنگاران، به تمجید از روابط موجود آمریکا و کانادا پرداخت و از همکاری ارتش کانادا در مبارزه با داعش، تقدیر کرد.

وی همچنین با اتخاذ موضعی مثبت در قبال تجارت با کانادا گفت: «پل‌های تجارت آمریکا و کانادا را خواهم ساخت.»

ترودو اما شفاف‌تر سخن گفت.

نخست‌وزیر کانادا ابتدا گفت که آمریکا و کانادا از بودن در کنار همدیگر، منافع اقتصادی و امنیتی زیادی می‌برند ولی «دو همسایه معمولاً روابط پیچیده‌ای دارند و روابط ما بر اساس احترام متقابل، بنا شده است.»

وی ادامه داد: «با همین احترام متقابل بوده که توانسته‌ایم پیچیدگی روابطمان را کانالیزه کنیم.»

جاستین ترودو سپس گفت که هر دو کشور از تجارت کالا و خدمات منتفع می‌شوند و «روزانه 2 میلیارد دلار کالا و خدمات بین مرزهایمان مبادله می‌شود که هم کارگران آمریکایی و هم کارگران کانادایی از آن نفع می‌برند.»

نخست‌وزیر کانادا سپس با ارائه یک آمار تجاری، به صورت ملموسی آمریکا را به زیان قابل توجه از نقض توافق تجارت آزاد تهدید کرد؛ ترودو گفت: «کانادا بزرگ‌ترین بازار صادراتی 35 ایالت از 50 ایالت آمریکاست.»

در ادامه صحبت به مهاجرت کشید. در اینجا هم طرفین اختلاف‌نظر جدی داشتند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها