کد خبر: ۴۶۵۷۱۶
زمان انتشار: ۱۲:۱۶     ۱۷ دی ۱۳۹۸
پیش‌بینی‌های بین‌المللی:
معاون سابق سازمان جاسوسی آمریکا تصریح کرد ترور ژنرال سلیمانی، با پاسخ شدید ایران همراه خواهد شد.
به گزارش پایگاه 598، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت: به گزارش سی‌بی‌اس، مایکل مورل معاون سابق سازمان سیا گفت: حمله تروریستی علیه قاسم سلیمانی واکنش خطرناکی از سوی ایران به همراه خواهد داشت؛ چرا که ایران در این باره هشدار داده است.

در همین حال روزنامه کریستین ساینس مانیتور در یادداشتی نوشت: ترور ژنرال ایرانی، بعید است مانع از اقدامات ایران شود. گمانه‌زنی‌هایی در این رابطه مطرح شده که ارتباطات میان سیاست‌گذاران در واشنگتن و حقایق واقعی در ایران و عراق قطع شده به طوری‌که تحلیلگران بر این باورند که اقدام آمریکا در ترور قاسم سلیمانی، احتمالا انگیزه‌ای برای اقدام متقابل تحت امر ایران خواهد بود.

این تلقی مطرح است که اقدامی که قرار بود مانع از حملات بیشتر ایران در منطقه شود، اکنون احتمالا نتیجه عکس می‌دهد. ترامپ به تثبیت جایگاه تندروترین عوامل در جمهوری اسلامی ایران کمک کرده است.
ترور قاسم سلیمانی توسط آمریکا همچنین روابط آمریکا با عراق را نیز به خطر می‌اندازد و طرح اخراج بیش از پنج هزار آمریکایی مستقر در عراق را بار دیگر تحریک خواهد کرد.

یک مقام عراقی که خواست نامش فاش نشود، گفت: این تازه اول کار است. تاکنون شاهد شکسته شدن چند شیشه در سفارت آمریکا در بغداد و نوشتن شعار بر روی دیوار این سفارتخانه بوده‌اید. اتفاقات بیشتری در راه است.

یک عضو اندیشکده شورای آتلانتیک نیز تصریح کرد: این حادثه نمونه دیگری از سردرگمی سیاست خارجی آمریکاست.

کریستین ساینس مانیتور در پایان می‌نویسد: بدون شک، ترور قاسم سلیمانی ضربه به نیروی قدس ایران بود اما مطمئناً ضربه مرگباری محسوب نمی‌شود. شبکه‌ای که سلیمانی قبلا در منطقه ایجاد کرده، همچنان برای ضربه زدن به آمریکا کارآمد محسوب می‌شود.

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک آمریکا هم گفت: نقشه‌هایی که سلیمانی علیه آمریکا در سر داشت، همچنان امکان عملی شدن دارند. ما فقط سعی می‌کنیم مخاطرات را کم کنیم.

از سوی دیگر پپه اسکوبار در روزنامه آسیا تایمز نوشت: ترور ژنرال سلیمانی سردار ایرانی، اشتباه استراتژیک ترامپ و میخی بر تابوت امپراتوری آمریکا در غرب آسیا بود. این ترور، در حد اعلام جنگ است. انتقام‌جویی ایران، برای آمریکا بسیار دردناک خواهد بود.

قاسم سلیمانی به عنوان یک استراتژیست نظامی بارها و بارها کل دست‌های پنهان تأثیرگذار بر سیاست ایالات متحده را تحقیر کرده است و می‌توانست همه آنها را با هم در یک حرکت شکست دهد. این سلیمانی بود که داعش را در عراق شکست داد و نه آمریکایی‌ها که رقه را بمباران و با خاک یکسان کردند. سلیمانی برای نیروهای جوان حامی هواداران جوان حزب‌الله، حوثی‌ها در یمن، همه شاخه‌های مبارزان مقاومت در عراق و سوریه، جهاد اسلامی در فلسطین و سراسر جبهه‌های جهانی جنوبی در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین یک ابرقهرمان و یک اسطوره به شمار می‌رود.

تقریباً هیچ راهی وجود ندارد که آمریکا بتواند نیروهای خود را در عراق نگه دارد مگر اینکه بخواهد این کشور را با خونریزی‌های بیشتر اشغال کند. «امنیت» هم دیگر معنایی ندارد؛ هیچ مقام سیاسی یا نیروی نظامی امپریالیستی اکنون در هیچ کجای جهان از سرزمین شام گرفته تا منطقه بین‌النهرین و خلیج فارس، ایمن نیست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها