به گزارش پایگاه 598، سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما در برجام با سه وضعیت روبرو هستیم؛ اول اینکه آمریکایی‌ها از برجام خارج شده ولی اروپایی‌ها بمانند، حالت دوم این است که آمریکا و اروپا هر دو از برجام خارج شوند، حالت سوم هم ناظر به این است که اروپایی‌ها بگویند که اجرای برجام را ادامه می‌دهند و حتی رفتارهای آمریکا را جبران می‌کنند.

وی افزود: بر اساس این سه حالت، اگر اروپا و آمریکا از برجام خارج شوند ما هم خارج می‌شویم، همان‌طور که پیش از این مقامات جمهوری اسلامی ایران و اخیرا وزیر خارجه اعلام کرده، ما بعد از خارج شدن آمریکا، از برجام خارج می‌شویم چون معتقدیم اروپایی‌ها قادر به مقابله با آمریکا نیستند. آنها را در این حد نمی‌بینیم که مقابل آمریکا ایستادگی کنند به همین دلیل با خارج شدن آمریکا، ما هم خارج می‌شویم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: بعد از این شرایط ما به غنی‌سازی خود ادامه داده و همه چیز به حالت قبل برمی‌گردد. از طرف دیگر اگر اروپایی‌ها در برجام بمانند و آمریکا همچون شرایط فعلی به تعهداتش عمل نکند، ما توسعه برنامه هسته‌ای‌مان را انجام می‌دهیم و از ظرفیت‌های موجود برجام استفاده می‌کنیم، این همین کاری است که اکنون نیز انجام می‌دهیم.

نقوی‌حسینی با تاکید بر اینکه ایران برای همه حالت‌ها در برجام سناریو دارد، گفت: بر این اساس ما هیچ نوع معامله و مذاکره‌ای بر سر برجام نخواهیم داشت، برجام توافقی است که از زمان اجرای آن دو سال می‌گذرد، اگر برجام بدون هیچ تغییری ادامه پیدا کند ما هم حضور داریم لذا هیچ معامله و مذاکره‌ای وجود ندارد.